Jan Dziadul

Muzeum Śląskie – podpowiedzi i dopowiedzi.

Wagon bydlęcy będzie łącznikiem między II wojną, a rzeczywistością Górnego Śląska w Polsce Ludowej – taka jest propozycja zawarta w zwycięskim scenariuszu firmy AdVenture na stałą wystawę historii Górnego Śląska.
Takimi właśnie wagonami wywożono Żydów, Polaków i inne nacje do obozów koncentracyjnych w czasie wojny; takimi też deportowano dziesiątki tysięcy Górnoślązaków na Sybir i do Kazachstanu; wreszcie – w takich wagonach przyjechały na Śląsk setki tysięcy Polaków (także Ukraińców) z Kresów Wschodnich.

Veröffenlichung/ data publikacji: 22.10.2012

Czy istnieje już narodowość śląska? Racje nacji

Stowarzyszenie Osób Narodowości Śląskiej, po latach odmów i sporów, zarejestrowano na podstawie... ustawy o spisie powszechnym. Ale czy tym samym powstała narodowość śląska?

Veröffenlichung/ data publikacji: 04.02.2012

Ślązacy dziękują Kaczyńskiemu

Wszystko wskazuje na to, że w ostatnim spisie powszechnym – choć nie ma jeszcze oficjalnych danych – podwoiła się, z nawiązką, ilość mieszkańców województw śląskiego i opolskiego deklarujących narodowość śląską. Rozkwit narodowości śląskiej to, w dużej mierze, zasługa Jarosława Kaczyńskiego, który przed spisem zidentyfikował ją, jako zakamuflowaną opcję niemiecką. W spisie z 2002 r. do narodowości śląskiej przyznało się ponad 173 tys. osób. W tegorocznym pojawi się 400 tys., a może nawet więcej – to wynika z przecieków i badań socjologicznych.

Veröffenlichung/ data publikacji: 26.10.2011

Zagłębiacy chcą się oderwać od Śląska - Czerwone i Czarne

Powstało stowarzyszenie Zagłębiacy – kolejne, które w tej części województwa śląskiego szuka swej małej ojczyzny. Jest to reakcja na dynamikę Ruchu Autonomii Śląska. Ale czy można sobie wyobrazić Ruch Autonomii Zagłębia?Teraz o swojej historii przypomniało sobie blisko 700-tys. Zagłębie Dąbrowskie, tworzące aglomerację z Górnośląskim Okręgiem Przemysłowym; od 2007 r. to Górnośląski Związek Metropolitalny, a od 2014 r. ma to być Metropolia Silesia (niedawno PO pokazała projekt ustawy o powiecie metropolitalnym) z 14 miastami i 2,5 mln ludności.

Veröffenlichung/ data publikacji: 20.10.2011

Legenda w piwnicy

Pamiątki po Janie Karskim, legendarnym kurierze Polskiego Państwa Podziemnego, leżą w ognioodpornej skrzyni w suterenie Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach. Trwa spór, kto ma płacić za przygotowanie i utrzymywanie ekspozycji. Dlaczego ta bezcenna spuścizna, mogąca być ozdobą wielu muzeów − krajowych czy zagranicznych – skrywana jest w piwnicy izby gospodarczej?

Veröffenlichung/ data publikacji: 26.03.2011

Gra o Śląsk

Śląsk szybciej dostał swoją konstytucję niż sama Rzeczpospolita. Dlaczego młode państwo rezygnowało z części swoich uprawnień na rzecz regionu? Jak Ślązacy wykorzystali autonomię?

Veröffenlichung/ data publikacji: 01.08.2010

Polska? A co to?

Jan Dziadul: – Bada pan podręczniki historii wydawane w różnych krajach świata i szuka wzmianek o Polsce. Jaki wyłania się z nich obraz naszej przeszłości?
Prof. Adam Suchoński: – Jeżeli już funkcjonują jakieś wątki dotyczące Polski i Polaków, to przeważnie pokazują, że nasza historia jest martyrologiczno-wiktoryjna. Polacy w podręcznikach jawią się jako ci, którzy często walczyli i równie często przegrywali, a nielicznych zwycięstw nie potrafili wykorzystać.

Veröffenlichung/ data publikacji: 09.05.2010

Zapomniany Sprawiedliwy

Gdyby jego rola w ratowaniu Żydów nie była zamazywana, byłby tak sławny jak Raul Wallenberg czy Oskar Schindler. Wczoraj w Katowicach Henryka Sławika uhonorowano Orderem Orła Białego.
Pod koniec 1988 r. w „Przekroju” ukazało się ogłoszenie: „Henryk Zimmermann z Izraela poszukuje pana Sławika, konsula polskiego w Budapeszcie w latach 1943–44, który dopomógł w ocaleniu wielu Polaków i Żydów”.

Veröffenlichung/ data publikacji: 25.02.2010

Smutki w Cieszynie

Dwa lata temu na mostach Wolności i Przyjaźni między Cieszynem i Czeskim Cieszynem znikły szlabany. Ale pozostały granice w głowach Polaków i Czechów.

Veröffenlichung/ data publikacji: 23.01.2010

Gebt Kattowitz zurück

Kann man heute für die Vorkriegsaktien des größten Industrieunternehmens der II. Republik Polen, der Aktiengesellschaft Giesche aus Kattowitz, die Ende der 80er Jahre unter noch ungeklärten Umständen in Antiquariaten, auf Basaren und bei Sammlern aufgetaucht sind, kommunales und staatliches Vermögen in Höhe von einer Milliarde Złoty verlangen?

Veröffenlichung/ data publikacji: 13.11.2009