Halo! - Tu studenci Wokalistyki w Szczecinie!

Yi Fu Yao - tenor (foto Frank Bieber)

Halo! - Tu studenci Wokalistyki w Szczecinie!

Mocnym akcentem, koncertem 7 listopada 2013 w sali Bogusława X, pierwsi studenci Kierunku "Wokalistyka" przy Wydziale Edukacji Muzycznej Szczecińskiej Akademii Sztuki zaznaczyli swoje istnienie. Debiut koncertowy kilkunastu przyszłych śpiewaków operowych odbył się w ramach znanego i lubianego cyklu "Czwartkowe spotkania chóralne", organizowanego z dużym powodzeniem od wielu lat przez Zamek Książąt Pomorskich. Tradycji, naturalnie, stało się zadość i melomani usłyszeli w wykonaniu Chóru Kameralnego Akademii Sztuki w Szczecinie pod dyrekcją dr Barbary Halec trzy utwory tuż na początku koncertu.
Dalszą część wieczoru wypełnili soliści.
W chwili obecnej na Kierunku "Wokalistyka" AS w Szczecinie studiuje 15 osób z Polski i 2 z Chin, przy czym, należy nadmienić, iż w ramach strategii związanej z rozwojem uczelni, liczba ta będzie ulegać zmianie po kolejnych egzaminach wstępnych w nadchodzących latach. Otwarcie nowego kierunku w młodej uczelni artystycznej jest procesem bardzo złożonym i długotrwałym. O otwarcie wokalistyki w AS ubiegał się cały sztab zaangażowanych osób. Udało się i oto Akademia Sztuki może zaprezentować owoce kilkuletnich starań - przedstawić szczecińskim słuchaczom pierwsze talenty, które pozytywnie sforsowały egzaminy wstępne na "Wokalistykę", kierunek aktywny od kilku tygodni.
Młodzi, uzdolnieni i piękni zaprezentowali repertuar z zakresu liryki polskiej (Karolina Zdrojkowska, Anna Pielechowska, Jadwiga Bosacka, Wojciech Socha), chińskiej (Yi Fu Yao), niemieckiej (Wanda Wojciechowska, Paweł Wiencek) i rosyjskiej (Anna Kozioł), opery polskiej (Anna Waszczuk, Dawid Safin), utwory barokowe (Wojciech Majsakowski), arie Mozartowskie (Agata Porczak, Gabriela Dziadko) oraz pieśni neapolitańskie (Yao Yi Fu, Zhang Wen Jun). Karolina Zdrojkowska i Wanda Wojciechowska zaśpiewały duet z "Opowieści Hoffmanna" J. Offenbacha. Wszyscy wypadli bardzo dobrze. Szczecińska Wokalistyka odnotowała już pierwsze sukcesy na forum międzynarodowym - Yi Fu Yao, tenor, zakwalifikował się do ścisłego finału III Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Giulio Perottiego w Ueckemünde, w którym wzięło udział 93 kandydatów z 18 krajów świata. W koncercie w sali Bogusława X zaprezentował utwory przygotowane na konkurs. Na wyróżnienie zasługuje także jedyny kontratenor Szczecińskiej Wokalistyki Wojciech Majsakowski, który swoją wrażliwością muzyczną (w "Amarilli, mia bella" Cacciniego) oczarował już komisję rekrutacyjną, a i czwartkową publiczność także.
Młodym artystom towarzyszyli przy fortepianie: dr Natalia Kałucka, Karolina Stańczyk i Krzysztof Figiel.
W koncercie, profesjonalnie poprowadzonym przez Piotra Szulca, znalazły się ponadto utwory Moniuszki, Karłowicza, Schuberta, Czajkowskiego, Mozarta, Offenbacha i innych kompozytorów, które z pewnością usatysfakcjonowały publiczność, o czym świadczyły gorące brawa po każdym występie. Nie jednak różnorodność repertuarowa jest przesłaniem tego bardzo dobrego początku. Jest nim raczej: "Jesteśmy i chcemy dla Was śpiewać!". Z nieukrywaną satysfakcją kadra Wokalistyki odbierała po koncercie gratulacje i propozycje kolejnych występów. Szlifu nabiera się przecież nie tylko na lekcji śpiewu, ale i na występie, kiedy poznaje się samego siebie w sytuacji stresowej, uczy własnych reakcji i nabiera umiejętności radzenia sobie z tremą.
Zdają sobie z tego sprawę profesorowie i doktorzy Kierunku "Wokalistyka" Akademii Sztuki w Szczecinie, którzy służyli swoją fachowością w przygotowaniach studentów do koncertu: prof. Grażyna Flicińska-Panfil, prof. Piotr Kusiewicz, prof. Wojciech Maciejowski, dr Ewa Filipowicz-Kosińska, dr Joanna Tylkowska oraz dr Sylwia Burnicka - Kalischewska.
Incognito, gdzieś w końcu sali, wydarzenie śledził uśmiechnięty Dziekan Wydziału Edukacji Muzycznej Akademii Sztuki w Szczecinie prof. Dariusz Dyczewski.

Na zdjęciu Yi Fu Yao z klasy śpiewu dr Ewy Filipowicz-Kosińskiej (fot. Frank Bieber)

Vollständiger Text/ cały tekst: http://www.akademiasztuki.eu
Veröffentlichung/ data publikacji: 08.11.2013