Sprawa Agnes Trawny

Spätaussiedler können Eigentum zurückfordern

Deutsche Spätaussiedler aus Polen können bei der Ausreise verlorene Immobilien unter bestimmten Umständen zurückfordern. Dies geht aus einem Beschluss des polnischen Obersten Gerichts hervor, der vergangene Woche ergangen ist, aber erst jetzt bekannt geworden ist. Nach diesem Beschluss gilt die aus dem 1961 stammende Regelung, nach welcher deutsche Spätaussiedler ihr Eigentum bei der Ausreise aus Polen verlieren, nur für die unmittelbare Kriegsgeneration, also für Personen deutscher Abstammung, die nach 1945 polnische Staatsbürger wurden, und später dann als Aussiedler nach Deutschland kamen.

Veröffenlichung/ data publikacji: 04.07.2012

Głowaccy chcą pieniędzy od Agnes Trawny

Rodzina Głowackich, którzy wiosną musieli się wyprowadzić z domu w Nartach odzyskanego przez Agnes Tawny, domaga się zwrotu kosztów remontów - 210 tys zł. W pozwie do sądu Głowaccy argumentują, że przez 30 lat tyle wydali na remonty i utrzymanie domu.
- Poinformowałem Głowackich, że jeśli chcą mogą zabrać z tego domu wszystko: baterie łazienkowe, krany, mogą pozbijać kafelki i terakotę, ponieważ pani Trawny przeznacza ten dom do rozbiórki - powiedział Jemielita. Sąd zajmie się sporem Trawny i Głowackich w grudniu - będzie wtedy przesłuchiwał świadków.

Veröffenlichung/ data publikacji: 07.11.2011

Eksmisja z domu Trawny - we wrześniu

Na 16 września komornik wyznaczył datę eksmisji rodziny Moskalików z domu w Nartach należącego do Agnes Trawny. Jeśli mieszkańcy nie wyprowadzą się dobrowolnie, będą musieli ponieść koszty egzekucji komorniczej. Mecenas Andrzej Jemielita, pełnomocnik Trawny, liczy na to, że Moskalikowie zdecydują się na wcześniejsze opuszczenie posesji. - Na razie jednak nie mam żadnych informacji, czy tak rzeczywiście się stanie - dodaje.

Veröffenlichung/ data publikacji: 09.08.2011

Trawny odzyskuje mazurską ojcowiznę

Niemka Agnes Trawny odniosła kolejny sukces: przed olsztyńskim Sądem Okręgowym uzyskała od Skarbu państwa 1 mln 108 tys. zł za dwie działki.

Veröffenlichung/ data publikacji: 19.12.2009

Polnisches Gericht gibt Spätaussiedlerin Recht

Das polnische Boulevardblatt „Fakt“ springt seine Leser in großen Lettern an: „Deutsche hat Polen vertrieben“. Die Geschichte dahinter: Zwei polnische Familien müssen ihr Haus räumen, das ein Gericht in Masuren der deutschen Spätaussiedlerin Agnes Trawny übertragen hat.

Veröffenlichung/ data publikacji: 11.12.2009

Diabeł musi być Niemcem

Nie lekceważę tragedii rodzin eksmitowanych z domu należącego do emigrantki Agnes Trawny. Ale nie mieszajmy do tego Niemców: to dramat wynikający z naszych wieloletnich zaniedbań.

Veröffenlichung/ data publikacji: 01.12.2009

Sąd: Wydać dom Agnes Trawny

Pozew o eksmisję złożyła Agnes Trawny. Sąd nakazał obu rodzinom "opróżnienie, opuszczenie i wydanie" domu w Nartach, choć nie określił, kiedy miałoby to nastąpić. Uznał też, że gmina Jedwabno nie ma obowiązku zapewnienia obu rodzinom lokali socjalnych. Sędzia Wioletta Obrębska, uzasadniając wyrok, wskazała jednak, że Głowaccy i Moskalikowie mogą domagać się od skarbu państwa dostarczenia im lokali zamiennych.

Veröffenlichung/ data publikacji: 20.11.2009

Prezes PiS: Pomożemy wysiedlonym rodzinom

Prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział, że jego partia postara się pomóc rodzinom Moskalików i Głowackich, którzy po dzisiejszej decyzji sądu muszą opuścić dom w Nartach, formalnie należący do obywatelki Niemiec. Kaczyński uważa, że w tej sprawie odpowiedzialność ponosi rząd.

Veröffenlichung/ data publikacji: 19.11.2009

Triumf Niemki. Sąd wyrzuca Polaków z domu

Agnes Trawny odzyskała gospodarstwo w Nartach wyrokiem Sądu Najwyższego w grudniu 2005 roku. Zgodnie z ustawą o ochronie praw lokatorów, rodziny Moskalików i Głowackich mogły mieszkać w Nartach do 13 grudnia 2008 roku. Ponieważ do tej pory się nie wyprowadzili, Trawny założyła im sprawę o eksmisję. A sąd w Szczytnie stanął po jej stronie.

Veröffenlichung/ data publikacji: 19.10.2009

Agnes Trawny - córka Mazura

Był ze mną duży program w niemieckiej telewizji. Dziennikarz pytał, czy Polacy mocno mój dom niszczą. Z Agnes Trawny z domu Rogalla, Niemką, która odzyskuje gospodarstwo ojca na Mazurach, rozmawiają Piotr Głuchowski i Marcin Kowalski.

Pani się czuje Polką czy Niemką?

Veröffenlichung/ data publikacji: 19.05.2009