Juden – Deutsche – Polen/ Żydzi – Niemcy – Polacy

Polskie obozy, algierskie gestapo, ukraińska pani

Po raz pierwszy od wielu lat polska debata historyczna wylała się na ulicę. Nie mieliśmy tego od czasu dyskusji wokół powojennych przesiedleń i stosunku do Żydów na przykładzie Jedwabnego. Spór o międzynarodowym zasięgu wywołał PiS - partia rządząca, która od lat powtarza, że polskie osiągnięcia wojenne nie są znane światu, podobnie jak polscy bohaterowie.

Veröffenlichung/ data publikacji: 06.03.2018

Einweihung einer Gedenktafel für ehemaliges Außenlager des KZ Groß Rosen in Gubin

Am Donnerstag, dem 27. April, wird um 13 Uhr am Ort des ehemaligen Gemeinschaftslagers Koenigpark, einem Außenlager des Konzentrationslagers Groß Rosen, im Beisein der beiden Bürgermeister von Guben und Gubin eine Gedenktafel eingeweiht.
Ort der Veranstaltung ist der Haupteingang der Deutsch-Polnischen Abwasseraufbereitungsanlage in Gubin, ul. Spokojna Nr. 1.

Andreas Peter, Niederlausitzer Verlag Guben: peter.guben@googlemail.com

Veröffenlichung/ data publikacji: 18.04.2017

Każda granica jest niesłuszna (2)

Ciąg dalszy naszej rozmowy ze Zbigniewem Antonim Kruszewskim. To warszawiak, ur. 1928, żołnierz powstania warszawskiego, więzień obozu jenieckiego, po wojnie na emigracji. Ukończył studia na uniwersytecie w Chicago, gdzie napisał doktorat o polskich Ziemiach Zachodnich. Zbierając do niego materiały, w 1959 roku odwiedził m.in. Chojnę, Cedynię, Moryń, Osinów Dolny. Plonem tych badań była książka „Granica na Odrze i Nysie i modernizacja Polski”. Po raz pierwszy „Gazeta Chojeńska” rozmawiała z nim w sierpniu 1995 roku (nr 17 z 23.08.1995).

Veröffenlichung/ data publikacji: 02.08.2016

Każda granica jest niesłuszna

Zbigniew Antoni Kruszewski - ur. 1928, warszawiak, żołnierz powstania warszawskiego, więzień obozu jenieckiego, po wojnie na emigracji. Ukończył studia na uniwersytecie w Chicago, gdzie napisał doktorat o polskich Ziemiach Zachodnich. Zbierając do niego materiały, w 1959 roku odwiedził m.in. Chojnę, Cedynię, Moryń, Osinów Dolny. Plonem tych badań była książka „Granica na Odrze i Nysie i modernizacja Polski”. Mówi cały czas znakomicie po polsku bez żadnego obcego akcentu. Po raz pierwszy „Gazeta Chojeńska” rozmawiała z nim w sierpniu 1995 roku (nr 17 z 23.08.1995).

Veröffenlichung/ data publikacji: 26.07.2016

Tutaj nie ma już nienawiści

„Tutaj nie ma już nienawiści”
Trzy kobiety z Warszawy stały się inspiracją do stworzenia projektu teatralnego, opowiadającego o krzywdzie, strachu i upokorzeniu dziewcząt przebywających w obozie koncentracyjnym w Eberswalde.

Więźniarki

Veröffenlichung/ data publikacji: 19.04.2016

Jedwabne i uchodźcy

W naszej dyskusji o wyzwaniach, jakie naszej tożsamości stawia teraźniejszość, dotychczasowe głosy to: Robert Ryss - nr 46 i 49/2015 oraz 6/2016, Michał Gierke - nr 51-52/2015 i 4/2016, Tomasz Zgoda - nr 3/2016, Mariusz Moska - nr 5/2016 i nr 11/2016, Jarema Piekutowski - nr 7/2016, Saba Keller - nr 9/2016. Dziś odpowiedź Roberta Ryssa.

Veröffenlichung/ data publikacji: 16.04.2016

Chronist des Grauens - Zum Tod des polnisch-jüdischen Historikers Feliks Tych

Feliks Tych ist tot. Der Schoa-Überlebende, Historiker und langjährige Direktor des Jüdischen Historischen Instituts starb am Dienstag nach langer Krankheit in Warschau. Vor fünf Jahren, am 27. Januar 2010, hatte Tych die Rede zum Holocaust-Gedenktag im Deutschen Bundestag gehalten. Am Beispiel seiner eigenen Familie zeigte er, wie die »Walze des Holocaust« die Eltern, etliche der insgesamt acht Geschwister, deren Ehepartner und Kinder im Vernichtungslager Treblinka tötete.

Veröffenlichung/ data publikacji: 17.02.2015

Chrześcijańska troska o ocalenie pamięci

Jak już informowaliśmy, Stowarzyszenie Historyczno-Kulturalne Terra Incognita w Chojnie w ubiegłym roku rozpoczęło starania o upamiętnienie miejsc związanych z historią chojeńskich Żydów. Chodzi o cmentarz przy al. Wojska Polskiego oraz miejsce po synagodze przy ul. Szkolnej. Ważnym elementem tych działań było wydanie książki Eckeharta Ruthenberga „Dawne cmentarze żydowskie powiatu gryfińskiego i stargardzkiego” oraz spotkania dyskusyjne w Chojnie i Stargardzie. Stowarzyszenie prowadziło też kwestę, która będzie kontynuowana w tym roku.

Veröffenlichung/ data publikacji: 06.02.2015

Nie żyje prof. Jerzy Tomaszewski, współtwórca muzeum

Jerzy Tomaszewski był wybitnym historykiem, autorem licznych opracowań poświęconych dziejom Żydów w Polsce; profesorem na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie kierował Centrum Badania i Nauczania Dziejów i Kultury Żydów w Polsce im. Mordechaja Anielewicza. Od 1970 r. należał do Rady Naukowej Żydowskiego Instytutu Historycznego, a od 1985 r. był członkiem zarządu Instytutu.

Veröffenlichung/ data publikacji: 05.11.2014

Legendenwald in Warschau. Das Museum der Geschichte der polnischen Juden

Hinter den sandfarbenen und wie lange Wellen zurückweichenden Wänden verbergen sich ein großer Theater- und Kinosaal, Vortragsräume und Mitarbeiterbüros. Die ständige Ausstellung hingegen ist im Untergeschoss untergebracht. Eine breite, aber steile Treppe führt hinab. Dann leuchtet der »Legendenwald« durch Milchglaswände in einem künstlichen Grün.

Veröffenlichung/ data publikacji: 23.10.2014