Zdzisław Haczek

21. FilmFestival Cottbus: aż dziewięć światowych premier!

- W ciągu pięciu dni pokażemy ponad 140 filmów z 33 krajów - mówił dziś w zielonogórskim ratuszu menager FilmFestival Cottbus Andreas Stein. - W tym roku mamy dziewięć premier światowych. To nasz rekord. Podczas 21. FilmFestival Cottbus świętowana będzie 20. rocznica powstania inicjatywy ministrów spraw zagranicznych Polski, Niemiec i Francji - Trójkąta Weimarskiego. O tej cennej idei mówiła w zielonogórskim ratuszu Diana Kluge, odpowiedzialna za festiwalowy PR & Marketing.

Veröffenlichung/ data publikacji: 25.10.2011

Lubuskie - brzmi dumnie?

Łyczek od Miłosza, kromka od Gizy, haust z Witnicy, plaster od Balcerzaka... A tu jeszcze pięknie rzeźbi na gitarach Instant Blues. Czyż nie można poczuć się jak w niebie? Nawet, jeśli jest to tylko (czy aż) niebo nad Lubuskiem? Dumni z Lubuskiego? Ta kwestia podczas Dni Województwa Lubuskiego nie miała sensu, bo odpowiedź prężyła się na straganach, otaczających zamek joannitów. To znów głośno dawała o sobie znać na kilku scenach, zorganizowanych w Łagowie przez Regionalne Centrum Animacji Kultury. Czym województwo bogate, można było doświadczyć jak w soczewce.

Veröffenlichung/ data publikacji: 04.07.2011

Jury z zielonogórzanami wkrótce wskaże zwycięzcę

Dziś Karolina Lisowska i Grzegorz Wybieralski wraz ze swoimi niemieckimi kolegami z jury Polsko-Niemieckiego Konkursu Filmu Młodzieżowego obejrzą ostatni film i...

Veröffenlichung/ data publikacji: 05.11.2010

Smutek i radość Rumunów

Kiedy po pokazie „Periferic” staje przed nami roześmiana Ana Ularu, trudno uwierzyć, że przed chwilą widzieliśmy ją na ekranie. A rzecz bynajmniej nie polega na charakteryzacji...

Veröffenlichung/ data publikacji: 05.11.2010

żagański zespół Big B szykuje się do Polskiej Nocy

Żagański Big B - zwycięzca plebiscytu „GL” - „Lubuski zespół (nie tylko) rockowy” - już rozpoczął próbę w głównym klubie festiwalu Glad-House przed nocnym koncertem.

Veröffenlichung/ data publikacji: 05.11.2010

20. Film Festival Cottbus 2010: Zielona Góra ma swoich jurorów na imprezie

Licealiści Karolina Lisowska i Grzegorz Wybieralski ocenią filmy na 20. Festiwalu Kina Wschodnioeuropejskiego w Cottbus. Jadą tam dzięki akcji "Gazety Lubuskiej”.

Veröffenlichung/ data publikacji: 18.10.2010

Szczyt desperacji: bezrobotny Niemiec chce szukać pracy w Polsce!

Gościem dyskusji 39. LLF jest Matthias Schellenberg - autor zdjęć do dramatu „Na dworze przy jeziorze” (Draussen am See).

Veröffenlichung/ data publikacji: 26.06.2010

Aktorka Kieślowskiego w filmie dotykającym bolesnej pamięci

Maja Barełkowska, znana z „Dekalogu VII”, wystąpiła w „Historii Kowalskich” Arkadiusza Gołębiewskiego i Macieja Pawlickiego, przypominającego Polaków zamordowanych za ukrywanie Żydów.

Veröffenlichung/ data publikacji: 26.06.2010

Niemcy wypatrują łagowskich Gron, ale w grze są jeszcze Ukraińcy i Czesi

„Biegnij, jeśli możesz” czy „Wszyscy inni” to kolejne mocne niemieckie tytuły 39. LLF-u, ale w dziś ogłoszonym werdykcie mogą się też znaleźć ukraińskie „Odrzucenie” czy czeski „Istny raj”.

Veröffenlichung/ data publikacji: 26.06.2010

Kolejka na polską „Różyczkę”, ale my już obstawiamy faworyta jury: czeski „Istny raj na ziemi”

W kinie Świteź ruszyła projekcja „Różyczki” Jana Kidawy-Błońskiego, ale widzowie są dosłownie oczarowani czeskim filmem Ireny Pavlaskovej: takiej walki z komuną w kinie polskim nie znajdziesz!

Veröffenlichung/ data publikacji: 26.06.2010