Olga Szpunar

Wychowujemy kulturalnych analfabetów? Szkoły winią system

170 krakowskich szkół dostało zaproszenia na organizowane przez Capellę Cracoviensis koncerty dla uczniów. Nie skorzystała żadna. Nauczyciele nie chcą tracić godzin lekcyjnych na wyjścia z dziećmi do filharmonii, teatrów, muzeów...
Większość dyrektorów winę zwaliła na obecny system szkolnictwa.

Veröffenlichung/ data publikacji: 14.11.2012

Seks? Rodzice milczą lub straszą

65 proc. rodziców nie porusza tematu "pierwszego razu" z dziećmi. Gdy się dowiadują, że dziecko ma go już za sobą, reagują agresywnie: "Szanuj się!" - wynika z najnowszego raportu "Skąd wiesz? Jak wygląda edukacja seksualna w polskich domach". Raport przygotowała Grupa Edukatorów Seksualnych "Ponton". To uzupełnienie prowadzonej dwa lata temu kampanii "Jak naprawdę wygląda edukacja seksualna w Polsce".

Veröffenlichung/ data publikacji: 25.10.2011

Spór o szkoły, które znikają

Od tygodni kłócą się o szkoły rodzice, nauczyciele, samorządowcy i politycy. A ZNP instruuje swoich członków, jak organizować protesty przeciw ich likwidacji. Koniec zimy to czas, gdy samorządy decydują o tzw. sieciach szkół. Z powodu niżu demograficznego i szukania oszczędności niektóre zamykają lub łączą. W ubiegłym tygodniu "Gazeta" opisała np. sytuację w podkarpackiej gminie Bircza, która zaplanowała likwidację czterech podstawówek. W żadnej nie uczy się więcej niż 37 dzieci, są klasy z dwójką uczniów, ale i roczniki, w których nie ma ich wcale.

Veröffenlichung/ data publikacji: 02.03.2011