Dominika Maciejasz

Marsz równości kontra NOP

Według szacunków policji w marszu równości wzięło udział blisko 400 osób. Kolorowa parada wyruszyła z pl. Wolnica pod dużym transparentem "Marsz równości świętem miasta". Była tęczowa flaga, balony i transparenty z napisami w rodzaju "Hetero! Też możecie mieć swój marsz" czy "Nieważna płeć, ważne uczucie".
W tym samym czasie na Rynku Głównym manifestowało blisko 200 osób z NOP. Przez ponad pół godziny w zwartym szeregu kilka razy okrążyli rynek, wykrzykując hasła: "Rynek krakowski nigdy nie będzie gejowski!", "Każdy to powie - nie chcemy gejów w Krakowie!", "Zboczeńcy!". Byli agresywni.

Veröffenlichung/ data publikacji: 23.05.2011

Na Rynek ze swastyką. Policja nie zareagowała

Podczas sobotniej manifestacji na Rynku Głównym zorganizowanej przez radykalnie prawicowe stowarzyszenia posłużono się symbolem do złudzenia przypominającym swastykę. Władze miasta twierdzą, że o marszu nic nie wiedziały. Policja nie zareagowała. Czy jednak policjanci, widząc swastykę na transparencie, nie powinni zareagować? - Na tę chwilę mamy za mało informacji, co działo się na miejscu - mówi Padło.

Veröffenlichung/ data publikacji: 14.04.2011

Południe pod wodą

Zalane Podkarpacie, Małopolska, Śląsk. W wielu miejscach zagrożone są wały przeciwpowodziowe. Cztery osoby utonęły. Padać w najbliższych dniach nie przestanie.

Veröffenlichung/ data publikacji: 18.05.2010

Marsz Pamięci w Krakowie

Kilkaset osób przeszło wczoraj ulicami Krakowa, by uczcić ofiary likwidacji krakowskiego getta. Dzień wcześniej zbezczeszczono pomnik ofiar hitlerowskich zbrodni.

"Hitler good", "Jude raus", swastyki i gwiazdy Dawida na szubienicy - tak w sobotę pomalowany był pomnik na terenie byłego obozu koncentracyjnego Kraków-Płaszów. Wandali nie złapano. Do niedzielnych obchodów 67. rocznicy likwidacji getta napisy udało się usunąć.

- Przepraszam wszystkich Żydów w imieniu chrześcijan za to, co się stało - mówił kardynał Stanisław Dziwisz.

Veröffenlichung/ data publikacji: 15.03.2010

Högström w rękach policji

Anders Högström - Szwed podejrzany o zlecenie kradzież napisu "Arbeit macht frei", został zatrzymany przez szwedzką policję.

Veröffenlichung/ data publikacji: 12.02.2010

Napis "Arbeit macht frei" wrócił do muzeum

Tablicę skradzioną znad bramy byłego hitlerowskiego koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau przekazał muzeum komendant główny policji Andrzej Matejuk.
Napis "Arbeit macht frei" prawdopodobnie nie zawiśnie jednak nad bramą w 65. rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau. To dlatego, że jego renowacja (złodzieje przecięli go na trzy części) może potrwać nawet kilka miesięcy.

Veröffenlichung/ data publikacji: 22.01.2010

"Arbeit macht frei" dla Brytyjczyka?

To brytyjski kolekcjoner zlecił kradzież napisu "Arbeit macht frei" z bramy byłego nazistowskiego obozu Auschwitz-Birkenau - podał tabloid "Sunday Mirror".

Veröffenlichung/ data publikacji: 04.01.2010

Szwedzki ślad kradzieży w Muzeum Auschwitz

Według informacji "Gazety" zlecenie na tę kradzież złożono na początku jesieni. Dostał je Marcin A. z Czernikowa pod Toruniem - przedsiębiorca budowlany z kryminalną przeszłością. Najprawdopodobniej od mieszkańca Szwecji. Prokuratura potwierdza jedynie, że jest nim obywatel jednego z państw Unii Europejskiej.

Marcin A. zaoferował czterem innym mężczyznom - także wcześniej karanym za drobne przestępstwa - 20 tys. zł do podziału. Na razie nie wiadomo, ile sam miał dostać od zleceniodawcy.

Veröffenlichung/ data publikacji: 23.12.2009

Odzyskano tablicę z napisem Arbeit macht frei

Policjanci odzyskali tablicę z napisem, ukradzioną w piątek z bramy byłego nazistowskiego obozu Auschwitz. Jak się dowiedzieliśmy, policjanci zatrzymali w niedzielę przed północą pięciu mężczyzn, podejrzewanych o kradzież zabytku. Tablica została pocięta na kawałki.

Veröffenlichung/ data publikacji: 21.12.2009

Skradziono symbol Zagłady

Podłość, profanacja - tak komentowana jest kradzież z bramy byłego nazistowskiego obozu Auschwitz tablicy "Arbeit macht frei".

Veröffenlichung/ data publikacji: 19.12.2009