Publikacje Akademii Europejskiej - Pałace i zamki pomorskie

Niedawna konferencja zorganizowana przez Akademię Europejską w Kulicach otworzyła serię spotkań poświęconych zachodniopomorskim dworom i zespołom dworskim, których efektem będzie cykl publikacji.
W kulickiej konferencji uczestniczyli polscy historycy sztuki i konserwatorzy zabytków z Ewą Stanecką, Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, także goście z Niemiec z dr. Sibylle Badstubner-Groger, przewodniczącą Koła Przyjaciół Zamków i Ogrodów w Berlinie. Przedstawili oni referaty na temat wybranych zamków oraz pałaców i rozmawiali o sprawach związanych z cyklem publikacji im poświęconych. A będą to książki wzbogacone o niepublikowane nigdzie wcześniej u nas fotografie, inne materiały oraz informacje ze zbiorów udostępnionych przez potomków dawnych właścicieli. Przeczytamy w nich nie tylko o dziejach poszczególnych budowli, ale też o rodzinach, dzięki którym one powstały, także tych, które przejmując je na przestrzeni wieków, wniosły coś nowego.
- Wydanie takich publikacji było zawsze moim marzeniem, będę namawiać do współpracy młodych historyków i historyków sztuki z Polski i Niemiec - mówi Lisaweta von Zitzewitz kierująca Akademią Europejską w Kulicach.
Cykl nowych publikacji o zachodniopomorskich dworach i zamkach, wydany przez Akademię Europejską w Kulicach we współpracy z berlińskim Kołem Przyjaciół Zamków i Ogrodów, sfinansowany przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej i Pełnomocnika Rządu Niemieckiego ds. Kultury i Mediów, ukaże się w języku polskim z wkładką w języku niemieckim.

Vollständiger Text/ cały tekst:
Veröffentlichung/ data publikacji: 05.10.2011