Koncert "Auf den Flügeln des Gesanges - vom Barock ins Moderne" w polsko-niemieckiej obsadzie

Sylwia Burnicka - Kaliszewska, Foto dr Frank Bieber

"Na skrzydłach śpiewu" - polsko-niemiecki koncert w Ueckermünde

Koncert Sylwii Burnickiej - Kaliszewskiej i Ance Schulz w Kościele St. Marienkirche w Ueckermünde 24 maja 2013 zachwycili przybyłą na koncert publiczność.
Z pewnością na żywiołowy odbiór słuchaczy miał wpływ starannie dobrany repertuar. Arie Scarlattiego, Stradelli, Vivaldiego, Purcella, Faure, Cacciniego, Pergolesiego, Händla, Bizeta i wielu innych kompozytorów, zróżnicowane w swoim charakterze i formie, zabrzmiały poruszająco w wykonaniu organów - Ance Schulz, kantor Kościoła St. Marienkirche w Ueckermünde i aksamitnego głosu polskiej sopranistki Sylwii Burnickiej - Kaliszewskiej.
To naprawdę niebywałe, z jaką łatwością ta artystka wywołuje swoim głosem mrowienie na całym ciele słuchaczy. Pełne energii i bardzo emocjonalne interpretacje wciągały w świat oper i oratoriów od baroku po współczesność. Niepostrzeżenie minęło ponad 75 minut cudownej muzyki. Rytmiczne i gorące brawa jednoznacznie sugerowały prośbę o bis, na który artystki wybrały znane Largo Händla "Ombra mai fu" z opery "Xerxes".
Całkowity dochód z koncertu przekazany został na rzecz Kościoła St. Marienkirche w Ueckermünde oraz III Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Giulio Perottiego w Ueckermünde promującego młode talenty, którego Sylwia Burnicka - Kaliszewska jest dyrektorem artystycznym.
Godny uznania jest wkład obu pan w pogłębianie dialogu między Polską a Niemcami na polu kultury. Już zeszłoroczny koncert "Ave Maria" przyciągnął wielu amatorów muzyki z obu krajów do Ueckermünde. Cieszymy się i mamy nadzieję, że koncerty tego rodzaju staną się tradycją w Ueckermünde, a być może uda się zorganizować taki koncert także w Polsce.

Vollständiger Text/ cały tekst:
Veröffentlichung/ data publikacji: 15.06.2013