Piotr Śmiłowicz

Unia powinna być federacją. Kwaśniewski dla "Newsweeka"

Jeżeli Europa ma być rzeczywiście wielkim graczem XXI wieku, musimy dążyć do silniejszej integracji – mówi były prezydent Aleksander Kwaśniewski.

Veröffenlichung/ data publikacji: 06.12.2011

Pośpiech z tablicą wskazany

Dobrze, że Kancelaria Prezydenta wystąpiła już do konserwatora zabytków o zgodę na tablicę upamiętniającą ofiary katastrofy smoleńskiej. Tylko szybkie umieszczenie tablicy może przyspieszyć zakończenie eskalującego konfliktu.
Kancelaria Prezydenta wyciągnęła wnioski z przeszłości i postanowiła zrobić coś, by przerwać krzyżowe pandemonium pod Pałacem Prezydenckim. Jest zapowiedź szybkiego umieszczenia tablicy, upamiętniającej katastrofę smoleńską na fasadzie Pałacu. Do jutra ma się w tej sprawie wypowiedzieć stołeczny konserwator zabytków.

Veröffenlichung/ data publikacji: 12.08.2010

Dlaczego nie będę głosować na PiS

Gdy Stefan Niesiołowski porównał Jarosława Kaczyńskiego do Władysława Gomułki, w PiS bardzo ostro protestowano. Tymczasem ostatnie wystąpienie prezesa PiS w sprawie oświadczenia CDU-CSU to jak najbardziej klasyczna gomułkowszczyzna.

Niemal niczym nie różni się od reakcji I sekretarza KC PZPR na list biskupów polskich do niemieckich z 1965 roku i słowa „przebaczamy i prosimy o przebaczenie”.

Wystąpienie Kaczyńskiego wpisuje się też w tradycję wytworzoną przez niego samego. Tradycję poświęcania wizerunku międzynarodowego Polski w interesie własnej partii.

Veröffenlichung/ data publikacji: 29.05.2009