Koncert Adwentowy Chóru DON DIRI DON w Akademii Sztuki w Pałacu Ziemstwa Pomorskiego w Szczecinie

prof. Dariusz Dyczewski, Chór Don Diri Don,  Sylwia Burnicka-Kalischewska, Friederike Meinel, fot. Henryk Walczukiewicz..jpg
prof. Dariusz Dyczewski, Chór Don Diri Don, Alexander Kalischewski, fot. Henryk Walczukiewicz - Kopie.jpg

W czwartek, 14 grudnia 2017 r. w Sali Koncertowej w nowym budynku Akademii Sztuki w Szczecinie przy ul. Niepodległości 40 odbył się wspaniały koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu Chóru Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego DON DIRI DON pod dyrekcją JM Rektora Akademii Sztuki prof. dra hab. Dariusza Dyczewskiego.
Był to występ wieńczący grudniowe tournee Chóru DON DIRI DON po Niemczech. We wspaniałych wnętrzach Pałacu Ziemstwa Pomorskiego w Szczecinie, którego szlachetne mury Akademia Sztuki ma zaszczyt zasiedlać od września tego roku, po raz pierwszy odbył się publiczny koncert. Muzyka rozbrzmiewała już w Sali Koncertowej tego pałacu w ramach inauguracji roku akademickiego 2017/2018, jednak forma koncertu otwierającego nieznane Szczecinianom wcześniej przestrzenie miała tu miejsce 14 grudnia po raz pierwszy. Mali debiutanci z Chóru DON DIRI DON zaprezentowali przekrój muzyki bożonarodzeniowej, którą przywieźli ze sobą z niezliczonych koncertów, konkursów i festiwali z całego świata. Niekwestionowaną renomę chóru, budowaną pieczołowicie od 27 lat, powierdza niezmiennie wysoki poziom wykonań podczas każdego występu. W koncercie szczecińskim wzięli udział także soliści: soprany prof. Sylwia Burnicka – Kalischewska i Friederike Meinel (na co dzień prowadzące klasy śpiewu solowego w Akademii Sztuki w Szczecinie) oraz sopran chłopięcy Alexander Kalischewski, uczeń Szkoły Muzycznej Kreismusikschule Uecker-Randow. Wszyscy spisali się znakomicie, wzruszając publiczność to fragmentami solowymi, to chóralnymi. Niejedna łza się w oku zakręciła podczas interpetacji najcudowniejszych polskich kolęd „Gdy śliczna Panna” (Friederike Meinel, Alexander Kalischewski i chór) i „Lulajże Jezuniu” (Alexander Kalischewski, Maja Kowańska i chór), ale i przepięknej kolędy niemieckiej „Maria szła przez las cierniowy” – „Maria durch ein Dornwald ging” (prof. Sylwia Burnicka – Kalischewska, Friederike Meinel i chór), w której wykorzystano dodatkowo umiejętności instrumentalne kilkorga chórzystów. Przy fortepianie zasiadła Monika Walczukiewicz. Występ chóru połączono z egzaminem dyplomowym z dyrygowania Anny Strycharczyk, od lat współpracującej z prof. dr. hab. Dariuszem Dyczewskim w Chórze DON DIRI DON. Przekazał on dyplomantce w trakcie koncertu na kilka utworów swoją „batutę dyrygencką”. Wspaniałą atmosferę dopełniło wspólne śpiewanie „Cichej nocy”, po której wypełniająca do ostatniego miejsca salę publiczność poderwała się do gorących oklasków na stojąco. Chwilę później do sali wtargnął z workiem czekolad dla najmłodszych prawdziwy Mikołaj. Trudno o efektowniejsze otwarcie Sali Koncertowej w Pałacu Ziemstwa Pomorskiego, nowej siedzibie Akademii Sztuki w Szczecinie.

Fot. Henryk Walczukiewicz

Vollständiger Text/ cały tekst:
Veröffentlichung/ data publikacji: 17.12.2017