Wojciech Szacki

Nasz prorok Jarosław

Szacunki są rozbieżne - od kilkudziesięciu do dwustu tysięcy. W sobotę ulicami Warszawy przeszła jedna z największych demonstracji politycznych po 1989 r. Wściekłość na rząd zmobilizowała słuchaczy Radia Maryja, związkowców z "Solidarności", członków PiS, czytelników "Gazety Polskiej", ziobrystów; szli wyróżniający się malowniczymi pelerynami rycerze Jezusa Chrystusa Króla z "zakonu" ks. Natanka, kibice, nacjonaliści z ONR.

Veröffenlichung/ data publikacji: 01.10.2012

Chudną miasta czyli coraz więcej Polaków mieszka na wsi

Miasta tracą tysiące zamożnych mieszkańców, a z nimi dochody z podatków. Rodziny przenoszą się na przedmieścia. Czy władze miast mogą je zatrzymać? Spis powszechny z 2011 r. przynosi zaskakujące na pierwszy rzut oka dane: więcej Polaków niż w 2002 r. mieszka na wsi. W ciągu ostatnich dziewięciu lat ubyło ok. 600 tys. mieszkańców miast.

Veröffenlichung/ data publikacji: 28.01.2012

Narodowy Spis Powszechny. Polacy wyprowadzają się z miasta

Jest nas 38 mln 325 tys. - wynika z Narodowego Spisu Powszechnego. To o 95 tys. więcej niż w 2002 r. Polek jest o ponad milion więcej niż Polaków, a dysproporcja ta rośnie. Coraz więcej osób mieszka na wsi. W 2002 r. mieszkańców wsi było 38,2 proc., dziś jest ich 40,6 proc. GUS po raz pierwszy zbadał różnicę między liczbą Polaków zamieszkałych w kraju a liczbą Polaków faktycznie tu przebywających. Okazało się, że na emigracji jest ponad milion Polaków.

Veröffenlichung/ data publikacji: 23.12.2011

Diagnoza prezesa PiS: To chory kraj

Zorganizowany przez PiS marsz przeszedł z placu Trzech Krzyży pod Belweder, gdzie u stóp pomnika Piłsudskiego przemówienie wygłosił Jarosław Kaczyński. - Donald Tusk godzi w status Polski jako suwerennego państwa. O nasze interesy możemy dbać tylko my sami! Potrzebujemy rządu, który będzie dbał o nasze interesy - mówił szef PiS.

Veröffenlichung/ data publikacji: 14.12.2011

Solidarna Polska Ziobry

Wczoraj wieczorem miał się zebrać klub PiS, ale zanim się to stało, niespodziewanie powstał klub nowy - Solidarna Polska. Skupia 17 ziobrystów: 16 posłów i jednego senatora. Szefem został Arkadiusz Mularczyk, który natychmiast zadeklarował, że nie chodzi mu wcale o dzielenie PiS, lecz o gest solidarności z trójką wyrzuconych w piątek europosłów: Zbigniewem Ziobrą, Jackiem Kurskim i Tadeuszem Cymańskim.

Veröffenlichung/ data publikacji: 08.11.2011

Ziobryści wyrzuceni

Komitet polityczny PiS usunął z partii europosłów Zbigniewa Ziobrę, Jacka Kurskiego i Tadeusza Cymańskiego. Całą trójkę wykluczono za "szkodzenie partii przez aktywność medialną": - To była miazga, przeciwko wykluczeniu Cymańskiego były tylko cztery osoby, a Kurskiego i Ziobry po trzy. Byli zaskoczeni, spodziewali się raczej zawieszenia -dodaje członek komitetu.

Veröffenlichung/ data publikacji: 05.11.2011

Czy Palikot pochłonie Donalda Tuska

Nadchodzi zmiana kulturowa - przewiduje prof. Janusz Czapiński. Kogo wybraliśmy? Co wybraliśmy? - zastanawiali się eksperci w powyborczej debacie Fundacji Batorego. Dużo miejsca poświęcili jedynej nowej partii w Sejmie, czyli Ruchowi Palikota, który popiera co dziesiąty Polak.

Veröffenlichung/ data publikacji: 15.10.2011

PO - 39,6 proc.; PiS 30,1 proc.; Palikot 10,1 proc.; PSL 8,2 proc.; SLD 7,7 proc.

Po czterech latach rządów Platforma zdobywa prawie tak duże poparcie jak w 2007 r. - to wyniki exit polls (to na razie nie ostateczny wynik wyborów) przeprowadzonych przez TNS OBOP dla TVN24. PiS ma nieco gorszy wynik niż przed czterema laty. Zaskakuje wysoki wynik ugrupowania Janusza Palikota. Zaskakująco słaby wynik uzyskał SLD. To stawia pod znakiem zapytania przyszłość Grzegorza Napieralskiego. W Sejmie nie zobaczymy b. polityków PiS, którzy zakładali PJN. Zdobyli ledwie 2,2 proc. głosów.

Veröffenlichung/ data publikacji: 10.10.2011

Blitzkrieg Kaczyńskiego

Szef PiS zapowiada pozwy przeciw niemieckim mediom i atakuje Tuska: - Z każdym państwem, nawet bardzo silnym jak Niemcy, trzeba utrzymywać stosunki stojąc, a nie w innej postawie. Platforma - 31 proc., PiS - 18 proc. - to najnowszy sondaż "Gazety". Ruch Palikota ma 10 proc. Wystarczył jeden dzień, by PiS stracił 3 pkt proc. To strata na granicy błędu pomiaru, ale - jak się dowiadujemy - przewaga Platformy nad PiS urosła także w sondażu zleconym przez PO w jednej z dużych pracowni badania opinii.

Veröffenlichung/ data publikacji: 06.10.2011

Facebook uczy lubić innych

Michał Boni: W młodym pokoleniu jest sporo indywidualizmu, ale nie ma niechęci do spraw publicznych. Jest wyczekiwanie, obserwacja. Piszę w rekomendacjach o stworzeniu warunków do przejścia od roli obserwatorów do aktorów. Jeśli chcemy, żeby w naturalny sposób to pokolenie przejęło ciężar odpowiedzialności za kraj, to musimy zacząć rozmawiać z nim o sprawach publicznych. Ale rozmawiać jego językiem. Stąd w raporcie rekomendacja mówiąca o konsultacjach online.

Veröffenlichung/ data publikacji: 05.09.2011