Wkrótce nowy Rocznik

Wieczór z premierą IX tomu „Rocznika Chojeńskiego” zaplanowano 24 listopada (piątek) o godz. 18 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chojnie.
W najnowszym numerze zwraca uwagę blok zatytułowany „Wokół turystyki regionalnej”. Piszą w nim: Mateusz Lipko („Muzeum w Chojnie - wizja uszczęśliwiająca na siłę?”), Przemysław Konopka („Dojrzewanie do strategii. O koncepcjach rozwoju turystyki w regionie”), dyrektorka Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego Dorota Janicka („Co nowego w parkach krajobrazowych?”) oraz Daniel Szostak i Tomasz Zalewski („Tworzenie lokalnych produktów turystycznych na bazie potencjału endogenicznego na przykładzie gminy Moryń”). W Roczniku ponadto m.in. teksty: Marcina Kuny - „Mury miejskie Mieszkowic”, Edwarda Rymara - „Dalsze wybrane rody rycerskie ziemi chojeńskiej, mieszkowickiej i trzcińskiej w średniowieczu”, Grzegorza Jacka Brzustowicza - „W niewoli na rycerskie słowo. Uwięzienie księcia geldryjskiego Wilhelma na Pomorzu Zachodnim i w Nowej Marchii w latach 1388-1389. Cz. 2”, Michała Gierkego - „Kto wymyślił Chojnę? Sprawozdanie z przebrzmiałej debaty”, Małgorzaty Dąbrowskiej - „Problem Nowej Marchii w historiografii polskiej 1945-1970”, Urszuli Kozłowskiej - „Bolesław Kaczyński - niejednoznaczna historia pewnego lekarza” oraz Patricka Richtera o ochotniczej straży pożarnej w powiecie Königsberg/Neumark.

W programie wieczoru: wystąpienie Michała Gierkego na temat reformacji w Chojnie (obchodzimy właśnie 500-lecie przełomowego wystąpienia Marcina Lutra), refleksje Roberta Ryssa „Jak żyje się Polakowi w dawnej Nowej Marchii” i prezentacje lokalnych twórców: Andrzeja Hłyniańskiego, Izabeli Grabarczyk i Grzegorza Tomaszewskiego. Z recitalem wystąpi szczecińska sopranistka Marzena Wiencis, która z towarzyszącą jej na fortepianie Agnieszką Roguską zaśpiewa utwory chojeńskiego kompozytora Augusta Wilhelma Prachta (1763-1824) i szczecińskiej autorki Valerii Zitelmann (1859-1929). Sylwetkę Prachta przybliżała „Gazeta Chojeńska” w nr. 34 z 2013 roku oraz tom V Rocznika.

„Rocznik Chojeński” wydawany jest przez Stowarzyszenie Historyczno-Kulturalne „Terra Incognita” w Chojnie. Od bieżącego roku redaktorem naczelnym jest chojnianin Michał Gierke (obecnie doktorant w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych na Uniwersytecie Szczecińskim, pracownik Działu Zbiorów Specjalnych Książnicy Pomorskiej w Szczecinie). Założyciel pisma i jego dotychczasowy szef Radosław Skrycki od stycznia kieruje wydawanym przez Uniwersytet Szczeciński kwartalnikiem „Przegląd Zachodniopomorski”.

Na wieczór promocyjny wstęp wolny. Na zakończenie będzie można nabyć nowy tom Rocznika.

Vollständiger Text/ cały tekst: http://gazetachojenska.pl/gazeta.php?numer=17-46&temat=4
Veröffentlichung/ data publikacji: 14.11.2017