Przeciw nietolerancji - Z piłką i uśmiechem

Swój sprzeciw wobec nietolerancji wyrazili w Policach piłkarze z ośrodków specjalnych z Zachodniopomorskiego i Pasewalku oraz kibice, którzy uczestniczyli w cyklicznych zawodach na obiekcie polickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. W turnieju padło niemal 60 goli. Wygrała drużyna z Tanowa. W finale pokonała gości z Niemiec.
To był już drugi policki turniej, w którym zawodnicy i kibice opowiadają się przeciw dyskryminacji. Pierwszy się odbył przed rokiem. Zawsze organizuje go polickie Koło Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym. Wszyscy zawodnicy bardzo poważnie podchodzą do uczciwej rywalizacji na boisku. Tutaj nie ma fauli, niesportowych zachowań.
- Chłopcy uwielbiają piłkę nożną - opowiadał Zbigniew Zaremba, rehabilitant z Warsztatów Terapii Zajęciowej w Kamieniu Pomorskim. - Co poniedziałek mają zajęcia sportowe na hali i przeważnie grają właśnie w piłkę. To dla nich także forma rehabilitacji. W polickim turnieju uczestniczyli także w ubiegłym roku. Zawsze bardzo przeżywają swój występ - przed i już po jego zakończeniu. Takie współzawodnictwo ich również dowartościowuje. Sprawdzają swoje umiejętności, spotykają się z kolegami.
- Ciężko było - przyznawali (po meczu z zawodnikami z Kamienia Pomorskiego) Kazimierz, Rafał, Sebastian i Artur z WTZ Police. - Ale wygraliśmy. Może tym razem wygramy cały turniej? W ubiegłym roku zajęliśmy trzecie miejsce na 11 drużyn.
W tym roku wprawdzie nie udało się policzanom wygrać turnieju. Ponownie stanęli na trzecim stopniu podium. Ale to także bardzo dobry wynik. Tym bardziej że konkurencja była mocna. W drodze do finału piłkarze z WTZ w Policach ulegli gościom z SOSW Tanowo. Jak się okazało - zwycięzcom całego turnieju. Drugie miejsce zajęli zawodnicy z Pasewalku.
Królem strzelców został Piotr Styś z SOSW Tanowo. Strzelił aż 9 bramek. O jedną mniej "zaliczył" zawodnik z Niemiec - Swen Schwartz. Na jego koncie odnotowano 8 goli. W całym turnieju padło ich aż 58.
Zawodników oczywiście dopingowały cheerleaderki. Dziewczyny z WTZ Police także bardzo dobrze się przygotowały do swoich występów.
W tym Integracyjnym Turnieju Piłki Nożnej pn. „Razem przeciw nietolerancji" uczestniczyło 8 drużyn - z Goleniowa, Kamienia Pomorskiego, Kołobrzegu, Pasewalku, Polic, Szczecina oraz Tanowa. Został zorganizowany w ramach kampanii „Respect” propagującej działania na rzecz tolerancji skierowanej przeciwko przemocy i rasizmowi. Kampania ta jest realizowana od 20 lat przez Zachodnioniemiecki Związek Piłki Nożnej. Imprezę dofinansowali Urząd Marszałkowski i Powiat Policki.

Vollständiger Text/ cały tekst:
Veröffentlichung/ data publikacji: 01.07.2010