Katyn

Angehörige von Katyn-Opfern scheitern mit Klage

Moskau hat durch die unterlassene Verfolgung der Morde von Katyn im Jahr 1940 die Rechte der Opfer und ihrer Angehörigen nicht verletzt, sagt der Europäische Gerichtshof für Menschenrechte.

Veröffenlichung/ data publikacji: 21.10.2013

W Katyniu znamiona ludobójstwa

Prezes PiS domaga się, by prezydent odwołał swego doradcę prof. Romana Kuźniara. Chce też by Bronisław Komorowski zadeklarował, że "zbrodnia katyńska była zbrodnią ludobójstwa". Prof. Kuźniar powiedział, że w świetle prawa międzynarodowego (chodzi o konwencję ONZ z 1948 r.) zbrodnia katyńska nie może być uznawana za zbrodnię ludobójstwa.

Veröffenlichung/ data publikacji: 21.04.2011

Gest pojednania

Historyczne spotkanie przywódców Polski i Rosji. Urzędujący prezydent Rosji po raz pierwszy był w Katyniu i oddał hołd polskim oficerom - ofiarom zbrodni NKWD sprzed 71 lat. Polski prezydent dosyć zgrabnie wybrnął ze sprawy tablicy upamiętniającej ofiary katastrofy 10 kwietnia 2010 r. Mówiąc o tym, że zostanie ogłoszony międzynarodowy konkurs na trwały pomnik na lotnisku smoleńskim, obiecał, że napis na nim będzie w języku polskim i rosyjskim, a treść zostanie uzgodniona przez obie strony, by nie dochodziło do takich nieporozumień jak w sobotę.
Veröffenlichung/ data publikacji: 13.04.2011

Katyń rozsadza stalinowski mit

Wacław Radziwinowicz: - Kiedy obywatel ZSRR pierwszy raz mógł zetknąć się z pojęciem "zbrodnia katyńska"?
Arsenij Rogiński: - Trudno mi powiedzieć, kiedy to dotarło do przeciętnego człowieka radzieckiego. Ale w kręgach inteligencji to pojęcie było obecne na pewno od lat 60. ubiegłego stulecia.
A co w waszej świadomości pojawiło się pierwsze - Katyń czy poligon strzelecki Butowo, miejsce straceń na obrzeżach Moskwy, gdzie NKWD w czasie wielkiej czystki rozstrzelało ponad 20 tys. obywateli ZSRR - mniej więcej tyle, ilu Polaków padło ofiarą zbrodni katyńskiej?

Veröffenlichung/ data publikacji: 09.04.2011

Będzie czwarty cmentarz katyński

Około 10 kwietnia w podkijowskiej Bykowni ruszą ekshumacje mogił polskich oficerów. W sierpniu może rozpocząć się budowa czwartego cmentarza katyńskiego. Będzie to czwarta i ostatnia runda ekshumacji w lasku w Bykowni, gdzie spoczywają ukraińskie i polskie ofiary represji stalinowskich. Przeprowadzą ją polscy archeolodzy pod kierunkiem prof. Andrzeja Koli z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. - To zależy od pogody, ale prace mają trwać od 10 kwietnia do czerwca - mówi "Gazecie" Andrzej Kunert, szef Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

Veröffenlichung/ data publikacji: 02.03.2011

Jak zrehabilitować ofiary Katynia

Rosyjskie stowarzyszenie Memoriał wie, za pomocą jakich procedur można zrehabilitować polskich oficerów zamordowanych w Katyniu. Pytanie, czy władze w Moskwie zechcą z tej ścieżki skorzystać.

Veröffenlichung/ data publikacji: 28.02.2011

Wajda o rosyjskim odznaczeniu: budowanie mostów między Polską i Rosją

W poniedziałek w Warszawie Miedwiediew osobiście uhonoruje Andrzeja Wajdę Orderem Przyjaźni Federacji Rosyjskiej. - Każde wydarzenie, które buduje mosty między Polską a Rosją, jest bardzo pozytywne - skomentował reżyser
"Jestem ujęty faktem, że film +Katyń+ został dwukrotnie pokazany w rosyjskiej telewizji, i że obejrzało go 14 milionów widzów. Tym samym 14 milionów ludzi zostało poinformowanych o wydarzeniach katyńskich tak, jak my je widzimy" - powiedział Andrzej Wajda.

Veröffenlichung/ data publikacji: 04.12.2010

Marciniak: Historycy polscy i rosyjscy przestali się kłócić o Katyń

Dla Rosjan prawda o Katyniu jest nie tyle jakimś zbiorowym uderzeniem się w piersi, ile także elementem rozliczania się z komunistyczną przeszłością. Pamiętajmy przy tym, że nawet fakt, że historycy polscy i rosyjscy właściwie się już w kwestii katyńskiej zbrodni nie różnią, nie wpływa bezpośrednio na działania państwa rosyjskiego. Z profesorem Włodzimierzem Marciniakiem z Polsko-Rosyjskiej Grupy do spraw Trudnych rozmawia Witold Głowacki.

Veröffenlichung/ data publikacji: 02.12.2010

Czwarty cmentarz katyński

W Bykowni pod Kijowem powstanie czwarty cmentarz ofiar zbrodni katyńskiej oraz ukraińskich ofiar represji stalinowskich. Sobotnie obchody w Charkowie z udziałem prezydenta zamknęły cykl uroczystości z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.
- Chcemy być razem z Ukraińcami po stronie ofiar, a przeciwko tym, którzy zbrodni dokonali - prezydent Bronisław Komorowski mówił w sobotę w Charkowie na cmentarzu polskich oficerów zamordowanych w 1940 r. przez NKWD.

Veröffenlichung/ data publikacji: 27.09.2010

Rosja przekazała 20 tomów katyńskich

W czwartek prokuratura generalna Rosji przekazała Polsce 20 tomów objętych do tej pory klauzulą tajności akt katyńskich.
Jest to część dokumentów zgromadzonych w czasie prowadzonego w latach 1990-2004 przez prokuratorów radzieckich, a potem rosyjskich śledztwa.
Dochodzenie zakończyło się w czasie, kiedy stosunki polsko-rosyjskie układały się źle. Rosjanie utajnili też 116 z 183 tomów akt (36 z nich uznali za "tajne" lub "ściśle tajne", a 80 - za przeznaczone "do użytku służbowego".

Veröffenlichung/ data publikacji: 24.09.2010