Bożena Aksamit

Wraki Bałtyku

Na dnie Bałtyku zlokalizowano dotąd około 3 tys. wraków, a może być ich tam nawet 100 tys. Dzięki niezwykłym warunkom panującym w bałtyckiej toni wiele wraków żaglowców wspaniale się zachowało. Ale największe emocje i zainteresowanie budzą te najnowsze, z II wojny światowej: "Gustloff", "Steuben" i "Goya".

Veröffenlichung/ data publikacji: 02.11.2012

Szkoła, do której nikt nie chce chodzić

W pierwszym w Polsce Liceum Kaszubskim jest wszystko: komputery, projektory, siłownia i tartanowe boisko do kosza. Brakuje tylko uczniów. Liceum w Strzepczu będzie działało co najmniej do czerwca przyszłego roku, choć żaden uczeń nie przekroczy jego progu. Dlaczego nie? Bo nie chcą. Za to dyrektorka Jolanta Cirocka przyjeżdża prawie codziennie, na kilka godzin. Zapala światła, kosi trawę, grabi jesienne liście - "ordung ma byt", jak się mawia w tych stronach.

Veröffenlichung/ data publikacji: 27.10.2011

Ocalić honor żołnierza

Uczniowie Gdańskiego Gimnazjum Autonomicznego i nauczyciel języka polskiego są na najlepszej drodze, żeby nakręcić pełnometrażowy film dokumentalny o zamachu na szefa SS w okupowanej Warszawie. W naszym redakcyjnym plebiscycie na tytuł Człowieka Roku wybraliśmy ich jako Ludzi Stycznia

Veröffenlichung/ data publikacji: 06.02.2009

Kto uratuje Sprawiedliwych

Bronisława S. z Katowic: "Zwracam się z uprzejmą prośbą o przekazywanie 100 zł miesięcznie na bilety tramwajowe dla osoby, która dostarcza obiady Marii Morawieckiej, 82-letniej Sprawiedliwej. Obiady finansuje Gmina Żydowska, pani Maria nie wstaje z łóżka".

Veröffenlichung/ data publikacji: 05.12.2008