Adam Leszczyński

IPN: Jesteśmy pogotowiem historycznym

Rozmowa z Andrzejem Zawistowskim*dyrektorem biura edukacji publicznej IPN
- W 2011 r. to właśnie edukacja stała się jednym z priorytetów. Staramy się działać bardziej kompleksowo, systematycznie. Prowadzimy dla uczniów lekcje zwiedzania archiwów IPN, które cieszą się dużym powodzeniem. Oglądają teczki na półkach, a potem dostają kilka dokumentów dotyczących działacza opozycji z lat 70.

Veröffenlichung/ data publikacji: 13.11.2012

Iluzja jedności Polaków

Czy Polacy mają jakiś interes wspólny? Czy są wspólnotą, która może się spotkać "ponad podziałami"? A może to zawsze była iluzja - zastanawia się w ostatnim numerze "Wolności i Solidarności"* historyk prof. Jerzy Holzer.
W eseju otwierającym ostatni, znakomity numer "Wolności i Solidarności" - wydawanego przez Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku czasopisma poświęconego "S" i demokratycznej opozycji - prof. Jerzy Holzer, autor wydanej jeszcze w podziemiu pierwszej historii "S", rozprawia się z "iluzją społeczeństwa pozbawionego wewnętrznych konfliktów".

Veröffenlichung/ data publikacji: 08.02.2012

Robimy tak mało jak się da

Na budowę demokracji na Białorusi, Ukrainie,w Gruzji trafia znacznie więcej polskich pieniędzy "rozwojowych" niż do Afryki. A te kraje są dużo bogatsze od państw afrykańskich. W grudniu 2011 r. Grupa Zagranica - zrzeszenie polskich organizacji pozarządowych działających za granicą, do którego należą m.in. tak znane instytucje jak Polska Akcja Humanitarna - opublikowała niesłychanie krytyczny raport o polskiej pomocy.
Był to świetny moment, żeby pokazać, jak marnie wypadamy na tle reszty Europy - w tym, niestety, także niektórych nowych członków Unii.

Veröffenlichung/ data publikacji: 18.01.2012

''Anatomia buntu'' Andrzeja Friszke najlepszą książką historyczną roku

- Myślę, że Kazimierz Moczarski, patron naszej nagrody byłby zadowolony z decyzji podjętej przez jury - mówił prof. Henryk Samsonowicz w laudacji wygłoszonej na cześć prof. Andrzeja Friszke. Książka prof. Friszke "Anatomia buntu" zwyciężyła w tegorocznym konkursie o Nagrodę im. Kazimierza Moczarskiego.

Veröffenlichung/ data publikacji: 11.11.2011

Żyd gorszy od bomby

W ostatnim numerze "Więzi" próba podsumowania debaty o Polakach i Żydach w czasie wojny. Co w niej zmienili "Sąsiedzi", "Strach" i "Złote żniwa" Grossa oraz książki Barbary Engelking-Boni i Jana Grabowskiego? Dyskusja historyków o przeszłości dotyczy dziś przede wszystkim proporcji tych zjawisk i tego, czy można dziś wysnuć z niej wniosek o postawie polskiej wspólnoty wobec Zagłady jako całości (a jeżeli można, to jaki). W ostatnim numerze "Więzi" nie ma jednak jednej odpowiedzi na tak postawione pytanie. Jest dyskusja.

Veröffenlichung/ data publikacji: 27.07.2011

Świat to dżungla

Adam Leszczyński: Od trzech lat prowadzi pani badania nad postawami polskich studentów. Bezrobocie wśród młodych jest wysokie. Ich perspektywy życiowe - kiepskie. Dlaczego więc się nie buntują tak jak młodzi Hiszpanie, Grecy czy Brytyjczycy?
Prof. Krystyna Skarżyńska*: Nasi studenci są dość zatomizowani. Nie potrafią działać wspólnie. Widzę to nie tylko w badaniach. Zdarza się, że tego samego dnia mają egzamin z dwóch przedmiotów. Przychodzą do mnie po niezbyt udanym egzaminie i marudzą. Nie zauważają, że działając razem z innymi mogliby go przełożyć.

Veröffenlichung/ data publikacji: 20.07.2011

Dlaczego Gross do Polaków nie dotarł

Adam Leszczyński: Napisał pan książkę o sporach wokół stosunków polsko-żydowskich podczas okupacji. Czy wielka publiczna debata o Jedwabnem - która zaczęła się od wydanej w 2000 r. książki Jana Tomasza Grossa "Sąsiedzi" - zmieniła to, w jaki sposób Polacy myślą o swojej przeszłości?
Piotr Forecki: Oczywiście mieliśmy wcześniej inne odsłony debaty wokół polsko-żydowskiej przeszłości. Chociaż PRL był taką zamrażarką, kiedy o tym właściwie nie mówiono lub kłamano, to w latach 80. spory wywołał esej Jana Błońskiego "Biedni Polacy patrzą na getto" i film "Shoah" Claude'a Lanzmanna.

Veröffenlichung/ data publikacji: 19.07.2011

Nie strzelali, ale dali w kość

24 czerwca 1976 roku władze PRL ogłosiły nagłą podwyżkę cen żywności - o 60-70 proc. 25 czerwca w wielu miastach doszło do protestów robotniczych. W Ursusie pod Warszawą robotnicy zatrzymali pociągi. W Radomiu podczas demonstracji spalili komitet wojewódzki PZPR. Władza odpowiedziała brutalnymi represjami i propagandową kampanią oczerniającą protestujących, ale odwołała podwyżki. Z samorzutnego ruchu pomocy represjonowanym wyrosła wtedy pierwsza w krajach socjalistycznych jawnie działająca opozycja demokratyczna.

Veröffenlichung/ data publikacji: 25.06.2011

Kamiński: nie chcę kierować ministerstwem prawdy

Głosując za pana kandydaturą, posłowie PO mieli wątpliwości. Trzeba było wprowadzić dyscyplinę partyjną. Jak pan zamierza przekonać tych, którzy mieli obawy? Takich ludzi jak Borowczak, Niesiołowski czy innych działaczy dawnej opozycji krytykujących IPN?

Veröffenlichung/ data publikacji: 13.06.2011