Łódź

Policja ustali jak doszło do pobicia Jażdżewskiego przez nacjonalistów

Leszek Jażdżewski, redaktor naczelny liberalnego magazynu "Liberté!", zakłócił wiec otwierający marsz Ruchu Narodowego "Idzie antykomuna". Przechadzał się między nacjonalistami zgromadzonymi przy ul. Piotrkowskiej (przyjechało ich około 700 z całej Polski), trzymając karton z napisem: "16 XII 1922: Zachęta - pamiętamy". Demonstracja odbyła się w przeddzień 90. rocznicy zamordowania Gabriela Narutowicza w warszawskiej Zachęcie.

Veröffenlichung/ data publikacji: 19.12.2012

Mówią "tak", by kupić mieszkanie

Oblężenie przeżywają urzędy stanu cywilnego w Krakowie, Trójmieście, Wrocławiu, Łodzi. Urzędnicy przyznają, że młode pary proszą we wnioskach o przyspieszenie ślubu, bo chcą się zadłużyć na mieszkanie, korzystając z państwowego wsparcia w ramach programu „Rodzina na swoim” (RnS), który wygaśnie z końcem roku.
Bój idzie o tysiące złotych. Kupując teraz np. 50-metrowy lokal na kredyt w wys. 250 tys. zł, małżeństwo może liczyć na ponad 67 tys. zł dopłaty. W zapowiadanym programie „Mieszkanie dla młodych” wsparcie wyniesie w takim przypadku maksymalnie 50 tys. zł.

Veröffenlichung/ data publikacji: 19.11.2012

11 listopada - ostatni dzień niewoli

Fragment książki Romana Starzyńskiego (brata Stefana, przedwojennego prezydenta Warszawy), w którym autor opisuje przebieg rozbrajania żołnierzy niemieckich i przejęcie władzy przez polskie oddziały w Łodzi 11 listopada 1918 roku.
Roman Starzyński, Cztery lata w służbie komendanta. Przeżycia wojenne 1914-1918.

Veröffenlichung/ data publikacji: 10.11.2012

Łódź – ziemia obiecana, ziemia zapomniana

Tu najbogatsi tworzyli imperia przemysłowe, budowali wspaniałe pałace i wille tuż przy głównych ulicach miasta. Do dzisiaj widać, że Łódź była miastem nieograniczonych możliwości i wielkich pieniędzy – istną ziemią obiecaną.
Dzisiaj po czasach szalonego rozkwitu pozostały fabryki i pałace oraz niezwykłe perły architektury. Niektóre z nich odzyskują swoją świetność, jak Manufaktura czy obecnie rewitalizowany Księży Młyn, inne popadają w ruinę lub znikają, jak nielegalnie zburzona przędzalnia Roberta Biedermana.

Veröffenlichung/ data publikacji: 29.08.2012

Auferstehung des Lodzer Menschen - Polens Beitrag zur internationalen Filmkunst

Lodz ist ganz einfach zu finden. Es liegt genau in Polens Mitte. Trotzdem ist es keine ganz gewöhnliche polnische Stadt. Ja, man könnte behaupten, es handelt sich um die allerungewöhnlichste der polnischen Städte, schon deshalb, weil die Nationalität hier nie eine Rolle spielte.

Veröffenlichung/ data publikacji: 14.09.2011

Geje i lesbijki kontra obrońcy "tradycyjnej rodziny"

Ponad 30 radiowozów i kilkudziesięciu policjantów prewencji towarzyszyło pierwszemu łódzkiemu Marszowi Równości, na którym homoseksualiści domagali się związków partnerskich. Szybko okazało się, że środki bezpieczeństwa nie były przesadzone. Marsz Równości zgromadził o połowę mniej uczestników niż kontrmanifestacja. Wśród gejów i lesbijek wyczuwał się niepokój. Gdy tylko pochód ruszył w kierunku pl. Wolności w stronę maszerujących poleciały jajka.

Veröffenlichung/ data publikacji: 16.05.2011

Strzemiński i kłopot ze snem

Na wystawie "Powidoki życia" w Muzeum Sztuki w Łodzi młoda niemiecka artystka zdominowała starego polskiego modernistę
W nowym gmachu Muzeum Sztuki w Łodzi otwarto wystawę poświęconą twórczości Władysława Strzemińskiego (1893-1952), artysty, bez którego nie byłoby tego wspaniałego muzeum. To właśnie Strzemiński w latach 30. podarował Łodzi międzynarodową kolekcję sztuki, która stała się zaczątkiem łódzkich zbiorów sztuki nowoczesnej.

Veröffenlichung/ data publikacji: 03.12.2010

Samuel Sandler: Werbowali na ulicy

Dlaczego tak mało starych komunistów szczerze mówi o sobie? Ze wstydu. Wstydzą się przyznać do własnej głupoty. Więcej - tępoty. My byliśmy głupcami i naiwniakami. Rozmowa z prof. Samuelem Sandlerem
Pierwsza rocznica wyzwolenia Łodzi.

Z łódzkiego getta ocalało 860 osób.

- Ale gdyby Armia Czerwona nie stanęła na Wiśle, wyczekując agonii Powstania Warszawskiego, byłyby tysiące. Łódzkie getto Niemcy zlikwidowali dopiero 28 i 29 sierpnia. Ze stacji Radegast wywieźli wtedy do Auschwitz mego młodszego brata i 70 tysięcy Żydów.

Veröffenlichung/ data publikacji: 06.03.2010

Łódź odwołała Kropiwnickiego

95 proc. głosujących było za odwołaniem prezydenta Jerzego Kropiwnickiego.
Do referendum poszło 125 tys. łodzian (to dane z 391 komisji, protokołów pięciu komisji nie doliczono do chwili zamykania tego wydania "Gazety" z powodu błędów proceduralnych). By głosowanie było ważne, wystarczyłoby 115 tys. głosów.

Veröffenlichung/ data publikacji: 18.01.2010

Twarze getta

Zawierający blisko 300 fotografii i pieczołowicie przygotowany album "Getto Łódzkie Litzmannstadt getto 1940-1944" to publikacja o wyjątkowym ładunku informacji i temperaturze emocji.

Veröffenlichung/ data publikacji: 23.10.2009