Bartłomiej Kuraś

IPN chciał znów zlustrować Wałęsę

Dwa lata IPN badał, czy da się podważyć wyrok sądu lustracyjnego wobec Wałęsy na podstawie książki Cenckiewicza i Gontarczyka. Uznał, że nie. Ale publicznie tego nie przyznał. Sprawa nie wyszłaby na jaw, gdyby nie to, że w IPN od pół roku nie można znaleźć kilku teczek z materiałami SB dotyczącymi Wałęsy. W maju miały zostać wysłane z krakowskiego oddziału do centrali w Warszawie. Ale tam nie dotarły. Historię "zaginięcia teczek Wałęsy" omawiali niedawno prokuratorzy Biura Lustracyjnego w kuluarach szkolenia w Jachrance pod Warszawą.

Veröffenlichung/ data publikacji: 21.12.2012

Czas skończyć z romskimi gettami. Setki rodzin do przesiedlenia

Romskie rodziny za rządowe pieniądze mają być przesiedlone z dotychczasowych zamkniętych osiedli do nowych lokali w innych miejscowościach, pomiędzy polskich sąsiadów. Ma to być koniec romskich gett w Polsce i sposób na integrację.

Veröffenlichung/ data publikacji: 26.10.2012

Solidarna Polska nie lubi mniejszości

Posłom partii Ziobry nie podobają się dwujęzyczne napisy w niektórych gminach. Tam gdzie populacja Niemców czy Łemków spada, chce je likwidować. Teraz w ustawie o mniejszościach narodowych i etnicznych jest zapis, że gmina jest zapisywana w specjalnym rządowym rejestrze, jeśli mieszka w niej co najmniej 20 proc. określonej mniejszości narodowej.
Przedstawiciele tej mniejszości mają wówczas prawo m.in. domagać się ustawiania dwujęzycznych tablic. Taki próg przed laty w wielu gminach osiągnęli Niemcy na Opolszczyźnie, Litwini w okolicach Sejn czy Kaszubi.

Veröffenlichung/ data publikacji: 10.09.2012

Skuteczna reklama przy pomocy Żydów.

W odnowionej synagodze w Dąbrowie Tarnowskiej otwarto ośrodek kulturalny. Radny PiS, szef lokalnego pisma, zareagował rozwieszeniem billboardów.

Veröffenlichung/ data publikacji: 22.08.2012

Palestyńczyk nie wystąpił w liceum. Bo interweniowała Ambasada Izraela.

Ambasada Izraela interweniowała w tarnowskim liceum, bo szkoła zaprosiła na pogadankę palestyńskiego działacza. Ze spotkania zrezygnowano. Sprawę bada MSZ.

Veröffenlichung/ data publikacji: 29.06.2012

Są zdjęcia rasistowskiej koszulki

Sąd uniewinnił szefa podhalańskiego ONR, bo świadek nie był pewien, czy to on paradował w antysemickiej koszulce. Gdy opisaliśmy ten wyrok, odezwali się czytelnicy "Gazety", którzy także widzieli mężczyznę z przekreśloną gwiazdą Dawida, jak kierował kolejką turystyczną w Dolinie Chochołowskiej, i na dowód przysłali nam jego zdjęcia.

Veröffenlichung/ data publikacji: 07.02.2012

Zakopane. Koszula rasistowska. Dowodów brak

Sędzia Janusz Knapczyk z Zakopanego podkreślił w piątek, że opisany w akcie oskarżenia znak przekreślonej gwiazdy Dawida, który miał nosić na koszulce Tomasz Piczura, istotnie wyczerpuje znamiona przestępstwa, jakim jest szerzenie nienawiści na tle narodowościowym. - Jednak nie pojawiły się jednoznaczne dowody, że to oskarżony był widziany w takiej koszuli - uzasadnił uniewinniający wyrok sędzia.

Veröffenlichung/ data publikacji: 06.02.2012

"Ogień" dzieli w Gorcach. Spór o pomnik partyzanta

Przy szlaku na Turbacz stanie pomnik partyzanta Józefa Kurasia "Ognia". Nie brakuje jednak protestów. Bo postać "Ognia" do dzisiaj budzi skrajne emocje. Dla jednych był bohaterem, inni uważają go za bandytę.
Ksiądz Józef Tischner tuż przed śmiercią napisał o "Ogniu": "Czasem trzeba tworzyć mitologie. Wbrew sobie... Uważam, że słusznie broniłem. Czułem pewne zobowiązanie wobec kolegów, którzy byli w partyzantce 'Ognia'... Mówiłem, że świat to nie czarne-czarne, białe-białe. Ale dziś uważam, że biali by pewnych rzeczy nie robili. To były paskudne czasy".

Veröffenlichung/ data publikacji: 03.01.2012

Góralom jest żal

Na targowisku pod Gubałówką w grudniowe popołudnie żaden inny temat nie wywołuje takich emocji. Koło Nowego Roku rząd chce sprzedać kolejkę linową na Kasprowy Wierch Słowakom.
- To się, panocku, we łbie nie mieści. Przecie my sie ze Słowakami wadzili całe wieki, ka ma iść granica. Pradziadowie bili sie o te granie, wierchy i dziedziny, coby to nase, polskie było. I syćko po to, coby teroz kawołek nasych Tater Słowakom oddawać po dobroci? W Zakopanem tak myśli zdecydowana większość. Nawet zwykle skłóceni lokalni politycy PO i PiS w tej jednej sprawie są zgodni.

Veröffenlichung/ data publikacji: 20.12.2011

Prokurator ma dość rasistowskich koszul w Tatrach

Paradujący z rasistowskimi emblematami członek ONR, pracownik kolejki turystycznej w Dolinie Chochołowskiej, został oskarżony o szerzenie nienawiści na tle narodowościowym. Zakopiańska prokuratura zareagowała w końcu na skargi turystów, które od dwóch lat zgłaszali policji zszokowani zachowaniem działacza Obozu Narodowo-Radykalnego.
Biuro Wspólnoty Witowskiej, która zarządza Doliną Chochołowską, przyznało, że kolejką kieruje Tomasz P., lider Obozu Narodowo-Radykalnego na Podhalu i syn Jana Piczury, szefa PiS-u w powiecie tatrzańskim i członka władz.

Veröffenlichung/ data publikacji: 19.12.2011