Patrycja Bukalska

Polskie drogi

Jeśli można mówić o metaforze zbiorowego losu Polaków we wrześniu 1939 r., były nią chyba drogi, zatłoczone uciekającymi ludźmi. A także powszechny szok, wywołany brutalnością niemieckich żołnierzy.

Veröffenlichung/ data publikacji: 01.09.2009

Zanim się zaczęło

„Mówię ciągle o sobie, a zdaje się jesteśmy w wigilię wojny. Może właśnie dlatego chce się myśleć i mówić o sobie, potem już nie będzie wolno. (…) Myśleć i zginąć na polu walki, czyż to nie wszystko jedno? Zawsze samotny i zawsze nic nierozumiejący człowiek” – zapisze Jarosław Iwaszkiewicz w dzienniku pod datą 23 sierpnia 1939 r.

Veröffenlichung/ data publikacji: 25.08.2009

Ogród w Postoloprtach

Choć ludzie, którzy dokonali mordu na Niemcach, na pewno już nie żyją, śledczy Pavel Karas poświęcił dwa lata pracy na wyjaśnienie, co latem 1945 r. wydarzyło się w miasteczku w północno-zachodnich Czechach.

Veröffenlichung/ data publikacji: 23.06.2009

Kobieta tworzy historię

Nic ich nie ominęło: wojna, obozy, więzienia, rozłąka. Były wszędzie. Jeśli było trzeba, walczyły jak mężczyźni. Gdy oni odpoczywali po walce, zajmowały się całą resztą, przypisaną im od wieków: opieką nad rannymi, praniem, gotowaniem. W najnowszym "TP" dodatek: "Historia jest kobietą"...

Veröffenlichung/ data publikacji: 31.03.2009

Naprawdę nazywam się Tewzadze

Na początku były wolna Gruzja i wolna Polska. Potem Gruzini musieli uciekać przed Sowietami, a Polacy udzielili im schronienia. Jeszcze później Gruzini odpłacili za gościnę. Także krwią.

Veröffenlichung/ data publikacji: 30.09.2008

Jak potoczyłoby się ich życie, gdyby Powstanie zakończyło się zwycięstwem?

Zapytaliśmy o to Powstańców warszawskich. Oto ich opinie:

Anna Jakubowska: Wierzyliśmy, że Zachód pomoże

Myślę, że gdyby Sowieci weszli wcześniej do Warszawy, powiedzmy na początku Powstania, to w życiu zwykłych ludzi niewiele by się zmieniło. Pewnie samo miasto nie byłoby tak zniszczone. Natomiast Armię Krajową dotknęłyby represje: dowódców by wywieziono na Wschód, a nas, zwykłych żołnierzy, prześladowano.

Veröffenlichung/ data publikacji: 29.07.2008