Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Szczeciński kompozytor Carl Loewe i jego liryka wokalna” w Szczecinie w dniach 12-13.11.2015

Carl Loewe.JPG

Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Szczeciński kompozytor Carl Loewe i jego liryka wokalna” w Szczecinie składać się będzie z wykładów, kursów wokalnych i koncertów. Przedstawiciele siedmiu instytucji naukowych z Niemiec, Polski i Szwajcarii zaprezentują wykłady o życiu, twórczości wokalnej i znaczeniu Carla Loewego.
Kursy mistrzowskie ze studentami śpiewu solowego Akademii Sztuki w Szczecinie poprowadzą znakomite osobistości świata muzycznego, renomowani śpiewacy operowi, będący pedagogami śpiewu solowego akademii muzycznych w Łodzi (prof. Urszula Kryger) i w Bazylei (prof. Ulrich Messthaler).
Konferencja porusza temat szczecińskiego kompozytora, organisty i śpiewaka Carla Loewego, który spędził w Szczecinie 46 lat swojego życia, a jej celem jest przybliżenie twórczość Carla Loewego talentom wokalnym oraz publiczności oraz pielęgnowanie europejskiego dzidzictwa kulturowego. Dodatkowo jest ona doskonałą okazją promocji młodych talentów wokalnych, jak również szczecińskiej Akademii Sztuki, Miasta Szczecin i Województwa Zachodniopomorskiego na forum międzynarodowym.
Wykłady rozpoczynają się tak 12, jak i 13 listopada 2015 o godz. 9:00 w Sali Kameralnej Pałacu pod Globusem Akademii Sztuki w Szczecinie. Wygłoszą je m.in. muzykolodzy i śpiewacy operowi (dr Maria Behrendt, dr Sylwia Burnicka – Kalischewska, dr hab. Ewa Filipowicz – Kosińska, dr hab. Joanna Tylkowska – Drożdż, prof. Kamil Kuskowski – Akademia Sztuki w Szczecinie, prof. Urszula Kryger - Akademia Muzyczna w Łodzi, dr Konstanze Musketa – Dom Haendla w Halle, prof. Wojciech Drożdż - Uniwersytet Szczeciński, prof. Ulrich Messthaler z Akademii Muzyki Dawnej w Bazylei, Ekkehard Ochs i prof. Walter Werbeck – Uniwersytet w Greifswaldzie, Andreas Porsche - Międzynarodowe Towarzystwo im. Carla Loewego w Lübejün).
Podczas kursów wokalnych i koncertów przy fortepianie zasiądą mgr Agnieszka Kuźma, mgr Karolina Stańczyk i mgr Krzysztof Figiel - Akademia Sztuki w Szczecinie.
W czwartek kurs mistrzowski przewidziany jest od godziny 16:00, a w piątek od 14:00. Każdy może przyjść i przyglądać się intensywnej pracy. Także na koncerty wieńczące oba dni konferencji wstęp jest wolny. 12.11. odbędzie się koncert studentów wokalistyki Akademii Sztuki w Szczecinie, a 13.11. koncert wykładowców śpiewu solowego z Bazylei, Łodzi i Szczecina. Swój udział zapowiedzieli: dr Sylwia Burnicka – Kalischewska, dr hab. Ewa Filipowicz – Kosińska, prof. Urszula Kryger, dr hab. Joanna Tylkowska – Drożdż oraz prof. Ulrich Messthaler. W programie koncertów piękne, melodyjne i dowcipne pieśni Carla Loewego. Na koncerty zapraszamy do Ogrodu Zimowego w Pałacu pod Globusem przy placu Orła Białego 2 w Szczecinie o godzinie 19:00.

Vollständiger Text/ cały tekst:
Veröffentlichung/ data publikacji: 06.10.2015