Jugendkultur/ kultura młodzieżowa

Tutaj nie ma już nienawiści

„Tutaj nie ma już nienawiści”
Trzy kobiety z Warszawy stały się inspiracją do stworzenia projektu teatralnego, opowiadającego o krzywdzie, strachu i upokorzeniu dziewcząt przebywających w obozie koncentracyjnym w Eberswalde.

Więźniarki

Veröffenlichung/ data publikacji: 19.04.2016

Kto się boi Owsiaka?

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zebrała w tym roku więcej pieniędzy niż kiedykolwiek wcześniej. Nie przeszkodziły w tym ostre ataki ze strony tych, którym nie podoba się Jurek Owsiak i jego fundacja. Notabene podobne ataki wyraźne były już rok temu.

Veröffenlichung/ data publikacji: 29.01.2016

Kulturalny Trójkąt w Gryfinie

Od 6 do 13 lipca trwać będzie w Gryfinie trzecia część Międzynarodowych Spotkań Artystycznych „Kulturalny Trójkąt”. To młodzieżowe polsko-niemiecko-francuskie warsztaty muzyczne, taneczne i teatralne. Ich nazwa nawiązuje do Trójkąta Weimarskiego, czyli Komitetu Wspierania Współpracy Francusko-Niemiecko-Polskiej. Koordynatorem ze strony polskiej jest Janusz Janiszewski – instruktor teatralny Gryfińskiego Domu Kultury, doświadczony w ponadgranicznej współpracy kulturalnej.

Veröffenlichung/ data publikacji: 08.07.2015

Integracja w Krajniku Górnym

Polska i niemiecka młodzież wzięła udział w czterodniowej imprezie integracyjnej, trwającej od 23 do 26 października w Polsko-Niemieckim Centrum Kształcenia i Spotkań w Krajniku Górnym (gmina Chojna). Niemieckim partnerem był młodzieżowy klub „Einsteinkids” z Poczdamu. W programie były m.in.: nauka języka sąsiada, warsztaty plastyczne, fotograficzne i taneczne. Zwiedzano położoną tuż obok Dolinę Miłości, Schwedt, Chojnę i Szczecin. Koordynatorem projektu był Tomasz Ostrycharczyk. 11 listopada w Poczdamie omawiano szczegóły planowanej na kwiecień rewizyty polskiej młodzieży.

Veröffenlichung/ data publikacji: 29.11.2014

Archeologiczny festyn w Czelinie

Czelin idzie za ciosem i poszerza aktywność miejscowej społeczności w związku z prowadzonymi tu badaniami archeologicznymi. Ich owocem są cenne znaleziska z okresu wpływów rzymskich (z przełomu er, czyli sprzed ok. 2000 lat). Pisaliśmy o nich kilka razy, a ostatnio dwa tygodnie temu (nr 35). W najbliższy piątek w tej nadodrzańskiej miejscowości rozpocznie się dwudniowy festyn pod nazwą Czelińskie Spotkania Archeologiczne. Pierwszego dnia od godz.

Veröffenlichung/ data publikacji: 14.09.2013

Integracja przez sport

Kolejny raz Stowarzyszenie Edukacji i Wychowania „Nasze Lotnisko” w Chojnie zorganizowało obóz integracyjny chojeńskich dzieci i ich rówieśników z sąsiedzkiego Schwedt. Pod hasłem „Łączy nas sport” wypoczywali od 15 do 24 sierpnia nad morzem w Trzęsaczu. Poprzednie takie wyjazdy odbywały się pod hasłami: „Śladami przeszłości w przyszłość”, „Zima ze wspólną przeszłością”, „Łączy nas przyroda”, „Łączy nas kultura”. - Zwracamy dzieciom uwagę na to, co może nas łączyć, a nie patrzymy na to, co nas dzieli - mówi prezes stowarzyszenia ks.

Veröffenlichung/ data publikacji: 07.09.2013

Neue Loveparade reißt alte Wunden auf

Die Pläne, auf dem Lausitzring eine Techno-Parade hochzuziehen, sind erst wenige Tage alt. Schon jetzt hagelt es Kritik. Der Vater der Loveparade, Dr. Motte, beklagt, dass man die Opfer der Massenpanik von Duisburg nicht vergessen sollte. Der Sprecher der Betroffenen-Initiative Lopa 2010 wirft dem Projekt in der Lausitz Profitgier vor.

Veröffenlichung/ data publikacji: 15.03.2013

Berliner plant neue Loveparade in der Lausitz

Ein Berliner Partyveranstalter plant die Wiederbelebung der Loveparade auf dem Lausitzring. Gemeinden und Tourismusverband signalisieren Zustimmung. Der Erfinder der Techno-Parade, Dr. Motte, erteilte dem Projekt aber bereits eine Abfuhr.

Veröffenlichung/ data publikacji: 13.03.2013

W Berlinie o końcu świata

Do niedzieli trwały przeszło tygodniowe międzynarodowe warsztaty teatralne w Berlinie z udziałem m.in. dwóch teatrów z Gryfińskiego Domu Kultury: Uhuru i To My. W trzech międzynarodowych grupach przygotowywano przedstawienia inspirowane słynnym wierszem Czesława Miłosza pt. „Piosenka o końcu świata”. Oto jego fragment:

W dzień końca świata
Pszczoła krąży nad kwiatem nasturcji,
Rybak naprawia błyszczącą sieć.
Skaczą w morzu wesołe delfiny,
Młode wróble czepiają się rynny
I wąż ma złotą skórę, jak powinien mieć...
Nikt nie wierzy, że staje się już...
Innego końca świata nie będzie.

Veröffenlichung/ data publikacji: 21.10.2012

W środę pogrzeb słynnego pilota Edwarda Jaworskiego

Zmarł Edward Jaworski, pilot, weteran II wojny światowej i Honorowy Obywatel Zielonej Góry. Miał 92 lata. Jego pogrzeb odbędzie się w środę 3 października na cmentarzu przy ul. Wrocławskiej.

Veröffenlichung/ data publikacji: 02.10.2012