Wojciech Czuchnowski

PAN wstrząśnięty antysemickim wywiadem Jasiewicza

Dyrektor Instytutu Studiów Politycznych PAN porównuje wypowiedzi prof. Krzysztofa Jasiewicza do artykułów hitlerowskiego "Stuermera". Sprawą zajmie się Rada Instytutu. W najnowszym numerze magazynu "Focus Historia Ekstra" wydanym specjalnie z okazji 70. rocznicy powstania w getcie warszawskim ukazał się m.in. wywiad "Żydzi sami sobie winni?" z prof. Krzysztofem Jasiewiczem, pracownikiem Instytutu Studiów Politycznych PAN. Naukowiec podzielił się z czytelnikami poglądami jak z niszowych antysemickich pisemek.

Veröffenlichung/ data publikacji: 05.04.2013

IPN chciał znów zlustrować Wałęsę

Dwa lata IPN badał, czy da się podważyć wyrok sądu lustracyjnego wobec Wałęsy na podstawie książki Cenckiewicza i Gontarczyka. Uznał, że nie. Ale publicznie tego nie przyznał. Sprawa nie wyszłaby na jaw, gdyby nie to, że w IPN od pół roku nie można znaleźć kilku teczek z materiałami SB dotyczącymi Wałęsy. W maju miały zostać wysłane z krakowskiego oddziału do centrali w Warszawie. Ale tam nie dotarły. Historię "zaginięcia teczek Wałęsy" omawiali niedawno prokuratorzy Biura Lustracyjnego w kuluarach szkolenia w Jachrance pod Warszawą.

Veröffenlichung/ data publikacji: 21.12.2012

Ciała w dołach śmierci. Znamy trzy nazwiska

Na wczorajszej konferencji IPN podał trzy nazwiska ofiar UB z więzienia na Mokotowie. Od wiosny na warszawskich Powązkach prowadzone były prace, podczas których wydobywano szczątki stalinowskich więźniów chowanych w dołach na kwaterze o kryptonimie "Ł" - od "Łączki".
Złożone były tam ciała tak znanych postaci podziemia, jak gen. Emil Fieldorf ps. "Nil", rotmistrz Witold Pilecki czy major Zygmunt Szendzielarz ps. "Łupaszka". Zginęli od strzałów w tył głowy, po wyrokach stalinowskich sądów. Chowano ich bezimiennie, rodziny nie miały nawet prawa do grobów najbliższych.

Veröffenlichung/ data publikacji: 07.12.2012

Lis rozstał się z "Wprost". Kobosko nowym redaktorem naczelnym

Po niespełna dwóch latach kierowania tygodnikiem znany dziennikarz odchodzi z funkcji redaktora naczelnego. - To było niespodziewane, wszystko odbyło się w bardzo burzliwej atmosferze. Można powiedzieć, że Tomek został po prostu wyrzucony - mówi jeden z dziennikarzy tygodnika.
Według źródeł "Gazety" jednym z powodów rozstania z wydawcą "Wprost" Michałem Lisieckim (Point Group) jest fakt, że Lis kilka miesięcy temu zaangażował się w budowę serwisu internetowego wzorowanego na amerykańskim Huffington Post (nie jest jeszcze znana polska nazwa).

Veröffenlichung/ data publikacji: 08.02.2012

Nic nowego o Smoleńsku

To, co dzieje się wokół stenogramów z ostatnich 38 minut tragicznego lotu, wydaje się zupełnie normalne. Eksperci, prokuratorzy i komisje prowadzą niezależne badania, dochodzą do własnych, często rozbieżnych wniosków. To normalne, gorzej, że każde nowe odkrycie karmi teorie o spisku i zamachu 10 kwietnia w Smoleńsku.

Veröffenlichung/ data publikacji: 17.01.2012

Znikający głos generała Błasika

Czy w najnowszych odczytach nagrań z kokpitu Tu-154 nie ma głosu generała Andrzeja Błasika? A jeśli nie ma, to czy coś z tego wynika i zmienia w ocenie przyczyn katastrofy?

Veröffenlichung/ data publikacji: 14.01.2012

Strzał w prokuraturze. Wojskowi kontra cywile

Zastępca szefa wojskowej prokuratury w Poznaniu strzelił wczoraj do siebie. W tle konflikt pomiędzy prokuraturą wojskową a cywilną. W najnowszej historii wymiaru sprawiedliwości nie było takiego zdarzenia. Pułkownik Mikołaj Przybył strzelił do siebie w sali, z której wcześniej wyprosił dziennikarzy, ale pozwolił, by zostały w niej włączone kamery.

Veröffenlichung/ data publikacji: 10.01.2012

Łukaszenka ściga w Polsce

Aleś Michalewicz, ścigany przez Łukaszenkę opozycjonista, został wczoraj zatrzymany na lotnisku w Warszawie. Wypuszczono go po kilku godzinach. Ale sprawa pokazuje, jak Białoruś nadużywa swojego członkostwa w Interpolu.

Veröffenlichung/ data publikacji: 13.12.2011

Bronią ks. Bonieckiego

'Wzmacnia się fałszywy obraz Kościoła przedkładającego posłuszeństwo i zniewolenie nad moc prawdy, odpowiedzialności i słowa''- napisali katoliccy intelektualiści w proteście przeciwko ograniczeniu swobody wypowiedzi ks. Adama Bonieckiego. Pod apelem podpisali się m.in.: zarząd KIK w Warszawie, redakcje ''Więzi'', ''Tygodnika Powszechnego'', ''Znaku'' i ''Kontaktu''. Redakcja ''TP'' ogłosiła, że do najbliższego numeru dołączy naklejkę z hasłem:''Ksiądz Boniecki ma głos (w moim domu)''.

Veröffenlichung/ data publikacji: 05.11.2011

O korupcji bez końca

Nie ma ustawy antykorupcyjnej. I nie wiadomo, kiedy powstanie, bo zastrzeżeń do obecnego projektu jest mnóstwo. Znowelizowanie przepisów zapobiegających korupcji było jedną z ważniejszych wyborczych obietnic PO. Do ich stworzenia premier Donald Tusk powołał Julię Piterę, która od lat była "antykorupcyjną twarzą" PO. We wrześniu o sprawie dyskutowano w Radiu TOK FM. Przedstawiciele Fundacji Batorego podkreślali, że powstały jedynie założenia do ustawy.

Veröffenlichung/ data publikacji: 02.11.2011