11.11.2011 Warschau

Wyroki w zawieszeniu dla Niemców z Antify

Pięcioro obywateli Niemiec z ruchu Antifa zostało skazanych na kary od 6 do 10 miesięcy więzienia w zawieszeniu. Sprawa dotyczyła wydarzeń z 11 listopada.
Sąd uznał winę pięciorga oskarżonych o udział w zbiegowisku, którego uczestnicy mieli dopuścić się zamachu na funkcjonariusza policji. Jednego z oskarżonych skazał też za uderzenie policjanta drewnianym przedmiotem; pozostałym nie przypisał konkretnych czynów.

Veröffenlichung/ data publikacji: 20.12.2011

Deutsche Linksautonome in Polen: Die Demo, die im Desaster endete

Linksautonome aus Deutschland wollten in Warschau einen Aufmarsch polnischer Rechter verhindern - nun stehen 76 Bundesbürger vor Gericht. Im Nachbarland wird der Fall heiß diskutiert: Dürfen Deutsche Polen über Nationalismus belehren? Protokoll eines misslungenen Ausflugs.
Der junge Anwalt will auf Freispruch plädieren. "Es gibt keine Beweise, dass meine Mandanten eine Straftat begangen haben", sagt er. Die eigentliche Bedeutung des Falls liege ohnehin woanders, glaubt der Jurist. "Der 11. November wurde für politische Zwecke missbraucht."

Veröffenlichung/ data publikacji: 14.12.2011

Jak zasłonić twarz

Niekonstytucyjna - w świetle dotychczasowych orzeczeń Trybunału - wydaje się propozycja, by przewodniczący zgromadzenia odpowiadał karnie (do 7 tys. zł) za niedopilnowanie, by zgromadzenie przebiegało zgodnie z prawem. To ograniczy wolność zgromadzeń grupom atakowanym. Wystarczy, że głosiciele ''zakazu pedałowania'' poślą kilku agentów w szeregi Parady Równości czy podobnego zgromadzenia, by jako uczestnicy ''naruszali porządek'' i ''powodowali szkody''.

Veröffenlichung/ data publikacji: 25.11.2011

Demonstracja tylko jedna w jednym miejscu

Nowelizację ustawy prezydent zapowiedział już 11 listopada. Zostało wówczas rannych kilkudziesięciu policjantów i demonstrantów, zatrzymano 210 osób, kibole zniszczyli radiowozy i spalili wozy telewizyjne. W środę w TVN 24 prezydent Komorowski mówił, że liczy na poparcie jego propozycji w Sejmie i pokazanie przez ugrupowania polityczne, ''że w sprawach chuligaństwa, które psuje święta narodowe, cała scena polityczna potrafi myśleć i działać w jednym kierunku''. Propozycje zmian poparł premier Donald Tusk.

Veröffenlichung/ data publikacji: 25.11.2011

Bronią ''Krytyki Politycznej'', nawet jeśli nie zawsze się z nią zgadzają

Protestujemy przeciwko manipulacjom sugerującym związki środowiska Krytyki Politycznej z aktami przemocy, do jakich doszło 11 listopada w Warszawie i używania ich jako pretekstu uzasadniającego konieczność odebrania temu środowisku Centrum Kultury - piszą w listach otwartych artyści i działacze organizacji pozarządowych.

Veröffenlichung/ data publikacji: 23.11.2011

Fundacja ocenia policję

Użycie siły na pl. Konstytucji zasadne, na pl. Na Rozdrożu za mało policjantów, niedopuszczalne przypadki bicia osób już zatrzymanych. Helsińska Fundacja Praw Człowieka opublikowała wczoraj raport w sprawie wydarzeń z 11 listopada.

Veröffenlichung/ data publikacji: 22.11.2011

Dziwny sojusz Solidarności z kibicami żużla. Wspólne marsze, sponsorowanie wyjazdów...

Zarząd gorzowskiego regionu Solidarności zasponsorował grupie kibiców Stali wyjazd do Warszawy na uroczyste obchody Święta Niepodległości. Sojusz związkowców z kibicami trwa już od kilku miesięcy.
Znajdziemy tam takie kwiatki jak ten, że "Ludwik Dorn jest reprezentantem skupionego w PiS syjonistycznego motłochu". Widnieje też relacja z ostatniego zjazdu Narodowego Odrodzenia Polski, w której czytamy, że polskich nacjonalistów ma połączyć "przekonanie o konieczności zniszczenia antynarodowego reżimu".

Veröffenlichung/ data publikacji: 21.11.2011

Henryk Wujec: za komuny nie chodziliśmy na demonstracje z pałami

Nie chcę wchodzić w spory kto zaczął i kto miał rację bijąc innych - niech zajmuje się tym prokuratura i sąd. Wydaje mi się, i to chcę głównie podkreślić, że w całym myśleniu o demonstracjach popełniono błąd od samego początku. Naruszono główną zasadę , którą kierowaliśmy się w czasie opozycji demokratycznej lat `70-ch i w czasie "Solidarności" lat 80-89, zasadę działania bez użycia przemocy: "To nie my bijemy, to oni używają przemocy".

Veröffenlichung/ data publikacji: 18.11.2011

Narodowo-patriotyczna sieć zamiast partii?

"Nie jest prawdą, jakoby stowarzyszenie Marsz Niepodległości tworzone było z intencją zmieniania go w partię polityczną" - oświadczyli wczoraj liderzy ONR i MW. To reakcja na nasz tekst, w którym napisaliśmy, że na bazie środowisk zebranych podczas Marszu, miał zostać utworzony ogólnopolski Ruch Narodowy. Takie informacje zdobył antyfaszysta, który na kilka miesięcy przeniknął do ONR.

Veröffenlichung/ data publikacji: 17.11.2011

Ratunku! Polacy nas biją!

Członkowie niemieckiej Antify, których w zeszły piątek zatrzymano podczas blokowania Marszu Niepodległości, chcą się sądzić z polską policją, która ich zdaniem znęcała się nad nimi w aresztach. Z ust policjantów miały paść słowa o Auschwitz- Birkenau, Goebbelsie i nazistowskie pozdrowienia Heil Hitler. Sympatycy antyfaszystów w Berlinie organizują zrzutkę na mandaty, które dostali w Polsce.

Veröffenlichung/ data publikacji: 17.11.2011