Ekshumacja niemieckich żołnierzy: Po badaniach - pochówek

Na Wyspie Chrząszczewskiej, położonej tuż przy Zalewie Kamieńskim, ekshumowano ciała 12 niemieckich żołnierzy, którzy zginęli w czasie II wojny światowej. Byli to najprawdopodobniej żołnierze 522 ćwiczebnego pułku grenadierów, którym dowodził podpułkownik Wilhelm von Oertzen.
Ekshumacji – pod nadzorem doktorów Andrzeja Ossowskiego i Jarosława Piątka, specjalistów z Zakładu Medycyny Sądowej PAM w Szczecinie - dokonała Fundacja Pamięć wraz z Ludowym Niemieckim Związkiem Opieki Nad Grobami Wojennymi.
Od marca do kwietnia 1945 roku na Wyspie Chrząszczewskiej stacjonowały dwie kompanie 522 ćwiczebnego pułku grenadierów, których zadaniem była obrona Wyspy Chrząszczewskiej.
W trakcie walk poległych żołnierzy chowano tuż przy wale (niedaleko Zalewu Kamieńskiego), na terenie obecnego ośrodka wypoczynkowego służb więziennych we wsi Buniewice.
Miesiąc temu - jak pisaliśmy już w „Kurierze” - podczas prac porządkowych na terenie ośrodka znaleziono pocisk artyleryjski, amunicję i szczątki niemieckiego żołnierza.
- Znaleziono również wiele rzeczy osobistych, które polegli żołnierze mieli przy sobie. Są to portfele, dwa zegarki, pióra i resztki mundurów – mówi dr Jarosław Piątek.
Niestety, jak twierdzi dr Andrzej Ossowski, identyfikacja poległych będzie bardzo trudna i raczej nie jest możliwa, gdyż nie posiadali oni przy sobie nieśmiertelników (blaszki, na której wybite są informacje umożliwiające identyfikację żołnierzy).
Ciała niemieckich żołnierzy po przeprowadzeniu badań spoczną w listopadzie na cmentarzu żołnierzy Wehrmachtu w Glinnej koło Starego Czarnowa.

Vollständiger Text/ cały tekst:
Veröffentlichung/ data publikacji: 07.04.2008