Szymany

Dziś żądałbym od Ameryki gwarancji na piśmie

Wtedy tak myśleliśmy: jeżeli mamy być skuteczni, to politycznie musimy być solidarni, a operacyjnie - wzmocnić współpracę wywiadów.
Rozmowa z Aleksandrem Kwaśniewskim, byłym prezydentem RP.

Agnieszka Kublik: Ale memorandum o zasadach funkcjonowania bazy CIA w Polsce podpisać nie chcieli.

- I nie podpisali. Twierdzili, że u nich to jest zbyt długa procedura. Przyjęli to w formule pro memoria, co nasz wywiad zaakceptował. Uznał, że to gwarantuje, iż zasady tam zapisane zostały przyjęte.

Jakie zasady?

Veröffenlichung/ data publikacji: 11.12.2014

Die CIA und die Folter: Wahrheitssuche setzt Polen unter Zugzwang

Im Bericht des US-Senats ist nur von «Land X» die Rede. Doch Medien in Polen haben keinen Zweifel: Es geht um ihr Land, das ein geheimes CIA-Gefängnis erlaubte.

Der Bericht ist eine Anklageschrift gegen Polen», sagte Adam Bodnar, Vizepräsident der Helsinki-Stiftung für Menschenrechte in Warschau. «Ich bin schockiert, dass wir für Geld die Verfassung gebrochen haben.» Denn die Regierung von «Land X» habe nach dem Versprechen einer Millionensumme Entgegenkommen für die Vernehmung von Terrorverdächtigen in ihrem Land gezeigt, heißt es in dem Senatsbericht.

Veröffenlichung/ data publikacji: 10.12.2014

Amnesty International o więzieniach CIA: Polski rząd uczestniczył w bezprawnym uprowadzaniu osób

"Zbyt wiele wiadomo już o tajnym więzieniu, by można było umorzyć śledztwo, zaniechać postawienia zarzutów i "zamieść sprawę pod dywan". Wydaje się, że zbyt wiele osób wie za dużo" - pisze w raporcie na temat więzień CIA w Polsce Amnesty International
W opublikowanym w środę raporcie "Uwolnić prawdę: Udział Polski w programie tajnych więzień CIA" Amnesty International analizuje sprawę więzień CIA w Polsce.

Veröffenlichung/ data publikacji: 13.06.2013

Europejski Trybunał Praw Człowieka pyta polski rząd o więzienia CIA.

Jak podała we wtorek monitorująca całą sprawę Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Trybunał zwrócił się m.in. o odpowiedź na pytanie, czy Saudyjczyk był przetrzymywany w tajnym więzieniu CIA na terenie Polski, a także czy istnieje przygotowany przez polską stronę dokument regulujący powstanie lub prowadzenie tajnego więzienia.

Veröffenlichung/ data publikacji: 18.07.2012

Wikileaks o tajnych więzieniach CIA: Wyciszyć Kiejkuty

Ujawnione właśnie raporty z ambasady USA w Warszawie pokazują, że polski i amerykański rząd wspólnie się zastanawiały, jak wyciszyć sprawę więzienia CIA w Starych Kiejkutach. "Polski MSZ spodziewa się, że kwestia więzień CIA będzie prześladować polski rząd, mimo naszych i polskich starań, żeby ta historia została zapomniana. Pod presją mediów premier Marcinkiewicz ogłosił, że rząd nakaże wewnętrzne śledztwo, żeby zamknąć sprawę.

Veröffenlichung/ data publikacji: 05.09.2011

Miller, Pinior i CIA

"Kłamcą i łajdakiem" nazwał b. premier Leszek Miller b. europosła Józefa Piniora za jego wypowiedź w sprawie "ośrodka śledczego CIA w Polsce". Poszło o słowa Piniora, który we wczorajszej "Gazecie" stwierdził, że z jego wiedzy wynika, iż "istnieje dokument z podpisem premiera Millera, który reguluje funkcjonowanie w Polsce ośrodka będącego więzieniem śledczym CIA". Dodał, że dokument "jest do tego stopnia szczegółowy, że określa, co należy robić, jeśli w ośrodku pojawią się zwłoki przetrzymywanej tam osoby. To oznacza, że strona polska wiedziała, co tam się dzieje" - mówił Pinior.

Veröffenlichung/ data publikacji: 01.06.2011

CIA-Gefängnisse - Polnische Ermittlungen angeblich behindert

"Gazeta Wyborcza": Abmachung mit amerikanischen Behörden. Warschau. Verfassungsbruch, illegale Freiheitsberaubung und Teilnahme an Verbrechen gegen die Menschlichkeit - diese Vorwürfe wollte der Staatsanwalt Jerzy Mierzejewski gegen Beamte der polnischen Regierung des Bündnisses der Demokratischen Linken (SLD) erheben, die in die Affäre um geheime CIA-Gefängnisse in Polen verwickelt sein sollen. Die streng geheime Untersuchung, die seit 2008 geführt wird, wurde ihm aber vor zwei Wochen entzogen, berichtete am Montag die Warschauer Zeitung "Gazeta Wyborcza".

Veröffenlichung/ data publikacji: 31.05.2011

Tego nie wolno zatajać

Pytania, które zadali ekspertom prokuratorzy Jerzy Mierzewski i Robert Majewski, pośrednio dowodzą, że w Polsce istniały tajne i eksterytorialne bazy CIA, w których więziono i torturowano rzeczywistych lub domniemanych terrorystów z Al-Kaidy. Dwa tygodnie temu główny śledczy został od sprawy odsunięty, a jego przełożony stracił stanowisko. Czy dlatego, że sumiennie wykonywali powierzone im obowiązki? A może nazbyt wiele ustalili? Albo dlatego, że próbują wtykać nos w sprawy objęte domeną służb specjalnych? "Gazeta" będzie to sprawdzać.
Veröffenlichung/ data publikacji: 30.05.2011

Więzienia CIA w Polsce? - raport

Organizacja Human Rights Watch i amerykańska telewizja ABC doniosły o tajnych więzieniach CIA w Europie. Kilka z nich miało istniec na terenie Poski. Z doniesień wynika, że byli w nich przesłuchiwani więźniowe CIA - także ci, którzy przygotowywali zamachy 11 wrześnie 2001 roku. Polscy politycy zapewniają, że te informacje są wyssane z palca. Jak było naprawdę?

Veröffenlichung/ data publikacji: 30.05.2011

Historia tajnych więzień CIA

Pierwsze informacje o tajnych więzieniach CIA ukazały się w 2005 r. w "Washington Post". Wówczas duża część tych ośrodków - przez służby specjalne zwanych "czarnymi dziurami" - już nie istniała. Dzięki dziennikarzom śledczym oraz raportom Rady Europy, Human Rights Watch, Parlamentu Europejskiego i ONZ-owskiej komisji ds. zapobiegania torturom wiemy, że "czarne dziury" prawdopodobnie ulokowano w Polsce, Rumunii, Tajlandii, Iraku, Afganistanie, kilku krajach Afryki Północnej i na 17 amerykańskich okrętach na Pacyfiku i Oceanie Indyjskim.

Veröffenlichung/ data publikacji: 30.05.2011