http://www.gazeta.pl

Sejmowa komisja o sytuacji Polaków w Niemczech

Istnieje asymetria w traktowaniu mniejszości niemieckiej przez polskie władze a tym, w jaki sposób Polacy sa traktowani w Niemczech - wskazywano podczas czwartkowego posiedzenia sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą.
Wiceminister spraw zagranicznych Jan Borkowski przypomniał, że w czerwcu przyszłego roku przypada 20. rocznica podpisania polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. Jak ocenił, strona niemiecka powinna w większym stopniu niż do tej pory zmobilizować się do realizacji jego zapisów.

Veröffenlichung/ data publikacji: 28.10.2010

Piotr Duda nowym szefem "Solidarności"

Piotr Duda - przewodniczący śląsko-dąbrowskiej "Solidarności" - pokonał w wyborach na szefa Komisji Krajowej "S" dotychczasowego lidera związku Janusza Śniadka - podało Radio TOK FM. Duda został wybrany podczas 25. Krajowego Zjazdu Delegatów "S". Zapraszam Janusza do współpracy i tych wszystkich, którzy na mnie nie głosowali. Będę się wsłuchiwał w głos jednych i drugich skończyły się wybory, teraz będzie wspólna praca - mówił po wyborze Duda.

Veröffenlichung/ data publikacji: 21.10.2010

W Warszawie odsłonięto tablicę upamiętniającą Jacka Kuronia

Rodzina, przyjaciele, politycy i liczni warszawiacy wzięli w poniedziałek udział w odsłonięciu na warszawskim Żoliborzu tablicy upamiętniającej Jacka Kuronia. Decyzję o uczynieniu Kuronia patronem jednego z żoliborskich placów stołeczni radni podjęli w marcu.
Zmarły w 2004 r. Jacek Kuroń był, w powszechnej opinii, jednym z najpopularniejszych polskich polityków. Mieszkał na Żoliborzu, w niedalekiej odległości od placu, który obecnie nosi jego imię.

Veröffenlichung/ data publikacji: 18.10.2010

David Irving ze swoimi "turystami" w kwaterze Himmlera

David Irving, kontrowersyjny brytyjski historyk, karany za kłamstwo oświęcimskie oprowadzał uczestników zorganizowanej przez siebie wycieczki po dawnej kwaterze dowódcy SS Heinricha Himmlera w Pozezdrzu na Mazurach.

Veröffenlichung/ data publikacji: 24.09.2010

20 tomów akt ws. Katynia jest już w drodze do Polski

20 tomów akt śledztwa w sprawie zbrodni katyńskiej, które władze Rosji przekazały dziś Polsce, jest w drodze do Warszawy - poinformował prokurator z pionu śledczego warszawskiego oddziału IPN Marcin Gołębiewicz.

Veröffenlichung/ data publikacji: 23.09.2010

David Irving przyjechał do Mrągowa. Będzie w kwaterze głównej Hitlera

David Irving, kontrowersyjny historyk brytyjski, karany za kłamstwo oświęcimskie, przyjechał dziś wieczorem do Mrągowa. Z grupą swych fanów zamierza stąd wyruszyć na zwiedzanie kwater wodzów Trzeciej Rzeszy.

Veröffenlichung/ data publikacji: 23.09.2010

Polacy będą mogli zbadać miejsce katastrofy smoleńskiej

Zastępca prokuratora generalnego Rosji Aleksandr Zwiagincew powiedział, że jest zgoda strony rosyjskiej na przyjazd polskich specjalistów w celu zbadania miejsca kwietniowej katastrofy samolotu pod Smoleńskiem. Polacy starali się o taką zgodę od maja.
Aleksandr Zwiagincew zaznaczył, że koszty oględzin miejsca sfinansuje strona rosyjska, ona też zapewni sprzęt. Oględziny mają być przeprowadzone wspólnie przez stronę polską i rosyjską.

Veröffenlichung/ data publikacji: 23.09.2010

Sondaż w Niemczech: Steinbach powinna zostać w CDU

Ponad połowa Niemców jest zdania, że kontrowersyjna przewodnicząca Związku Wypędzonych Erika Steinbach powinna pozostać w partii CDU - wynika z sondażu tygodnika "Stern".

Veröffenlichung/ data publikacji: 23.09.2010

Irving zamierza odwiedzić Majdanek, Bełżec i Sobibór

David Irving przyleciał do Polski w poniedziałek wraz z grupą osób, którą za pieniądze (około 9 tys. zł) ma oprowadzać po miejscach zagłady Żydów.

Veröffenlichung/ data publikacji: 22.09.2010

Antyrasistowskie stowarzyszenie chce aresztowania Davida Irvinga

Stowarzyszenie "Otwarta Polska", walczące z antysemityzmem i rasizmem zachęca do wysyłania do IPNu wniosku o ściganie Davida Irvinga, kontrowersyjnego historyka podważającego istnienie holocaustu. Według stowarzyszenia "istnieje uzasadnione prawdopodobieństwo, iż pan Irving popełnił przestępstwo tzw. kłamstwa oświęcimskiego na terytorium RP".

Veröffenlichung/ data publikacji: 17.09.2010