Poznań

Romowie idą do urzędu wojewódzkiego, a tam...

Grupa obywateli Rumunii, którą we wtorek właściciele chcieli usunąć z altanki przy ul. Krauthofera w Poznaniu, zwróciła się o pomoc do Urzędu Wojewódzkiego. W liście, skierowanym do pełnomocnika ds. mniejszości etnicznych i narodowych, napisali, że chcą żyć w Poznaniu, ale potrzebują pomocy.
Cztery romskie rodziny mieszkają na ogródkach działkowych w rozpadającej się altance. W marcu powiatowy inspektor budowlany stwierdził, że w budynku nie można mieszkać, w związku z czym właściciele terenu zdecydowali się na jego rozbiórkę.

Veröffenlichung/ data publikacji: 02.04.2014

Ciemny karcer, żelazne drzwi z judaszami. Nieznane więzienie w środku Poznania

W centrum Poznania, pod budynkiem Collegium Iuridicum UAM, czas jakby się zatrzymał. Wystarczy zejść do podziemi, by zobaczyć cele z czasów stalinowskich. Już niebawem powstanie w nich ekspozycja, przygotowana przez Muzeum Powstania Poznańskiego Czerwca

Veröffenlichung/ data publikacji: 06.03.2014

Fundacja Ratowania Zabytków w Poznaniu popiera wpisanie stadionu w Słubicach do rejestru zabytków

Fundacja Ratowania Zabytków i Pomników Przyrody w Poznaniu poparła inicjatywę obywatelską na rzecz wpisania stadionu w Słubicach do rejestru zabytków województwa lubuskiego.

Dyrektor programowy Fundacji Marta Żydek uzasadniła swoje poparcie dla tego projektu: "Stadion w Słubicach wzniesiony w latach 1914-1927 w duchu wczesnego modernizmu jest unikatowy na skalę ogólnokrajową, zwłaszcza jeśli chodzi o budynek arkadowy zbudowany z ciosanego kamienia, zaś podobnych i równie dobrze zachowanych obiektów trudno szukać w całym kraju".

Veröffenlichung/ data publikacji: 19.04.2013

Think tank, który traci renomę

Instytut Zachodni nie posiada strategii rozwoju: nie wiadomo, jakie cele przed sobą stawia ani w jakim kierunku zamierza się rozwijać – pisze urzędnik resortu spraw zagranicznych.

Veröffenlichung/ data publikacji: 24.12.2012

Wykańczanie Instytutu Zachodniego

Od kilku lat MSZ prawem kaduka domaga się, by instytut skoncentrował się na „obsłudze” resortu i promowaniu polityki aktualnego kierownictwa – pisze profesor historii. Zabiegi, by poznańscy niemcoznawcy z Instytutu Zachodniego po dobroci wyrzekli się niezależności, na razie przynoszą niewiele. Sięgnięto więc po groźby w postaci możliwości likwidacji placówki lub – co na jedno wychodzi – jej gruntownej restrukturyzacji. Instytut ma być zdegradowany do rangi jakiegoś biura, świadczącego usługi Ministerstwu Spraw Zagranicznych.

Veröffenlichung/ data publikacji: 17.12.2012

Trumny ze zwłokami mogą w poniedziałek wrócić do Niemiec

- Wszystko wskazuje, że w poniedziałek skradzione trumny wrócą do Niemiec - zapewnia Cyryla Staszewska z poznańskiego sanepidu. Wcześniej inspektorzy nie dawali zgody na wywóz zwłok - bo nikt nie zwrócił się z takim wnioskiem.
Na przeszkodzie stały formalności. Szef poznańskiego sanepidu tłumaczył "Gazecie", że zanim wyda zgodę na wywóz zwłok z kraju, muszą o to zawnioskować "osoby uprawnione, mogą to być m.in. krewni i powinowaci".

Veröffenlichung/ data publikacji: 03.11.2012

Pół godziny krócej pociągiem z Zielonej Góry do Poznania

Podróż pociągiem między Zieloną Górą a Poznaniem skróci się o pół godziny. To dzięki modernizacji trasy kolejowej Zbąszynek - Czerwieńsk, związanej również m.in. z budową obwodnicy Czerwieńska. Prace wkroczyły w decydującą fazę.

Veröffenlichung/ data publikacji: 24.10.2012

Jak dojechać po weekendzie do Poznania? W następną niedzielę ma być lepiej

W niedzielę pociąg relacji Kostrzyn - Poznań Główny miał tylko jeden wagon, a na stacji Gorzów czekało na niego mnóstwo osób. Niestety część nie wsiadła, bo pociąg był wypełniony po brzeg - poskarżył się czytelnik. Przewozy Regionalne tłumaczą, że jeden z wagonów się zepsuł, a innego nie mieli.

Veröffenlichung/ data publikacji: 09.10.2012

Historia braci Duraków na Dniu Genealoga w Poznaniu

29 września w Poznaniu odbył się Dzień Genealoga, współorganizowany przez Archiwum Archidiecezjalne w Poznaniu oraz Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne "Gniazdo". Miejscem spotkania była siedziba archiwum przy ul. ks. Ignacego Posadzego 2.

Jak donosi Wojciech Kaliszewski z Krotoszyna, podczas spotkania była mowa m.in. o historii braci Jana i Józefa Duraków, których na zawsze rozdzieliła I wojna światowa...

Veröffenlichung/ data publikacji: 02.10.2012

Chudną miasta czyli coraz więcej Polaków mieszka na wsi

Miasta tracą tysiące zamożnych mieszkańców, a z nimi dochody z podatków. Rodziny przenoszą się na przedmieścia. Czy władze miast mogą je zatrzymać? Spis powszechny z 2011 r. przynosi zaskakujące na pierwszy rzut oka dane: więcej Polaków niż w 2002 r. mieszka na wsi. W ciągu ostatnich dziewięciu lat ubyło ok. 600 tys. mieszkańców miast.

Veröffenlichung/ data publikacji: 28.01.2012