Piotr Zychowicz

Kreml gra polskimi ofiarami NKWD

Sąd w Moskwie po dwóch minutach obrad oddalił wniosek w sprawie rehabilitacji ofiar obławy augustowskiej.
Sprawa odbyła się przed moskiewskim Sądem Miejskim. Stowarzyszenie Memoriał złożyło w nim skargę na rosyjską Główną Prokuraturę Wojskową, która odmówiła rehabilitacji Polaków zamordowanych przez Sowietów w 1945 roku.
Wyraźnie widać, że pozytywnego rozpatrzenia sprawy mordu na Polakach nie życzy sobie Kreml. To część rosyjskiej rozgrywki z Polską.

Veröffenlichung/ data publikacji: 22.11.2012

Pamiętnik ukryty w tapczanie

W Krakowie znaleziono bezcenną relację ofiary niemieckiej "Sonderaktion Krakau".
Przez 70 lat leżała w kopercie, do której nikt nie zaglądał. Najpierw w zakurzonym tapczanie, potem w szufladzie biurka. Unikalną relację prawnika i żołnierza AK Zygmunta Starachowicza odnaleziono dopiero teraz, gdy członkowie jego rodziny porządkowali stare papiery po jego żonie.
To najdłuższa, najbardziej szczegółowa relacja o pierwszym, krakowskim okresie uwięzienia profesorów. Bezcenne źródło na temat najdramatyczniejszego epizodu, jaki miał miejsce w Krakowie podczas II wojny światowej.

Veröffenlichung/ data publikacji: 06.11.2012

Niemcy nie mogą zrzucać z siebie winy

Ktoś może jednak powiedzieć: naziści czy Niemcy, co to za różnica? Przecież wiadomo o co chodzi.

Veröffenlichung/ data publikacji: 27.08.2012

Zapomniane ofiary Holokaustu

Starosta powiatu Krasnystaw oraz wójtowie z trzech tamtejszych miejscowości – Izbicy, Gorzkowa i Kraśniczyna – wysłali list do ambasadora RFN w Polsce.
W ramach układu Berlin sfinansował w Polsce 13 pięknych parków-cmentarzy wojennych, na których spoczywa 165 tys. żołnierzy Wehrmachtu. Tymczasem na żydowskich cmentarzach w Izbicy, Gorzkowie i Kraśniczynie do dziś w zbiorowych mogiłach leżą zakopani tam niemieccy Żydzi. Deportowani do tamtejszych gett z Trzeciej Rzeszy i tam zabici przez niemieckich oprawców.

Veröffenlichung/ data publikacji: 04.02.2012

Sowieccy Żydzi ofiarami Holokaustu?

Berlin zgodził się na wypłatę odszkodowań Żydom, którzy uciekli po niemieckim ataku na Sowiety. Pieniędzy nie dostaną polscy uciekinierzy z lat 1939 – 1941. Układ w tej sprawie został podpisany między Berlinem a organizacją Claims Conference.
Każdy, kto uciekł między 22 czerwca 1941 roku a 27 stycznia 1944 roku, otrzyma 2556 euro. Przyjęcie właśnie takich dat budzi poważne kontrowersje.

Veröffenlichung/ data publikacji: 28.12.2011

Polska zablokowała raport UE krytykujący Izrael

Unijni ambasadorzy w Tel Awiwie uznali, że Izrael dyskryminuje arabskich obywateli. I domagali się ostrej reakcji Brukseli. Jak dowiedziała się "Rz", inicjatorem raportu był ambasador Wielkiej Brytanii – co ciekawe, sam będący pochodzenia żydowskiego – Matthew Gould. Uzyskał on poparcie tradycyjnie propalestyńskich państw skandynawskich.

Veröffenlichung/ data publikacji: 17.12.2011

Niemcy walczą z Izraelem o Kafkę

Jak napisał izraelski dziennik „Haarec", archiwum Franza Kafki znajduje się w rękach kobiety, której nie znał, w mieszkaniu, w którym nigdy nie był, w mieście, którego nigdy nie odwiedził. Mało tego, w państwie, o którego istnieniu autor „Procesu" nawet nie słyszał. Umarł bowiem w 1924 roku, na 24 lata przed powstaniem Izraela.
Właśnie tych argumentów używają w sądzie w Tel Awiwie, przed którym toczy się spór, przedstawiciele Archiwum Literatury Niemieckiej w Marbach. Niemcy chcą, by dokumenty pisarza, który pisał i mówił po niemiecku, zostały przekazane im.

Veröffenlichung/ data publikacji: 10.12.2011

Pamiętnik ukryty w tapczanie

W Krakowie znaleziono bezcenną relację ofiary niemieckiej akcji "Sonderaktion Krakau". – To najdłuższa, najbardziej szczegółowa relacja o pierwszym, krakowskim okresie uwięzienia profesorów. Bezcenne źródło na temat najdramatyczniejszego epizodu, jaki miał miejsce w Krakowie podczas II wojny światowej – wyjaśnia "Rz" Maciej Zborek z Archiwum UJ, któremu rodzina przekazała dokument.

Veröffenlichung/ data publikacji: 25.11.2011

Zapomniane miejsca masowej zagłady Żydów

Alarmujący artykuł na temat fatalnej kondycji finansowej polskich muzeów działających w byłych niemieckich obozach zagłady opublikowała Żydowska Agencja Telegraficzna (JTA). Według znanej z sympatii do naszego kraju dziennikarki Ruth Ellen Gruber dalsze istnienie placówek w Bełżcu, Sobiborze, Treblince, Majdanku czy Chełmnie jest poważne zagrożone.

Veröffenlichung/ data publikacji: 14.10.2011

To nie "naziści", to Niemcy

Adam Aptowicz – człowiek z misją. Ocalały z Szoah przypomina Polakom, kto zabijał Żydów. Aptowicz podkreśla, że niemal we wszystkich miejscach w Polsce spotyka się z olbrzymią życzliwością lokalnych władz. Czy jednak rzeczywiście wszędzie jest tak idealnie?
– Muszę przyznać, że jest jedna rzecz, której nie udaje mi się przeforsować – mówi. Chodzi o inny relikt PRL, czyli brak symboli różnych religii na cmentarzach wojennych.

Veröffenlichung/ data publikacji: 27.09.2011