PAP

Kościół ma odnotować apostazję w księgach chrztu. Rzecznik Episkopatu: Nie zgadzamy się!

Strona kościelna nie zgadza się z ingerencją procedur świeckich w administrację kościelną - napisał na Twitterze ks. Józef Kloch, rzecznik Episkopatu. Odniósł się w ten sposób do informacji, że Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych nakazał proboszczom odnotowanie w księdze chrztu, że dana osoba wystąpiła z Kościoła katolickiego.

Veröffenlichung/ data publikacji: 14.01.2014

Ślązacy zaniepokojeni orzeczeniem w sprawie narodowości

Utworzona w maju zeszłego roku Rada Górnośląska zrzesza kilkanaście śląskich organizacji i stowarzyszeń, m.in. Ruch Autonomii Śląska, Związek Górnośląski, Pro Loquela Silesiana, a także właśnie Stowarzyszenie Osób Narodowości Śląskiej. Celami Rady są m.in. uznanie narodowości śląskiej, śląskiego za język regionalny oraz wprowadzenie wiedzy o regionie do programów szkolnych.
W czwartek Sąd Najwyższy orzekł, że Ślązaków nie można uznać za odrębny naród i dlatego Stowarzyszenie Osób Narodowości Śląskiej nie powinno być zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym pod taką nazwą.

Veröffenlichung/ data publikacji: 08.12.2013

Cameron: Otwarcie naszego rynku pracy było karygodne. Zamiast 14 tys. Polaków przyjechało 700 tys.!

- Premier Wielkiej Brytanii zapowiada wprowadzenie zmian wobec nowo przybyłych imigrantów z UE. Mają one utrudnić im dostęp do świadczeń i ułatwić ich deportację z kraju
Wielka Brytania otworzyła rynek pracy dla przybyszów z nowych państw Unii Europejskiej - również z Polski - w 2004 r. Był to wówczas jeden z nielicznych starych państw UE, które zdecydowały się nie wprowadzać dla nas żadnych ograniczeń w dostępie do swojego rynku pracy.

Veröffenlichung/ data publikacji: 28.11.2013

Smolar: Związkowcy otworzyli sezon trudnych zdarzeń dla rządu Platformy

W sobotę w stolicy tysiące związkowców z całego kraju demonstrowały przeciwko polityce rządu. To był finał czterodniowych protestów, które zorganizowały: NSZZ "Solidarność", OPZZ i Forum Związków Zawodowych. Według stołecznego ratusza w manifestacjach wzięło udział 100 tys. osób, organizatorzy podali cyfrę dwukrotnie wyższą. Związkowcy demonstrowali pod hasłem "Dość lekceważenia społeczeństwa", żądając podniesienia płacy minimalnej, likwidacji tzw. umów śmieciowych czy elastycznego czasu pracy, który zdaniem protestujących jest drogą do zwalniania pracowników.

Veröffenlichung/ data publikacji: 14.09.2013

Kilka tysięcy osób na Paradzie Równości w Warszawie

Osiem tysięcy osób uczestniczyło w warszawskiej Paradzie Równości. Jej hasło to "Różnorodni, równoprawni". - To największa i najspokojniejsza Parada od lat - relacjonuje nasz reporter.

Veröffenlichung/ data publikacji: 15.06.2013

Studenci napisali książkę o poniemieckich cmentarzach

Opisy płyt nagrobnych z 17 niemieckich cmentarzy z terenu powiatu zielonogórskiego, zdjęcia, zbiory archiwalne. Tę i wiele innych informacji można znaleźć w pierwszym zeszycie publikacji "Cmentarze ewangelickie województwa lubuskiego z lat 1815-1945". Badaczami byli studenci Uniwersytetu Zielonogórskiego. Pracownia epigraficzna w Instytucie Historii jest jedyną taką pracownią w kraju.

Veröffenlichung/ data publikacji: 11.04.2013

Lubuskie dostanie 729 mln Euro

To o 147 mln euro więcej niż Lubuskie dostało w latach 2007-13. Radości jednak nie widać. Marszałek Elżbieta Polak: - Liczyliśmy na dużo więcej. Czujemy się ukarani, ale broni nie składamy.

Veröffenlichung/ data publikacji: 20.02.2013

21 milionów na drogi w województwie lubuskim

Minister administracji i cyfryzacji zatwierdził listę inwestycji drogowych w lubuskich gminach i powiatach, które w 2013 r. otrzymają dofinansowanie z Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych.

Veröffenlichung/ data publikacji: 05.02.2013

Lubuskie. 12 mln na inwestycje na lotnisku w Babimoście

Lotnisko pasażerskie w Babimoście (Lubuskie) otrzyma 12 mln zł unijnego dofinansowania, będzie dysponować m.in. systemem ILS wspomagającym lądowanie samolotów w trudnych warunkach pogodowych - poinformował Urząd Marszałkowski w Zielonej Górze.

Veröffenlichung/ data publikacji: 04.02.2013

13 potraw tradycyjnych

Na ministerialnej liście Produktów Tradycyjnych znajduje się 13 potraw i napojów z województwa lubuskiego. W minionym roku powiększyła się ona o trzy pozycje, a kilka kolejnych wniosków jest obecnie rozpatrywanych.

Veröffenlichung/ data publikacji: 27.01.2013