Taniec i pamięć, czyli... - Brazylijczycy szukali korzeni

W Resku gościł zespół taneczny z Brazylii, którego członkowie szukali tu swoich korzeni. Przed 150 laty, w 1861 r. z Reska i okolic w poszukiwaniu lepszego życia do Brazylii wyemigrowali bowiem ich przodkowie, którzy zachowali pamięć o starej małej ojczyźnie i przekazali następnym pokoleniom.
23 czerwca 1990 roku Carlos Cezar Hoffman z firmy produkującej odzież w Jaragua do Sul w Brazylii zorganizował Regenwalde Tanzgruppe. Nazwa zespołu tanecznego była wyrazem hołdu dla rodziny imigrantów Weege pochodzącej z okolic Regenwalde (tak się nazywało Resko do 1945 r.). Blisko 100 miłośników tańca z Regenwalde Tanzgruppe (działają w pięciu sekcjach wiekowych) w czasie wolnym od pracy ma okazję cieszyć się nie tylko sambą – w repertuarze mają stare ludowe tańce niemieckie.
W Resku goście z dalekiej Brazylii spotkali się w Centrum Kultury z burmistrzem Arkadiuszem Czerwińskim i przewodniczącą Rady Miejskiej Barbarą Basowską oraz obejrzeli wystawę o Resku dawnym i dzisiejszym, przygotowaną przez bibliotekarzy. O dziejach miasta mówiła Sabina Dutkiewicz, która o swoim rodzinnym grodzie wie chyba wszystko.
Na taniec był czas w Gimnazjum im. Kazimierza Górskiego. Po powitaniu przez dyrektora Adama Szatkowskiego i polonezie w wykonaniu gimnazjalistów, były popisy gości z daleka. Stare ludowe tańce niemieckie były okraszone gorącą sambą.

Vollständiger Text/ cały tekst:
Veröffentlichung/ data publikacji: 01.06.2011