Ewa Furtak

Na Zaolziu znów zniszczono polskie tablice

Tablice z polskimi nazwami ulic i miejscowości są w Czechach systematycznie niszczone. - To akty wandalizmu z ksenofobicznym podtekstem - uważa dr Józef Szymeczek, szef Kongresu Polaków w Republice Czeskiej. Od 2007 r. w czeskich gminach, w których mieszka ponad 10 proc. Polaków, są dwujęzyczne tablice z nazwami ulic i miast.
Gnojnik jest jedną z ponad 30 takich gmin na Zaolziu. W lipcu - po sześciu latach starań tamtejszych Polaków - przy drogach wjazdowych i wyjazdowych pojawiło się osiem takich tablic. Po kilku godzinach polskie napisy zostały zamazane.

Veröffenlichung/ data publikacji: 07.09.2011

Na Śląsku i w Zagłębiu drożej niż w Niemczech

Porównaliśmy ceny podstawowych produktów spożywczych w trzech sklepach: w Dąbrowie Górniczej, Czeskim Cieszynie i niemieckim Löcknitz. Z polskiego sklepu wyszliśmy z najbardziej odchudzonym portfelem.

Veröffenlichung/ data publikacji: 28.03.2011

Dziecko z in vitro to też dzieło Boga

Kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców Śląska Cieszyńskiego ze zdumieniem obserwuje dyskusję o in vitro. Bo ich Kościół akceptuje tę metodę.
Na Śląsku Cieszyńskim mieszka połowa z ok. 80 tys. wyznawców Kościoła ewangelicko-augsburskiego w Polsce. Zwykle w sporach ideologicznych luteranie starają się pozostać neutralni. Rzadko wyrażają swoje zdanie.

Veröffenlichung/ data publikacji: 09.11.2010

Pastor nie będzie kobietą

Synod Kościoła ewangelicko-augsburskiego w Polsce nie zgodził się, by kobiety zostawały pastorami
Jednym z argumentów przeciwników zmian była sprawa ciąży kobiety księdza. Bo kto po porodzie będzie ją zastępował, szczególnie w małej parafii, które mają tylko jednego duchownego? Większość uczestników trzydniowego synodu, który w niedzielę zakończył się w Bielsku-Białej, zgodziła się z takimi głosami.

Veröffenlichung/ data publikacji: 17.10.2010

Południe pod wodą

Zalane Podkarpacie, Małopolska, Śląsk. W wielu miejscach zagrożone są wały przeciwpowodziowe. Cztery osoby utonęły. Padać w najbliższych dniach nie przestanie.

Veröffenlichung/ data publikacji: 18.05.2010

Niemieccy żołnierze spod porzeczek będą mieli swój grób

Wróg czy przyjaciel. Dobry pochówek należy się każdemu - mówią górale z Lalik. Chcą wskazać groby wszystkich niemieckich żołnierzy, o których jeszcze pamiętają.
Laliki, niewielka wioska na Żywiecczyźnie. Mieszkańcy żyją dwoma wydarzeniami - budową ekspresówki do pobliskiego Zwardonia i ekshumacją grobu niemieckich żołnierzy pochowanych w 1945 r. pod krzakami porzeczek w ogródku Greniów. Cieszą się, że młodzi Niemcy będą mieli wkrótce grób na Cmentarzu Wojskowym.

Veröffenlichung/ data publikacji: 02.11.2009

Antysemicki napis przetrwał kilkadziesiąt lat

"Nie kupuj u tego Żyda" - taki napis od kilkudziesięciu lat widać na murze komunalnej kamienicy przy ul.Komorowickiej 122 w Bielsku-Białej. Mieszkańcom zaczął przeszkadzać i zostanie usunięty.

Veröffenlichung/ data publikacji: 13.02.2009

Naklejki pomogą w walce ze swastykami

Paweł Huelle, Krzysztof Skiba, Janina Ochojska - to tylko niektóre z osób, które poparły apel Stowarzyszenia "Nigdy Więcej" o usuwanie z Allegro gadżetów z nazistowskimi emblematami.

Veröffenlichung/ data publikacji: 02.02.2009

Swastyki na Allegro? Będą z tym walczyć

Stowarzyszenie "Nigdy Więcej" rozpoczyna ogólnopolską kampanię przeciwko sprzedawaniu na Allegro gadżetów z nazistowskimi emblematami. - Nasze interwencje nie pomagają, dlatego poprosimy o pomoc użytkowników portalu - mówią działacze.

Veröffenlichung/ data publikacji: 19.01.2009

Rok po Schengen. Jeden Cieszyn. Nikt nie strzela

Aż dziw, że ludzie tak szybko zapomnieli o granicach. Teraz do czeskich i słowackich sąsiadów chodzą jak do siebie. A czasy, gdy podczas zbierania grzybów w lesie można się było natknąć na uzbrojonych wopistów, już dawno przeszły do historii

Veröffenlichung/ data publikacji: 22.12.2008