rr

Requiem - wieczny odpoczynek

Nie można było wybrać lepszego utworu na koncert dyplomowy z dyrygentury chóralnej dla morynianina Marka Siwki. Wykonanie słynnego Requiem W. A. Mozarta zaplanowano dużo wcześniej w Moryniu na 15 kwietnia. Potem okazało się, że data ta przypada w samym środku żałoby narodowej po tragedii pod Smoleńskiem, do jakiej doszło pięć dni wcześniej.

Veröffenlichung/ data publikacji: 20.04.2010

Co będzie w Krajniku?

Jak już informowaliśmy, w nieczynnej szkole w Krajniku Górnym (gm. Chojna) ma niebawem powstać - jak to określa Urząd Miejski - ośrodek kształcenia i spotkań jako efekt polsko-niemieckiego projektu w ramach Interreg IV A. Od trzech lat partnerem gminy Chojna jest organizacja EJF Evangelisches Jugend- und Fürsorgewerk z siedzibą w Berlinie. Od ponad stu lat, kierując się chrześcijańską miłością bliźniego, zajmuje się opieką nad dziećmi, młodzieżą, rodzinami, niepełnosprawnymi, seniorami itp. Prowadzi własne centra konferencyjne i pensjonaty, np.

Veröffenlichung/ data publikacji: 23.03.2010

Jubileusz człowieka pogranicza

Zbigniew Czarnuch z Witnicy Gorzowskiej - wspaniały regionalista naszego pogranicza i Nowej Marchii skończył 18 marca 80 lat. Jest od lat animatorem wielu przedsięwzięć, publicystą, historykiem, autorem książek. Wnosi ogromny wkład w polsko-niemieckie pojednanie. Stworzył w swym mieście niezwykłe muzeum: Park Drogowskazów i Kamieni Milowych Cywilizacji. Jest prezesem Polsko-Niemieckiego Stowarzyszenia "Educatio Pro Europa Viadrina". Mimo sędziwego wieku imponuje aktywnością i pomysłami. 13 października w Berlinie otrzymał honorową Nagrodę Kulturalną im.

Veröffenlichung/ data publikacji: 23.03.2010

Mają nowego osiołka

Smutne zdarzenie spotkało norweskie małżeństwo Marianne Lövlie i Wernera Fahrenholza, które przemierza na piechotę Europę. W lipcu dotarli do Chojny (pisaliśmy o tym w nr. 30 z 28 lipca), skąd ruszyli dalej na wschód. Chcą przez Litwę i Rosję dotrzeć do Mongolii. Niestety, 30 listopada w nocy koło Golubia-Dobrzynia (woj. kujawsko-pomorskie) ktoś - najprawdopodobniej kłusownik - zastrzelił jednego z trzech towarzyszących im osiołków. Sprawa wywołała poruszenie w całej Polsce.

Veröffenlichung/ data publikacji: 08.12.2009

Strażacy trenują wspólnie

Dzień Jedności Niemieckiej strażacy-ochotnicy z Heinersdorfu spędzili w sobotę w Widuchowej na wspólnych ćwiczeniach ze swymi partnerami z tamtejszej OSP. Z drużyną przyjechał dowódca wozu Uwe Henning, miejski szef straży ze Schwedt Manfred Behm i koordynator niemiecko-polskiej współpracy strażaków na pograniczu Hans-Jürgen Ziele. W deszczu trenowano strażacką sztafetę z przeszkodami według polskich reguł, gdyż niemiecka wygląda nieco inaczej. Z kolei podczas następnego spotkania w Heinersdorfie polscy strażacy będą trenować według tamtejszych zasad.
(rr)

Veröffenlichung/ data publikacji: 06.10.2009

Z Malborka do Glinnej

Na położonym w naszym powiecie Cmentarzu Wojennym Żołnierzy Niemieckich w Glinnej (gm. Stare Czarnowo) złożono w piątek szczątki ponad 2100 niemieckich mieszkańców Malborka, którzy pod koniec wojny w 1945 roku ponieśli śmierć w niewyjaśnionych okolicznościach. Nie udało się ich zidentyfikować. Wiadomo tylko, że chodzi o blisko tysiąc kobiet i 377 dzieci, a reszta to mężczyźni. Na zbiorową mogiłę natrafiono przypadkowo jesienią ub.r. podczas prac budowlanych.

Veröffenlichung/ data publikacji: 18.08.2009

Integracja przy moście

W sobotę na boisku przy moście granicznym w Krajniku Dolnym bawiły się wspólnie dzieci i młodzież ze Schwedt, Krajnika i Strzelczyna. Była siatkówka, piłka nożna, wyścigi w workach i inne zabawy, a także ognisko i kiełbaski, przyrządzone przez sołtysa Andrzeja Kubowicza. Ze strony niemieckiej w przygotowanie imprezy włączyła się organizacja PoDeSt ze Schwedt, a z polskiej - świetlica środowiskowa i sołectwo w Krajniku. Wśród gości był wiceburmistrz Chojny Wojciech Długoborski, który przy okazji przypomniał o swych umiejętnościach koszykarskich.

Veröffenlichung/ data publikacji: 23.06.2009

Polacy i Niemcy w Szczecinie

Od 17 do 19 czerwca pod hasłem "20 lat później" trwały w Szczecinie II Polsko-Niemieckie Dni Mediów. W debatach udział wzięli wybitni politycy i dziennikarze z obu krajów. Na zdj. od prawej: Hans-Dietrich Genscher (w latach 1974-1992 minister spraw zagranicznych i wicekanclerz RFN), Aleksander Kwaśniewski (1995-2005 prezydent RP) i Piotr Krzystek - obecny prezydent Szczecina. Ponadto uczestniczyli: Lech Wałęsa, Tadeusz Mazowiecki, Janusz Reiter, dziennikarze: Tomasz Lis, Grzegorz Miecugow, Jerzy Baczyński (naczelny "Polityki") i in.

Veröffenlichung/ data publikacji: 23.06.2009

Steffen Möller promuje Odrę

Mieszkający w Polsce popularny niemiecki aktor i artysta kabaretowy Steffen Möller odwiedził 9 czerwca Gozdowice (gm. Mieszkowice). Już od 7 rano nakręcał scenkę filmową na promie "Bez Granic". Zamierza zachęcić polskich turystów do zwiedzania terenów niemieckich.

Veröffenlichung/ data publikacji: 16.06.2009

Droga do wolności

Coroczny festyn w Baniach tym razem rozpoczął się od polsko-niemieckiego spotkania pt. "Wspólna droga do wolności" w 20. rocznicę Okrągłego Stołu i upadku Muru Berlińskiego. W sobotę przyjechała liczna grupa z partnerskiej miejscowości Gerswalde, leżącej w sąsiedzkim powiecie Uckermark. Mija właśnie 6 lat od podpisania umowy o współpracy obu tych gmin. Obecnie złożyły one do Interregu wspólny wniosek o dofinansowanie remontów swych domów kultury i renowacji bańskiego parku.

Veröffenlichung/ data publikacji: 09.06.2009