Joanna Żarnoch-Chudzińska

Naukowcy przeciw dyskryminacji Romów

Naukowcy z Poznańskiego Centrum Praw Człowieka działającego w ramach Instytutu Nauk Prawnych PAN wysłali wczoraj list do dyskoteki Cuba Libre i restauracji Piano Bar. Piszą w nich m.in.: "Do tej pory często korzystaliśmy z Państwa usług, ale z powodu ujawnionej na łamach "Gazety Wyborczej" dyskryminacji stosowanej wobec Romów mamy zamiar zrezygnować z korzystania z Państwa usług oraz nie zapraszać naszych gości do tej restauracji".

Veröffenlichung/ data publikacji: 02.02.2011

Czas skończyć z dyskryminacją Romów

O tym, że niektóre lokale w Poznaniu nie wpuszczają Romów, "Gazeta" informowała w zeszłym tygodniu. - Siedzieliśmy w dyskotece Cuba Libre. Nagle podszedł do mnie ochroniarz i kazał wyjść - opowiadał Adam, 35-latek ze Swarzędza. - Zapytałem, czy nie wpuszczają tylko Romów. Powiedział, że tak.

Veröffenlichung/ data publikacji: 01.02.2011

Menu tylko dla Polaków

Część popularnych restauracji i dyskotek w centrum Poznania nie wpuszcza Romów. Gdy któryś się wśliźnie, wkracza ochrona. Choć to jawna dyskryminacja, niezgodna z konstytucją, policja odrzuciła formalną skargę.
Dyskoteka Cuba Libre, 10 grudnia. Rośli ochroniarze podchodzą do stolika, przy którym siedzi czterech mężczyzn: - Jakiej są panowie narodowości?
Dobrze ubrany 35-latek (elegancka koszula, spodnie od garnituru) odpowiada szczerze: - Jestem Romem.

Veröffenlichung/ data publikacji: 27.01.2011