Polsko-niemiecka książka o międzywojennej architekturze Frankfurtu nad Odrą i Słubic!

Prof. Paul Zalewski 30.10.2018 (fot. Roland Semik).JPG
DSC_0010  (fot. Roland Semik).JPG

W miniony wtorek 30 października o godz. 18 w Museum Viadrina we Frankfurcie nad Odrą odbyła się prezentacja dwujęzycznej książki prof. Paula Zalewskiego: "Wielka szansa. Architektura we Frankfurcie nad Odrą w czasach Republiki Weimarskiej".

Publikacja zawiera charakterystykę historyczno-architektoniczną po polsku i niemiecku w odniesieniu do 21 miejsc i obiektów na terenie dzisiejszych miast Frankfurt nad Odrą i Słubice. Swoje podrozdziały mają m.in. dawne kino "Piast", stadion w Słubicach, ale i zabudowa mieszkalna przy ul. Kopernika w Słubicach na przykładzie kamienic nr 79-82. Przy całej ulicy powstało bowiem w sumie aż 291 nowych mieszkań...

Prof. Paul Zalewski urodził się w 1967 r., studiował historię sztuki i ochronę zabytków na w Toruniu, Heidelbergu i Bambergu, po czym uzyskał promocję doktorską na Uniwersytecie Technicznym w Berlinie. Pracował i wykładał na wydziałach architektury w Weimarze i Hanowerze. Od 2009 r. jest profesorem Europejskiego Uniwersytetu Viadrina i kierownikiem studiów podyplomowych „Ochrona Europejskich Dóbr Kultury”.

Książkę można zakupić m.in. w Polsko-Niemieckiej Informacji Turystycznej we Frankfurcie nad Odrą, a swój udział w jej powstaniu mieli jeszcze: Uwe Rada i Stephan Felsberg, Adam Czerneńko, Joanna Drejer, Katrin Endres, Eckard Reiß, dr Martin Schieck i Ralf-Rüdiger Targiel.

Publikacja powstała w ramach projektu "1918 Zapomniana granica" realizowanego przez Messe und Veranstaltungs GmbH we Frankfurcie nad Odrą pod patronatem honorowym premiera kraju związkowego Brandenburgia, marszałka województwa wielkopolskiego, prezydenta Poznania, nadburmistrza Frankfurtu nad Odrą i burmistrza Słubic. Więcej o projekcie na: http://www.1918-2018.eu/pl/

Vollständiger Text/ cały tekst:
Veröffentlichung/ data publikacji: 02.11.2018