Dwujęzyczna wycieczka "Denkmal aktiv" do historycznych miejsc Słubic i Frankfurtu nad Odrą

Logo Deutsche Stiftung Denkmalschutz

Już w najbliższą środę 25 maja godz. 10:30 odbędzie się dwujęzyczna wycieczka do historycznych miejsc Słubic i Frankfurtu nad Odrą. Projekt realizowany jest dzięki finansowemu wsparciu fundacji Deutsche Stiftung Denkmalschutz.

Wycieczka, podczas której uczniowie z Gimnazjum nr 2 w Słubicach opowiedzą o zabytkach swojego miasta w języku niemieckim, zaś ich rówieśnicy z Gimnazjum im. Karla Liebknechta we Frankfurcie nad Odrą o swoich zabytkach w języku polskim, to przedostatni element projektu „Denkmal aktiv”, który ruszył jesienią ubiegłego roku.

Pierwsze spotkanie robocze z udziałem gimnazjalistów odbyło się 12 listopada 2015 r. w dziale regionalnym biblioteki miejskiej w Słubicach. Ucznowie w małych grupach opracowywali historię i architekturę wytypowanych przez siebie miejsc naszego dwumiasta. W połowie marca b.r. delegacje szkół z całych północnych Niemiec i Słubic uczestniczyły w zajęciach studyjnych w Quedlinburgu.

W tym tygodniu odbędzie się wspólna wycieczka autobusowa, w której udział wezmą uczniowie, rodzice, nauczyciele i opiekunowie merytoryczni. Mieszkańcy Słubic i okolic dysponujący własnym transportem rowerowym lub samochodowym chętnie mogą dołączyć do wydarzenia. Udział bezpłatny! Spotkanie rozpoczyna się o godz. 10:30 na dziedzińcu Collegium Polonicum w Słubicach.

Po słubickiej stronie wytypowano stadion, cmentarz żydowski, kościół NMP Królowej Polski (dawniej dom strzelecki), deptak przy ul. Jedności Robotniczej oraz Collegium Polonicum i zabudowania stojące niegdyś na jego miejscu. Po frankfurckiej stronie będą to m.in. Rynek, Kościół Pokoju, park Kleista i Plac Anger.

Dodatkowo ukaże się dwujęzyczny kalendarz na rok 2017 ze zdjęciami i krótkimi opisami historycznych miejsc po obu brzegach dwumiasta, a 22 czerwca na zakończenie lokalnej odsłony projektu planowane jest zwiedzanie Fortu Gorgast oraz wspólne grillowanie w miejscowości Manschnow.

Opiekunowie merytoryczni: Dr. Dieter Freudenberg, Bernhard Klemm, Roland Semik.

Vollständiger Text/ cały tekst:
Veröffentlichung/ data publikacji: 24.05.2016