Wysokie Obcasy (Gazeta Wyborcza)

Polskie Noble 2012

Dziś na zamku Królewskim w Warszawie po raz dwudziesty pierwszy wręczone zostaną nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej
Nagrody Fundacji są przyznawane za szczególne osiągnięcia i odkrycia naukowe, które przesuwają granice poznania i otwierają nowe perspektywy poznawcze, wnoszą wybitny wkład w postęp cywilizacyjny i kulturowy naszego kraju oraz zapewniają Polsce znaczące miejsce w podejmowaniu najbardziej ambitnych wyzwań współczesnego świata. Cieszą się opinią najważniejszego wyróżnienia naukowego w Polsce.
Wysokość nagrody wynosi 200 tys. zł.

Veröffenlichung/ data publikacji: 06.12.2012

"Miedzy pracą a domem. Kto wychowa nasze dzieci?"

Podobno żyjemy w dwóch Polskach. W Polskach, które mówią różnymi językami, operują innymi pojęciami, wierzą w co innego; w Polskach, między którymi porozumienie wydaje się dzisiaj niemożliwe.
W czasie debaty wyłonił się nowy zestaw terminów, którymi zgodnie, ku ogólnemu zaskoczeniu, posługiwali przedstawiciele różnych opcji: mówiono o urlopie RODZICIELSKIM, a nie macierzyńskim, o RÓWNYM PODZIALE obowiązków, o konieczności zaangażowania ojców w opiekę nad dzieckiem.

Veröffenlichung/ data publikacji: 26.11.2012

Przemoc ekonomiczna wobec kobiet - wstydliwy polski problem

Jak wynika z Europejskiego Sondażu Społecznego aż 22 procent kobiet w Polsce nie ma żadnych własnych dochodów. Osoby te są najczęściej uzależnione od swoich partnerów, którzy stosują wobec nich różne formy przemocy ekonomicznej. Zjawisko to dotyka jednak nie tylko tych kobiet, które nie zarabiają.
W 2012 r. Centrum Praw Kobiet zrealizowało pierwszą edycję projektu edukacyjnego adresowanego do kobiet doświadczających przemocy i dziewcząt z rodzin zmarginalizowanych społecznie z powodu przemocy w rodzinie.

Veröffenlichung/ data publikacji: 23.11.2012

Wyrzucona z pracy za mówienie po polsku w norweskim szpitalu. Idzie do sądu

Mieszkająca w Norwegii Polka skarży pracodawcę o dyskryminację i bezpodstawne zwolnienie - w ojczystym języku rozmawiała z koleżankami tylko na przerwie. Nad fiordami takiego procesu jeszcze nie było.
Dyrekcja szpitala nie tylko dopuściła się dyskryminacji na tle narodowościowym, ale też złamała prawo pracy, bo zwolnić dyscyplinarnie można tylko za poważne zaniedbania, a "mówienie w obcym języku na niepłatnej przerwie w żaden sposób się jako takie nie kwalifikuje".

Veröffenlichung/ data publikacji: 23.11.2012

Polska bez etatu. Miliony pracują na śmieciowych umowach

Ilu Polaków pracuje bez etatu? Miliony. Część jako jednoosobowe firmy, część na umowach cywilnych. Nikt precyzyjnie nie wie, ile z tych osób powinno mieć etat.
65-70 proc. osób do 30. roku życie pracuje na umowach śmieciowych.
Umowy cywilne mają bardzo ważną cechę, a mianowicie większa jest autonomia stron, które się umawiają. Można w bardzo elastyczny sposób określić np. czas pracy, miejsce pracy, zasady rozliczania się.

Veröffenlichung/ data publikacji: 19.11.2012

Wychowujemy kulturalnych analfabetów? Szkoły winią system

170 krakowskich szkół dostało zaproszenia na organizowane przez Capellę Cracoviensis koncerty dla uczniów. Nie skorzystała żadna. Nauczyciele nie chcą tracić godzin lekcyjnych na wyjścia z dziećmi do filharmonii, teatrów, muzeów...
Większość dyrektorów winę zwaliła na obecny system szkolnictwa.

Veröffenlichung/ data publikacji: 14.11.2012

Żłobki lepsze niż dłuższe urlopy rodzicielskie

Według prognoz ministra finansów wydłużenie urlopu rodzicielskiego do roku będzie kosztowało około 2 mld zł rocznie. Lepiej przeznaczyć te pieniądze na dodatkowe miejsca w żłobkach - mówi dr Iga Magda z Instytutu Badań Strukturalnych.
Po 14 tygodniach urlopu macierzyńskiego matki mogą podzielić się kolejnymi tygodniami z ojcami, ale panowie decydują się na to bardzo rzadko. Z urlopów tacierzyńskich korzysta dziś zaledwie 10 proc. ojców.

Veröffenlichung/ data publikacji: 12.11.2012

Żona? Niech siedzi w domu i wspiera męża.

Taki model popiera prawie połowa kobiet (47 proc.). 40 proc. pań nie zgadza się na rolę kury domowej. Także wśród młodych, którzy zwykle są bardziej postępowi, przeważa akceptacja tradycyjnego podziału ról (47 proc.).

Veröffenlichung/ data publikacji: 14.06.2012

Martin Pollack - syn członka gestapo. Zabroniona miłość do słowiańszczyzny

Oprócz zwyczajowych uwag o niższości rasy słowiańskiej moja babcia wyraziła obawę, że mógłbym się pojawić u niej w Amstetten z jakąś Polką i, nie daj Boże, ożenić się z nią. Rozmowa z Martinem Pollackiem.

Veröffenlichung/ data publikacji: 09.12.2011

Kryptofeministki

Jesteśmy za aborcją, za pełnymi prawami kobiet, za równouprawnieniem. Trudno jednak się do tego przyznać, bo to by oznaczało rezygnację z miłych przywilejów: z wcześniejszego wyjścia z pracy (bo dziecko czeka), z ulgowego traktowania kobiet w ciąży, z przepuszczania nas w drzwiach...

Veröffenlichung/ data publikacji: 26.03.2009