Wrocław

W piątek startuje jazzowy maraton, czyli 50. Jazz nad Odrą

Mało który festiwal może poszczycić się tak długą historią, tak długą listą gwiazd, które gościł, i tak wielkim znaczeniem, jakie ma dla polskiego jazz - Jazz nad Odrą obchodzi w tym roku pięćdziesiąte urodziny. Jubileuszowa edycja rozpocznie się w piątek.
JnO to, obok stołecznego Jazz Jamboree i krakowskich Zaduszek Jazzowych, jeden z najstarszych polskich festiwali muzyki improwizowanej. Jego historia zaczęła się 7 marca 1964 roku w klubie Pałacyk, gdzie odbył się pierwszy przegląd studenckich zespołów jazzowych Jazz nad Odrą.

Veröffenlichung/ data publikacji: 02.04.2014

Przez Romów spadnie mi wartość mieszkania! Protest na Tarnogaju

Ponad 50 osób przyszło na spotkanie do siedziby rady osiedla przy ul. Henrykowskiej we Wrocławiu. Podpisywali tam petycję do urzędu miasta. Nie chcą: "kradzieży na osiedlu, dewastacji, degradacji środowiska i włamań do samochodów". Przypominają: "Osiem lat temu mieliśmy ich już u siebie i wiemy, co to za problem".
To nie ksenofobia?

Veröffenlichung/ data publikacji: 14.01.2014

Wrocław dzieli Romów. Mężczyźni w kontenerach, kobiety - u bonifratrów

Miejscy urzędnicy mieli zapewnić Romom z likwidowanego koczowiska lokale socjalne. Teraz wycofują się z obietnic. Dla mężczyzn przygotowali blaszane kontenery, a dla kobiet - miejsca w dawnym szpitalu bonifratrów przy Traugutta. Rodziny będą musiały się rozdzielić.
Proces w sprawie eksmisji Romów z koczowiska rozpoczął się pod koniec listopada. W ostatni piątek odbyła się druga rozprawa. Nie wiadomo, czy sąd - w przypadku zarządzenia eksmisji Romów z należącej do miasta działki - zobowiąże gminę do wskazania im lokali zastępczych.

Veröffenlichung/ data publikacji: 13.01.2014

Zaczął się proces Gmina Wrocław kontra Romowie z koczowiska

Romowie kradną, żebrzą i są realnym zagrożeniem sanitarno-epidemiologicznym - czytamy w pozwie, jaki do sądu skierowały władze Wrocławia, domagając się eksmisji 47 mieszkańców nielegalnego koczowiska przy ul. Kamieńskiego. Wczoraj ruszył proces w tej sprawie.

Veröffenlichung/ data publikacji: 22.11.2013

Listy w obronie Romów. AI ogłasza kolejną pilną akcję

Międzynarodowa organizacja znów zwraca się do ludzi na całym świecie, by wysyłali listy do prezydenta Wrocławia w obronie praw wysiedlanych Romów. Zdaniem jej przedstawicieli władze miasta nie stosują się do standardów praw człowieka dotyczących wysiedlania.
Pierwszy apel o wysyłanie listów do prezydenta Wrocławia w sprawie wysiedlanych Romów Amnesty International ogłosiła 4 kwietnia - niedługo po tym, kiedy na koczowisko przy ul. Kamieńskiego straż miejska przywiozła pisma z informacją, że mieszkańcy mają dwa tygodnie na opuszczenie terenu.

Veröffenlichung/ data publikacji: 21.05.2013

Największa mniejszość. Amnesty wzywa Unię do obrony Romów

Amnesty International rozpoczyna ogólnoeuropejską kampanię "Prawa człowieka TERAZ! Prawa Romów TUTAJ!", wzywając Unię Europejską do skutecznego reagowania na dyskryminację Romów - największej mniejszości etnicznej w Europie.

Veröffenlichung/ data publikacji: 19.04.2013

Wrocław wyrzuca Romów. Mają 14 dni, żeby się wynieść

Romowie koczujący przy ul. Kamieńskiego mają dwa tygodnie na opuszczenie gminnego terenu. Miasto podjęło radykalne kroki po protestach sąsiadów, którym... spadają ceny nieruchomości
W obozowisku na dawnych terenach działkowych przy ul. Kamieńskiego - jednym z dwóch takich we Wrocławiu - w 15 barakach żyje około 50 osób, głównie dzieci.
Już raz ich wyrzucali

Veröffenlichung/ data publikacji: 29.03.2013

Nie tylko marsz, ale pięć dni wzajemnego szacunku

5-7 listopada. Już po raz siódmy wrocławianie w rocznicę nocy kryształowej spotkają się pod Synagogą pod Białym Bocianem, by razem ruszyć w miejsce dawnej synagogi przy ul. Łąkowej, spalonej nocą z 9 na 10 listopada 1938 roku. Jednak wrocławskie Dni Wzajemnego Szacunku to także wernisaże, koncert oraz spektakle, które zaczynają się już 5 listopada.
Szczegóły na www.fbk.org.pl; Bilety na spektakle i koncert 10 zł.

Veröffenlichung/ data publikacji: 02.11.2012

Romowie z Siedmiogrodu obozują we Wrocławiu

Koczowisko

Przyjechali do kraju, w którym ich nie kochają. Ale w ich własnym kraju kochają ich jeszcze mniej.

Najważniejsze są słupy. Najlepiej takie, jakich używa się na prawdziwych budowach – proste i wytrzymałe. Ale o takie na śmietnikach i wysypiskach trudno, więc często zamiast nich są zwykłe, nieociosane pnie drzew.

Veröffenlichung/ data publikacji: 23.10.2012

"Das schlesische Riesengebirge. Polonisierung einer Landschaft nach 1945" - Spotkanie z autorem książki

Tematowi oswajania krajobrazu na Ziemiach Zachodnich po 1945 r. poświęcono niejedną publikację. Historycy i kulturoznawcy badali kwestie zmiany nazw ulic i miejscowości, tworzenia nowej polityki pamięci czy też powojennej obudowy. Niewiele wiemy jednak o tym, jak nowo tworzące się społeczności radziły sobie na co dzień ze spuścizną materialną i kulturową po niemieckich mieszkańcach ziem przyłączonych do Polski po II wojnie światowej.

Veröffenlichung/ data publikacji: 03.10.2012