Gazeta Wyborcza Opole

Opolanin wykrył historyczny fotomontaż?

- Nie twierdzę, że sam przelot słynnego sterowca "Graf Zeppelin" nad różnymi miastami jest mistyfikacją. Jednak lotnicze zdjęcia, które dokumentują to wydarzenie, nie są autentyczne - uważa Adrian Pokora, student Politechniki Opolskiej.

Veröffenlichung/ data publikacji: 10.04.2012

Atak na Mniejszość Niemiecką. Swastyka i kastet

Na oczach kobiet należących do Związku Młodzieży Niemieckiej dwaj zakapturzeni mężczyźni pomazali farbą tablice na budynku w Opolu należącym do MN, a na samochodzie jednego z członków namalowali swastykę.

Veröffenlichung/ data publikacji: 15.10.2011

Historia przesiedleńców musi przetrwać

"Sami swoi i obcy - prawdziwa historia repatriantów" to nowa akcja "Gazety". Chcemy stworzyć rodzinny album przesiedleńców. Opowiedzieć, jak 65 lat temu startowali w nowe życie. - Warto poznać te dzieje, warto i trzeba kultywować pamięć o nich - mówi prof. Stanisław S. Nicieja. Przesiedleńcy i ich potomkowie chętnie przychodzą na spotkania z panem jako znawcą Kresów. O czym chcą rozmawiać? Czy mówią o szczegółach dotyczących ich miejsca na nowej ziemi, ich traumie związanej z przesiedleniem, o wypadkach tamtych dni, czy też wolą podróż sentymentalną do ogrodów dzieciństwa?

Veröffenlichung/ data publikacji: 13.12.2010

Klaus Bachmann: "Nie byłem nigdy dyskryminowany jako Niemiec"

Od czasu do czasu, kiedy muszę wygłosić jakieś wykłady dla szerokiej publiczności, pada pytanie, czy podczas mojego blisko 20-letniego pobytu w Polsce byłem dyskryminowany. Kiedy pierwszy raz się spotkałem z tym pytaniem, potrzebowałem parę minut, aby się zastanowić - pisze Klaus Bachmann.

Veröffenlichung/ data publikacji: 15.03.2009

Czy Niemcy wesprą firmę z hitlerowską przeszłością

W mediach niemieckich wrze od kilku dni o tym, czy państwo ma pomóc stojącej na skraju bankructwa firmie rodziny Schaeffler. Fortunę zawdzięcza bowiem wojnie, a polscy historycy twierdzą, że firma wykorzystywała do produkcji dywanów włosy więźniów Auschwitz

Firma INA-Holding, należąca do Marii-Elisabeth Schaeffler i jej syna Georga zatrudnia prawie 70 tys. pracowników w 180 krajach świata, jej roczny obrót to 9 mld euro. W katalogu produkowanych wyrobów ma 40 tys. pozycji, jest światowym liderem w produkcji łożysk kulkowych.

Veröffenlichung/ data publikacji: 04.03.2009

Nie mówcie na mnie: Polak

Żeby udowodnić, że nie jest Polakiem, tylko Niemcem, Joachim Palm sfingował napad na bank

Palmowi chodzi tylko o jedno: żeby nikt nie mówił, iż jest Polakiem, skoro obywatelstwo zmienił, polskie dokumenty oddał, a wszystko to kosztowało go sporo nerwów i pieniędzy. Tymczasem czuje się oszukany przez państwo polskie, bo skoro zrobił wszystko, co mógł, żeby Polakiem nie być, to nikt go nie powinien tak traktować. A traktuje!

Veröffenlichung/ data publikacji: 26.02.2009

67. rocznica powstania Armii Krajowej

Przy asyście orkiestry, związków kombatanckich, władz miasta i województwa oraz uczniów szkół, odbyła się w piątek uroczystość upamiętniająca 67. rocznicę powstania Armii Krajowej.

Veröffenlichung/ data publikacji: 13.02.2009

Koniec Festung Oppeln początkiem legendy jego dowódcy

W ostatnim liściku napisał: "Co słychać, ubieraj się ciepło. Tata". Poza tym nic. Hrabia von Pfeil, który zastrzelił się, nie widząc szans na obronę Festung Oppeln, listu pożegnalnego córce nie zostawił

Veröffenlichung/ data publikacji: 06.02.2009

Migracja: nowy styl życia

Naukowcy wołają: trzeba ściągnąć emigrantów do Polski. Jak to zrobić? To już rola polityków. Wczoraj w Instytucie Śląskim odbyła się konferencja Colloquium Opole 2008

Veröffenlichung/ data publikacji: 08.12.2008

Ujęto podejrzanego o pobicie czarnoskórego piłkarza

W środę zatrzymano domniemanego sprawcę pobicia ciemnoskórego piłkarza Odry Opole Papy Samby Ba. Okazał się nim 16-latek z Opola

Veröffenlichung/ data publikacji: 04.12.2008