Stare Kiejkuty

Europäischer Gerichtshof für Menschenrechte: Polen für Haft in CIA-Knast verurteilt

Polen wurde nun verurteilt, weil es den Zweck des CIA-Geheimgefängnisses kannte und die Einrichtung dennoch vielfältig unterstützte, etwa indem das Gelände in Stare Kiejkuty, das dem polnischen Geheimdienst gehörte, der CIA überlassen wurde. Auch konnten getarnte CIA-Geheimflüge auf polnischen Flughäfen landen.

Veröffenlichung/ data publikacji: 27.07.2014

Polen als Handlanger der CIA

Der Europäische Gerichtshof für Menschenrechte prüft Vorwürfe von zwei Guantánamo-Häftlingen gegen Polen. Die Regierung in Warschau habe von CIA-Folter auf polnischem Boden gewusst und sie geduldet.

Veröffenlichung/ data publikacji: 04.12.2013

Europejski Trybunał Praw Człowieka pyta polski rząd o więzienia CIA.

Jak podała we wtorek monitorująca całą sprawę Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Trybunał zwrócił się m.in. o odpowiedź na pytanie, czy Saudyjczyk był przetrzymywany w tajnym więzieniu CIA na terenie Polski, a także czy istnieje przygotowany przez polską stronę dokument regulujący powstanie lub prowadzenie tajnego więzienia.

Veröffenlichung/ data publikacji: 18.07.2012

Pinior: W polskiej firmie zamówiono klatkę dla więźniów torturowanych przez CIA.

Coraz więcej osób zgłasza się do mnie z informacjami co tam się działo. Okoliczna ludność i polscy funkcjonariusze - mówi senator Józef Pinior. W aktach śledztwa jest notatka, że placówka wywiadu w Kiejkutach gdy istniała tam tajna baz CIA, zamówiła u polskiego producenta klatkę. - Po co jak nie dla więźnia? - mówi Pinior.

Veröffenlichung/ data publikacji: 20.06.2012

CIA-Gefängnisse - Ex-Geheimdienstchef angeklagt

Die polnische Regierung bestreitet die Existenz geheimer CIA-Gefängnisse in ihrem Land. Dennoch ermittelt die polnische Staatsanwaltschaft, ob die USA nach den Anschlägen vom 11.September mutmaßliche Al-Kaida-Terroristen nach Polen verschleppten.
Es ist eines der dunkelsten Kapitel im sogenannten Krieg gegen den Terror: In der Regierungszeit von George W. Bush soll der US-Geheimdienst CIA mutmaßliche Al-Kaida-Terroristen jahrelang in geheimen Gefängnissen im Ausland festgehalten und gefoltert haben, bevor sie in das Militärgefängnis Guantanamo gebracht wurden.

Veröffenlichung/ data publikacji: 29.03.2012

"Jasne Światła"- kryptonim polskiego więzienia CIA?

Rumuńskie więzienie dla schwytanych przez Amerykanów terrorystów powstało po likwidacji ośrodka CIA w Polsce - informuje "Dziennik Gazeta Prawna" powołując się na Associated Press, niemiecką telewizję publiczną ARD i rumuńskie Stowarzyszenie Dziennikarstwa Śledczego.

Veröffenlichung/ data publikacji: 14.12.2011

Kwaśniewski nie zezna w sprawie więzień CIA

Prezydent Bronisław Komorowski odmówił zwolnienia Aleksandra Kwaśniewskiego z tajemnicy państwowej w sprawie tajnych więzień CIA - podaje Radio RMF. Wcześniej (2009r.) na zwolnienie Kwaśniewskiego z tajemnicy nie zgodził się prezydent Lech Kaczyński.

Veröffenlichung/ data publikacji: 14.09.2011

Powiedzcie prawdę o więzieniach CIA

Komisarz Rady Europy ds. praw człowieka Thomas Hammarberg wezwał wczoraj Polskę, Rumunię i Litwę do szybkiego ujawnienia prawdy o tajnych więzieniach CIA. - W szczytowym okresie "wojny z terroryzmem" te kraje nadawały swym amerykańskim partnerom nadzwyczajne uprawnienia oraz gwarancje ochrony. I zachowywały to w totalnej tajemnicy. Dziś, po latach, ci, którzy na to zezwalali i byli odpowiedzialni za działalność tych "czarnych dziur" [tajnych więzień CIA], nadal pozostają w cieniu - stwierdził Hammarberg.

Veröffenlichung/ data publikacji: 06.09.2011

Wikileaks o tajnych więzieniach CIA: Wyciszyć Kiejkuty

Ujawnione właśnie raporty z ambasady USA w Warszawie pokazują, że polski i amerykański rząd wspólnie się zastanawiały, jak wyciszyć sprawę więzienia CIA w Starych Kiejkutach. "Polski MSZ spodziewa się, że kwestia więzień CIA będzie prześladować polski rząd, mimo naszych i polskich starań, żeby ta historia została zapomniana. Pod presją mediów premier Marcinkiewicz ogłosił, że rząd nakaże wewnętrzne śledztwo, żeby zamknąć sprawę.

Veröffenlichung/ data publikacji: 05.09.2011

Więzienie CIA i Kwaśniewski

Prezydent Kwaśniewski nie wiedział, że w Polsce działa więzienie CIA. Gdy się dowiedział, kazał je zlikwidować. Tak twierdzą trzej politycy SLD, którzy w 2003 r. pełnili wysokie funkcje w państwie. Nasi rozmówcy zastrzegli sobie anonimowość; nie wolno im ujawniać ściśle strzeżonych informacji. Co więcej, niektórzy z nich są świadkami w tajnym śledztwie w sprawie przetrzymywania przez CIA w latach 2002-03 na terenie Polski osób uznanych za terrorystów.

Veröffenlichung/ data publikacji: 18.06.2011