Magda Piekarska

Wrocław już nie kandydatem, ale stolicą kultury

Z opóźnieniem sięgającym kwadransa akademickiego, czyli o 11.15 Wrocław został Europejską Stolicą Kultury - taką decyzję podjęło 27 ministrów kultury państw UE w Brukseli. Dokument potwierdzający nasze prawa do tytułu przywiezie dziś stamtąd prezydent Rafał Dutkiewicz. Tym samym miasto pożegnało się ze słowem "kandydat", które pojawiało się na materiałach promocyjnych wrocławskiej stolicy kultury.

Veröffenlichung/ data publikacji: 10.05.2012

Miedzianka - miasteczko, które zapadło się pod ziemię

Studiował archeologię, ale nie lubi grzebać w ziemi. Woli grzebanie w ludzkiej pamięci. Znajduje w niej pasjonujące historie, jak ta o dolnośląskim miasteczku, które zapadło się pod ziemię.

Veröffenlichung/ data publikacji: 04.12.2011

Młodzi wrocławianie wyrobią sobie paszporty tolerancji

Chcemy, żeby Wrocław przed Euro 2012 stał się miastem bardziej przyjaznym, otwartym na różnice kulturowe - mówią Monika Spławska-Murmyło i Mirosław Tryczyk, nauczyciele z wrocławskiego XIV Liceum Ogólnokształcącego, autorzy programu "Wrocław przeciw rasizmowi i wykluczeniom".

Veröffenlichung/ data publikacji: 15.11.2011

Dolnośląska Atlantyda - miasteczko, które zniknęło

"Memento" - taki napis przez wieki widniał na dwóch kamiennych krzyżach stojących przy drodze z Miedzianki do Janowic. Dziś jednego z nich już nie ma, drugi został przesunięty. Filip Springer, autor "Miedzianki. Historii znikania", stawia kolejne memento - dla miasteczka, które zapadło się pod ziemię.

Veröffenlichung/ data publikacji: 31.10.2011

Siedmiu w finale Literackiej Nagrody Europy Środkowej

Znamy już finalistów Angelusa - Literackiej Nagrody Europy Środkowej. Choć miesiąc temu mówiło się o mocnej pozycji Polaków w tegorocznym rozdaniu, to w wyłonionej wczoraj siódemce znalazł się tylko jeden z nich - Wojciech Tochman z "Dzisiaj narysujemy śmierć". Pierwszy raz w sześcioletniej historii nagrody w przewadze są pisarki - do finału zakwalifikowano aż cztery panie.

Veröffenlichung/ data publikacji: 18.10.2011

Prof. Zygmunt Bauman zainaugurował Kongres Kultury

- Przyszłość politycznej Europy zależy od losu europejskiej kultury, a jej los z kolei zależy od tego, jak dalece potrafimy uznać różnorodność za atut, a nie obciążenie - mówił na wykładzie inaugurującym Europejski Kongres Kultury wybitny socjolog Zygmunt Bauman.

Veröffenlichung/ data publikacji: 09.09.2011

Squattersi będą musieli opuścić wrocławski Wagenburg

Kilkunastu stałych mieszkańców plus ponad tysiąc gości, a oprócz tego 10 psów, koty, pięć kur i czarny kogut - punkową osadę Wagenburg we Wrocławiu Na Grobli czeka przeprowadzka. Firma deweloperska Gant buduje na części tego terenu hotel. I odcina jedyną drogę dojazdową do osady.

Veröffenlichung/ data publikacji: 27.06.2011

Czy Wrocław ujął jurorów Europejskiej Stolicy Kultury?

Emocje związane z Europejską Stolicą Kultury rosną - w czwartek Wrocław odwiedzili jurorzy, którzy zadecydują 21 czerwca, które z polskich miast otrzyma ten tytuł. Obejrzeli Rynek, Dzielnicę Czterech Świątyń, Halę Stulecia, a w Infopunkcie Nadodrze spotkali się z przedstawicielami organizacji pozarządowych.

Veröffenlichung/ data publikacji: 16.06.2011

Cztery brzydkie słowa wystarczą, by się porozumieć

Wszystko wskazuje na to, że w najbliższej przyszłości czeka nas rewolucja w języku. Ekonomiczna - może okazać się, że do skutecznej komunikacji wystarczą nam zaledwie cztery słowa. Cztery wyjątkowe słowa, bo mieszczące nieograniczoną liczbę znaczeń. Cztery brzydkie słowa.

Veröffenlichung/ data publikacji: 19.04.2011

Po co nam tak naprawdę Europejska Stolica Kultury?

Bez wielkiej akcji promocyjnej Wrocławiowi udało się znaleźć w gronie polskich miast finalistów starających się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Decyzja o wygranej w tym wyścigu zapadnie w przyszłym roku. Warto wykorzystać ten czas także po to, żeby odpowiedzieć na pytanie, po co nam tak naprawdę tytuł ESK.

Veröffenlichung/ data publikacji: 16.10.2010