Mieszkowice/Bärwalde

Jednakowy kolor krwi

W sobotnich obchodach 71. rocznicy forsowania Odry odczuwalna była obawa przed deprecjonowaniem ofiary żołnierzy I Armii Wojska Polskiego, bo tendencje takie zauważalne są ostatnio u przedstawicieli niektórych państwowych instytucji. Uroczystości poprzedziła w piątek w Mieszkowicach czwarta już konferencja z cyklu „Nadodrzańskie spotkania z historią”. Otwierając obrady, burmistrz Andrzej Salwa powiedział m.in.: „Nasze historyczne ziemie jeszcze kojarzone są przez turystów z Rejonem Pamięci Narodowej oraz z wydarzeniami, które rozegrały się na jego obszarze.

Veröffenlichung/ data publikacji: 26.04.2016

Piewca Kresów

Wrocławski pisarz Stanisław Srokowski odwiedził w piątek Mieszkowice. Spotkał się tu najpierw z uczniami, a po południu w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury z dorosłymi mieszkańcami.

Veröffenlichung/ data publikacji: 06.10.2013

Kości pod sklepem

Przeszkody napotkała budowa sklepu Biedronka w centrum Mieszkowic. Podczas prac ziemnych odkryto bardzo liczne szczątki ludzkie. Inwestor (przedsiębiorca mający prowadzić sklep w imieniu sieci Biedronka) ma przeprowadzić ekshumację.
Takie znalezisko na naszym terenie nie może zaskakiwać. Przy likwidowaniu po wojnie różnych małych cmentarzy niemieckich rzadko kiedy należycie zabezpieczano szczątki, a do tego dochodzą jeszcze anonimowe, nieoznakowane i często zbiorowe mogiły z roku 1945 i kilku następnych lat.

Veröffenlichung/ data publikacji: 22.06.2013

Sąsiedzi przez rzekę

Mieszkowice i Wriezen dzieli w prostej linii zaledwie 25 km. Mimo że po drodze jest Odra, to są to miasta sąsiedzkie, gdyż współpraca samorządowa trwa tam od kilkunastu lat. Jedną z jej form są wspólne posiedzenia rad miejskich. Kolejna zwołana została 14 grudnia w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Mieszkowicach.

Veröffenlichung/ data publikacji: 01.01.2013

Trudno odtruć serca

Nadkomplet publiczności przybył 25 kwietnia do Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Mieszkowicach na spotkanie z władzami mającego swą siedzibę we Wrocławiu Stowarzyszenia Upamiętnienia Ofiar Zbrodni Ukraińskich Nacjonalistów, reprezentowanego przez dwóch wiceprezesów: Czesława Filipowskiego i Bolesława Dynowskiego. Uczestniczyli także m.in. miejscowi kombatanci, starosta gryfiński, burmistrz. Temat brzmiał: „Ludobójstwo ludności polskiej przez organizacje ukraińskich nacjonalistów i ich zbrojnego ramienia UPA na Kresach Południowo-Wschodnich w latach 1939-1947”.

Veröffenlichung/ data publikacji: 06.05.2012

Prom nagrodzony

Gmina Mieszkowice zajęła pierwsze miejsce w ogólnopolskim konkursie „Przyjazna wieś” w kategorii infrastruktury technicznej za projekt „Zagospodarowanie turystyczne miejscowości Gozdowice z uwzględnieniem rzecznego przejścia promowego”. Przypomnijmy, że prom „Bez granic” kursuje w sezonie od blisko 5 lat przez Odrę z polskich Gozdowic do niemieckiego Güstebieser Loose i z powrotem.

Veröffenlichung/ data publikacji: 13.01.2012

Gimnazjum z nominacją

Podczas roboczej wizyty w Gimnazjum im. Bertolta Brechta w Bad Freienwalde dyrektor Gimnazjum im. Noblistów Polskich w Mieszkowicach Ryszard Lejman oraz nauczyciel i koordynator współpracy polsko-niemieckiej w tej szkole Remigiusz Rzepczak omówili z przedstawicielami partnerskiej szkoły plany wspólnych działań na bieżący rok szkolny. Po ich zatwierdzeniu dyrektor gimnazjum w Bad Freienwalde Gudrun Fenger wręczyła gościom z Mieszkowic dyplom Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży z nominacją do wyróżnienia „Dobry sąsiad”. Obie szkoły współpracują ze sobą już osiem lat.

Veröffenlichung/ data publikacji: 14.10.2011