Zielona Góra

Lubuskie obchody EDD w Bytomiu Odrzańskim

Europejskie Dni Dziedzictwa 2018 - plakat.jpg

W ostatni piątek 21 września w Bytomiu Odrzańskim odbyły się wojewódzkie obchody XXVI Europejskich Dni Dziedzictwa, zorganizowane przez burmistrza tego miasta Jacka Sautera i Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków dr Barbarę Bielinis-Kopeć pod patronatem honorowym wojewody lubuskiego Władysława Dajczaka.

Europejskie Dni Dziedzictwa organizowane są na Starym Kontynencie od początku lat 90. XX w. z inicjatywy Rady Europy, z czego Polska bierze udział w przedsięwzięciu od 1993 r. Koordynatorem krajowych i wojewódzkich obchodów pozostaje Narodowy Instytut Dziedzictwa.

Veröffenlichung/ data publikacji: 24.09.2018

Czy w Zielonej Górze powinien się odbyć Festiwal Piosenki Rosyjskiej? (sonda)

- Organizacja festiwalu w tych warunkach jest niewykonalna. Impreza kulturalna stałaby się sprawą polityczną, a my zostalibyśmy oskarżeni wręcz o zdradę narodową - mówi Tomasz Nesterowicz, zielonogórski radny i dyrektor Festiwalu Piosenki Rosyjskiej.
Festiwal Piosenki Rosyjskiej odbywa się w Zielonej Górze od 2008 r. Od początku budził różne emocje. Część osób uważała, że impreza promuje miasto. Inni - że samorząd nie powinien dawać pieniędzy na wydarzenie, które kontynuuje tradycje festiwalu piosenki radzieckiej.

Veröffenlichung/ data publikacji: 03.04.2014

Bachus pewny, Festiwal Piosenki Rosyjskiej - nie

Kto powinien wystąpić na Winobraniu, które będzie od 6 do 14 września? Organizatorzy zapytają o to mieszkańców. A co z Festiwalem Piosenki Rosyjskiej? Jeszcze nie wiadomo...
- Z powodu sytuacji na Ukrainie wszystko zależy teraz od rządów Polski i Rosji. Wcześniej festiwal w Zielonej Górze i podobny, z tym że piosenki polskiej w Kaliningradzie zostały wpisane w protokół współpracy międzynarodowej - mówi Tomasz Nesterowicz. - Szansa była duża, że obie imprezy się odbędą. Zainteresowanie rządu, jak i sponsorów, było duże. Teraz wszystko uzależnione jest od wydarzeń na Krymie.

Veröffenlichung/ data publikacji: 11.03.2014

Zielonej Góry argumenty za szpitalem dziecięcym. Teraz stażyści: "To będzie świetna baza dydaktyczna"

Nie cichnie burza wokół szpitala dziecięcego, który ma stanąć na terenie zielonogórskiej lecznicy. Głos w sprawie zajęli lekarze stażyści, którzy uczą się zawodu w szpitalu w Zielonej Górze.
- Sprawa ma dziś wymiar polityczny. A tu chodzi także o przyszłość młodych lekarzy z regionu. Nie chcemy pracować poza granicami województwa - mówią przyszli lekarze.

Veröffenlichung/ data publikacji: 12.02.2014

UZ ratuje humanistykę. Otwiera aż 10 nowych kierunków

I tak w rekrutacji 2014/2015 pojawi się aż 10 nowych dziedzin nauki, większość humanistycznych. Przyszli studenci będą mogli zapisać się na administrację oraz prawo (wydział prawa i administracji), architekturę krajobrazu (wydział inżynierii lądowej i środowiska), logistykę (wydział ekonomii i zarządzania), psychologię (wydział pedagogiki, socjologii i nauk o zdrowiu), dziennikarstwo, europeistykę i stosunki transgraniczne, komunikację biznesową w języku rosyjskim, ochronę i bezpieczeństwo dziedzictwa kulturowego oraz politykę publiczną (wydział humanistyczny).

Veröffenlichung/ data publikacji: 30.01.2014

Gazeta Lubuska przestanie być drukowana w Zielonej Górze

Grupa Polskapresse zamknie w marcu drukarnię Mediów Regionalnych w Zielonej Górze i zwolni jej załogę. Druk dziennika zostanie przeniesiony do Poznania.

Veröffenlichung/ data publikacji: 30.01.2014

Blick über die Oder

Warschau / Zielona Góra. Millioneneinnahmen bei Spendenaktion
Bei der Spendenaktion „Großes Orchester der Weihnachtshilfe“ sind am Sonntag in ganz Polen mehr als 35 Millionen Zloty (rund 8,5 Millionen Euro) für Kinderkliniken und Altenbetreuung gesammelt worden. Das endgültige Ergebnis steht aber erst in einigen Wochen fest, da auch im Ausland – unter anderem bei den polnischen Truppen in Afghanistan – gesammelt wurde. Zu einem Zwischenfall kam es in Zielona Góra (Grünberg), wo zwei junge Männer 840 Zloty aus einer Spendenbox stahlen und deshalb von der Polizei verhaftet wurden.

Veröffenlichung/ data publikacji: 14.01.2014

Co robi kibic Falubazu na obchodach rzezi wołyńskiej?

Na obchodach 70. rocznicy rzezi wołyńskiej kibice żużla rozwinęli transparent z napisem "Falubaz. POLSKA". Organizator ogólnopolskich uroczystości: - Gdyby nie kibice, pamięć o Wołyniu byłaby zatłuczona. - Socjolog: Byłoby chyba lepiej, gdyby role kibica patrioty, zwolennika jakiejś partii politycznej, nie były łączone.

Veröffenlichung/ data publikacji: 14.07.2013

Obchody 70. rocznicy zbrodni wołyńskiej w Zielonej Górze

W dniach 11-12 lipca 1943 roku nacjonaliści ukraińscy dokonali na Wołyniu skoordynowanego ataku na Polaków. Zginęło wtedy około 11 tysięcy osób. Ofiary palono żywcem, gwałcono kobiety. Do ataku doszło w 150 miejscowościach. Wykorzystano fakt gromadzenia się (w niedzielę 11 lipca) ludzi w kościołach. Około 50 świątyń katolickich na Wołyniu zostało wtedy spalonych i zburzonych.

Veröffenlichung/ data publikacji: 12.07.2013

Blick über die Oder

Zielona Góra/Drzonów. Militärmuseum lädt zum Ritterspektakel
An diesem Sonnabend laden mehrere Museen in der Wojewodschaft Lebuser Land zu einer „Museumsnacht“ ein. Das größte Spektakel dürfte das Militärmuseum in dem Örtchen Drzonów (Schlesisch Drehnow) bei Zielona Góra bieten. Hier sind Panzer und Geschütze aus dem Zweiten Weltkrieg zu sehen und zwischen 19 und 24 Uhr werden auch Rittervereine auftreten.

Warschau. Jede vierte Frau soll abgetrieben haben

Veröffenlichung/ data publikacji: 14.05.2013