Beata Łabutin

Martyrologia? To nie my

Beata Łabutin: Prof. Adam Suchoński przygotował dla MSZ raport o tym, jak zniekształcony jest w europejskich podręcznikach obraz Polski. Co z tym robicie?
Beata Stelmach: Sam fakt, iż raport powstał na zlecenie MSZ, świadczy o tym, że chcemy zadbać o pozytywny wizerunek Polski we wszystkich możliwych obszarach, także tych nieutożsamianych w oczywisty sposób z polityką zagraniczną. Treści przekazywane w podręcznikach szkolnych do nauki historii z pewnością tworzą podstawy obrazu, z którym później musimy się mierzyć w innych sferach.

Veröffenlichung/ data publikacji: 23.09.2011

Polak z krzywą gębą

Kraj zacofany, Polak z widłami, z miną męczennika, w tle dymiące kominy Nowej Huty. Tak 60 milionów europejskich maturzystów uczy się o nas z podręczników do historii. A polskie rządy różnych opcji od lat nic z tym nie robią. Napisał o tym w raporcie dla MSZ prof. Adam Suchoński, ekspert MEN ds. podręczników historii i członek Międzynarodowego Stowarzyszenia Dydaktyków Historii. Przed przejęciem polskiej prezydencji w UE zbadał wszystkie europejskie podręczniki do historii dla szkół średnich. Sprawdzał, jaki obraz Polski wynosi ze szkoły europejski maturzysta.

Veröffenlichung/ data publikacji: 18.08.2011

Historia przesiedleńców musi przetrwać

"Sami swoi i obcy - prawdziwa historia repatriantów" to nowa akcja "Gazety". Chcemy stworzyć rodzinny album przesiedleńców. Opowiedzieć, jak 65 lat temu startowali w nowe życie. - Warto poznać te dzieje, warto i trzeba kultywować pamięć o nich - mówi prof. Stanisław S. Nicieja. Przesiedleńcy i ich potomkowie chętnie przychodzą na spotkania z panem jako znawcą Kresów. O czym chcą rozmawiać? Czy mówią o szczegółach dotyczących ich miejsca na nowej ziemi, ich traumie związanej z przesiedleniem, o wypadkach tamtych dni, czy też wolą podróż sentymentalną do ogrodów dzieciństwa?

Veröffenlichung/ data publikacji: 13.12.2010

Migracja: nowy styl życia

Naukowcy wołają: trzeba ściągnąć emigrantów do Polski. Jak to zrobić? To już rola polityków. Wczoraj w Instytucie Śląskim odbyła się konferencja Colloquium Opole 2008

Veröffenlichung/ data publikacji: 08.12.2008