Mieszkowice

Pierwsze wiatraki już stoją

Pod koniec lipca pisaliśmy o budowie fundamentów pod wiatraki, których budowa rozpoczęła się na polach między Kamionką a Wierzchlasem w gminie Mieszkowice. W pierwszym etapie ma stanąć 12 siłowni wiatrowych – każda o mocy 2,5 megawata, a w dalszej kolejności następnych pięć. Właśnie niedawno przystąpiono do montażu wiatraków. Trzy już stoją (dobrze widoczne z drogi krajowej nr 31 na wschód od Wierzchlasu). Za zdjęciu w głębi widać olbrzymi dźwig, który ma nie lada zadanie zamontowania 50-metrowych wirników na stumetrowych wieżach.

Veröffenlichung/ data publikacji: 21.10.2011

Faszyzm leczyć wcześnie

W piątek miało miejsce pierwsze spotkanie autorskie, promujące książkę „Złodzieje wiary i nadziei”. Zorganizowano je nieprzypadkowo w Mieszkowicach (w MGOK), bo tu mieszka jej autor - Remigiusz Rzepczak. Napisał ją na podstawie rozmów z 15 byłymi więźniami hitlerowskich obozów koncentracyjnych - głównie mieszkających w Szczecinie, ale także w Mieszkowicach. Dwoje z nich uczestniczyło w piątkowym spotkaniu: Bronisława Krzyżanowska i Stanisław Idzikowski. Trzeci - Zygmunt Gronowski zmarł rok temu.

Veröffenlichung/ data publikacji: 09.09.2011

Będą pierwsze wiatraki!

Trudno zliczyć zamierzenia i listy intencyjne, podpisywane w ostatnich 15 latach w gminach naszego powiatu przez firmy, planujące budowę elektrowni wiatrowych. Jak dotąd nic z tego nie wyszło, a główną przeszkodą są istniejące w Polsce regulacje prawne systemu energetycznego. Tymczasem do 2020 roku co najmniej 15 procent prądu w naszym kraju musi pochodzić ze źródeł odnawialnych: promieniowania słonecznego, wiatru, zasobów geotermalnych, wodnych, biomasy, biogazu i biopaliw.

Veröffenlichung/ data publikacji: 29.07.2011

Ożywić szlak pamięci

Miejmy nadzieję, że nasza pamięć narodowa jest w lepszej kondycji niż muzea, znajdujące się na nadodrzańskim Szlaku Pamięci Narodowej. Po to, aby ten szlak ożywić, gmina Mieszkowice podpisała porozumienie z Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, które chce ten obszar objąć swym patronatem.

Veröffenlichung/ data publikacji: 06.05.2011

Mieszkowice aktywne

Mieszkowice bardzo konsekwentnie prowadzą współpracę kulturalną z sąsiadami zza Odry, a to dzięki Miejsko-Gminnemu Ośrodkowi Kultury i jego dyrektor Barbarze Nowickiej. W ramach kolejnego projektu pod nazwą „Aktywni razem” 14 kwietnia podsumowano dotychczasową kooperację. W 1996 r. gmina zawarła porozumienie z miastem Wriezen i od tamtej pory zrealizowano wspólnie wiele przedsięwzięć, na czele z budową promowego przejścia granicznego w Gozdowicach. Od 8 lat mieszkowickie gimnazjum współpracuje z gimnazjum w Bad Freienwalde (koordynatorem jest Remigiusz Rzepczak).

Veröffenlichung/ data publikacji: 22.04.2011

Mieszkowice i Oderberg tańczą już 5 lat

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Mieszkowicach ma za sobą kolejny etap projektu "Wspólnie - twórczo - Mieszkowice 2010", dofinansowanego z funduszy Interreg IVA. 29 maja swe umiejętności szkolili na warsztatach tanecznych członkowie zespołów: Mieszki z MGOK i Country Family z niemieckiego Oderbergu. Dyrektor Barbara Nowicka podkreśliła zaangażowanie partnerów niemieckich, którzy zawsze chętnie odwiedzają Mieszkowice. Tancerze znają się ze wspólnych występów w Polsce i w Niemczech oraz z okazjonalnych spotkań, które cementują 5-letnią już współpracę.

Veröffenlichung/ data publikacji: 08.06.2010

Opowieść bez słów

Finałem czterodniowych warsztatów teatralnych w Mieszkowicach był 21 maja na placu Wolności spektakl pantomimy pt. "Drzewo".

Veröffenlichung/ data publikacji: 01.06.2010

Wspólnie i twórczo

Na posiedzeniu Euroregionalnego Komitetu Sterującego zatwierdzono 2 marca złożony w styczniu i przyjęty bez uwag projekt "Wspólnie - twórczo - Mieszkowice 2010". Przygotował go Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w ramach Funduszu Małych Projektów Interreg IVA Euroregionu Pomerania. Całkowita wartość projektu to 21 tys. euro, a unijne dofinansowanie w ramach Europejskiego Funduszu Regionalnego wynosi 85 proc., zaś z budżetu państwa 10 proc. Główną ideą są integracyjne spotkania mieszkańców regionu i rozwój polsko-niemieckiej współpracy kulturalnej.

Veröffenlichung/ data publikacji: 20.04.2010

Lebenswichtige Hilfe aus der Kurstadt

Otto Biedermann vom Verein "Nadjeschda" fährt regelmäßig ins polnische Mieszkowice, wo er sich um hilfsbedürftige Familien kümmert. Eine davon ist die alleinerziehende Izabela aus Stare Lysogorki, Mutter von sechs Kindern. Einmal pro Monat besucht Biedermann die 37-Jährige im Vorort der 10 000-Einwohnerstadt.

Veröffenlichung/ data publikacji: 24.02.2010

Łamanie barier - Na polsko-niemieckim pograniczu

TRUDNO przecenić znaczenie realizowanych na pograniczu polsko-niemieckich projektów oświatowych. Ich efekty są obliczone na lata. Mają się przełożyć na harmonijne sąsiedztwo obu narodów. Bez szkodliwych uprzedzeń i stereotypów.

Oprócz samorządów, placówek kulturalnych i stowarzyszeń współpracują ze sobą różne instytucje oświatowe. Razem zabiegają o unijne pieniądze, za które realizują wspólne przedsięwzięcia. Gimnazjaliści z Mieszkowic i Bad Freienwalde w tym roku szkolnym spotkali się już m.in. na warsztatach fotograficznych i plenerze malarskim.

Veröffenlichung/ data publikacji: 09.02.2010