Ruch Autonomii Śląska

Prezydent: Szacunek dla Ślązaków

Bronisław Komorowski podczas obchodów 90. rocznicy wybuchu III powstania śląskiego na Górze Św. Anny wspominał walczących ze sobą sąsiadów, podzielone wioski, miasta i familoki. Mówił o pojednaniu i szacunku dla wszystkich Ślązaków.

Veröffenlichung/ data publikacji: 23.05.2011

A kiedy przyjdzie dobry czas na śląską autonomię ?

Śląskich problemów nie da się dłużej odkładać na lepsze czasy, pacyfikować, rozwadniać i dekretować, że ich nie ma. Mirosław Czech jest bodaj pierwszym przeciwnikiem emancypacyjnych roszczeń Ślązaków, który nie uderza w narodowy dzwon trwogi i nie straszy nadciągającymi Niemcami ("Jeszcze nie pora na śląską autonomię", "Gazeta", 27 kwietnia). Choć pozostaje sceptyczny wobec postulatów Ruchu Autonomii Śląska, sięga po racjonalne argumenty, co zasługuje na szacunek i poważną polemikę.

Veröffenlichung/ data publikacji: 20.05.2011

Piszmy historię bez ideologii

Historia to dzieje ludzkich dramatów, trudnych wyborów. Najpierw jest człowiek, potem ojczyzny i narody. Ideologie na szarym końcu. Odwrócenie tej hierarchii zawsze źle się kończy. Górny Śląsk nie potrzebuje polonizowania. Jest polski. Potrzeba w Katowicach takiej instytucji jak warszawska Karta, która zajmuje się badaniem historii z perspektywy człowieka, a jej prezes Zbigniew Gluza ciągle udowadnia, że historię można odebrać politykom.

Veröffenlichung/ data publikacji: 11.05.2011

Radni czczą powstańców śląskich, ale podziały zostają

Sejmiki województw opolskiego i śląskiego na wspólnej sesji uczciły 90. rocznicę wybuchu III powstania śląskiego. Uchwały nie poparli przedstawiciele mniejszości niemieckiej i Ruchu Autonomii Śląska.

Veröffenlichung/ data publikacji: 07.05.2011

Trzeba wyjść z regionalnych opłotków

Joanna Pszon: Czy da się wypracować wspólną wersję - Polaków i Niemców - tekstu upamiętniającego rocznicę III Powstania Śląskiego?
Prof. Adam Suchoński, historyk Uniwersytetu Opolskiego badający polskie wątki w podręcznikach do historii na całym świecie: - Oczywiście, że się da. Trzeba jednak wyjść z regionalnych opłotków.
To znaczy?
- Skorzystać z doświadczeń europejskich, kiedy na pograniczu państwa próbowano podchodzić do wydarzeń, które każda strona widziała inaczej i są przykłady, że treść wspólnej rezolucji jest możliwa.
Pod jakim warunkiem?

Veröffenlichung/ data publikacji: 06.05.2011

Co jest historią a co polityką

Joanna Pszon: Inna wizja postrzegania powstań śląskich przez Mniejszość Niemiecką i RAŚ blokuje możliwość wypracowania wspólnego z polską większością widzenia przeszłości?

Veröffenlichung/ data publikacji: 06.05.2011

Powstania, czyli tragizm Śląska i Ślązaków

Rozmowa z prof. Zygmuntem Woźniczką z Uniwersytetu Śląskiego. Śląskim sejmikom nie udało się ustalić treści uchwały, która uczciłaby 90. rocznicę wybuchu III powstania śląskiego. Kluby PO, PiS, SLD i PSL przegłosowały uchwałę, w której znalazł się tylko hołd dla powstańców śląskich z Wojciechem Korfantym za ich męstwo, które doprowadziło do zjednoczenia części Śląska z państwem polskim.

Veröffenlichung/ data publikacji: 06.05.2011

Uchwała o powstaniu podzieliła Ślązaków

Śląskim sejmikom nie udało się ustalić treści uchwały o wybuchu III powstania śląskiego. Przeciw była Mniejszość Niemiecka, najpewniej odrzuci ją też Ruch Autonomii Śląska.

Veröffenlichung/ data publikacji: 05.05.2011

Jeszcze nie pora na śląską autonomię

Zgłaszany przez Ruch Autonomii Śląska postulat radykalnej zmiany ustroju państwa i wprowadzenia autonomii terytorialnej jest zdecydowanie przedwczesny. Jego realizacja przynieść może więcej szkody niż pożytku. Również dla rodzącego się narodu śląskiego.
Socjologowie i politolodzy tłumnie zabierają głos, choć ostrożność właściwa ich profesji nakazywałaby większą powściągliwość w ferowaniu wyroków. Raczej stawiać pytania, niż udzielać odpowiedzi.

Veröffenlichung/ data publikacji: 27.04.2011

„Für starke Regionen im ganzen Land“

Der 32-jährige Piotr Dlugosz leitet die „Bewegung für die Autonomie Schlesiens“ (RAS) in der Region Opole. Mit ihm sprach Dietrich Schröder.
Herr Dlugosz, fühlen Sie sich als Pole, als Schlesier oder vielleicht sogar als Deutscher?
Piotr Dlugosz: Als Schlesier.
Herr Kaczynski behauptet, dass Ihre Organisation eine Loslösung Schlesiens von Polen will. Hat er damit Recht?
Nein, wir wollen eine Autonomie innerhalb Polens erreichen. So ähnlich, wie sie die Bundesländer innerhalb Deutschlands haben. Mir ist nicht bekannt, dass sich eines dieser Länder von Deutschland loslösen will.

Veröffenlichung/ data publikacji: 18.04.2011