Agnieszka Łakoma

Czy gaz łupkowy odmieni Polskę - Budujemy drugą Norwegię

Rząd naciska na gaz. Już za 2–3 lata ma ruszyć w Polsce wydobycie gazu łupkowego. Tworzymy potęgę czy iluzję?

Veröffenlichung/ data publikacji: 24.01.2012

Koniec ery atomu w Niemczech

Za 11 lat wyłączona zostanie ostatnia niemiecka elektrownia atomowa. Rząd Angeli Merkel podjął tę decyzję pod wpływem protestów społecznych po katastrofie w Japonii. Zastąpienie energii z atomu odnawialnymi źródłami oznacza pewną podwyżkę cen ostrzegają eksperci

Veröffenlichung/ data publikacji: 30.05.2011

Więcej energii z atomu tuż przy granicy Polski

Rosjanie w ciągu siedmiu lat chcą wybudować na Białorusi elektrownię jądrową. To drugi po Kaliningradzie taki rosyjski projekt. Polska i Litwa podtrzymują plany budowy swoich siłowni atomowych.

Veröffenlichung/ data publikacji: 16.03.2011

Decydujące starcie o gazociąg

Polska nadal domaga się zagłębienia gazociągu Nord Stream w rejonie Świnoujścia. Chodzi o to, by nie blokował rozwoju portu. Na razie mamy tylko gwarancje, że rurociąg nie ograniczy dostępu gazowców do terminalu gazowego.

Veröffenlichung/ data publikacji: 10.08.2010

Atomowy wyścig po 10 miliardów

Elektrownia jądrowa w Polsce. Zaczyna się wielka operacja lobbingowa.
To najbardziej lukratywny kontrakt w Polsce od lat. Ten, kto zaoferuje najlepsze warunki, będzie partnerem Polskiej Grupy Energetycznej w inwestycji wartej co najmniej 10 mld euro. Do boju szykują się Francuzi, Amerykanie, Koreańczycy, Japończycy oraz Czesi.

– Dla dyplomatów z tych krajów temat elektrowni atomowej to w tym roku absolutny priorytet – mówi jeden z ekspertów branży energetycznej.

Veröffenlichung/ data publikacji: 15.03.2010

Nord Stream nie może utrudnić żeglugi

Rozmowa: Andrzej Borowiec, dyrektor Urzędu Morskiego w Szczecinie.

Rz: Czy budowa gazociągu Nord Stream zagrozi żegludze w rejonie Świnoujścia i utrudni statkom – także tym z gazem – dotarcie do portu? „Gazeta Wyborcza” alarmowała, że tak się stanie. Czy pan zgadza się z tą tezą?

Veröffenlichung/ data publikacji: 27.01.2010