Aleksandra Klich

Ja, osoba narodowości śląskiej

Kilka dni temu sąd w Opolu zarejestrował Stowarzyszenie Osób Narodowości Śląskiej. Udało się to, o co bezskutecznie walczyła część Ślązaków od dziesięciu lat: polska instytucja prawna przyznała, że istnieje narodowość śląska.
To fantastyczna wiadomość dla wszystkich, którzy uważają, że Polska powinna być nowoczesnym europejskim krajem rozumiejącym, czym są etnoregionalizmy. Że odmienność to wartość, a nie zagrożenie.

Veröffenlichung/ data publikacji: 30.12.2011

Piszmy historię bez ideologii

Historia to dzieje ludzkich dramatów, trudnych wyborów. Najpierw jest człowiek, potem ojczyzny i narody. Ideologie na szarym końcu. Odwrócenie tej hierarchii zawsze źle się kończy. Górny Śląsk nie potrzebuje polonizowania. Jest polski. Potrzeba w Katowicach takiej instytucji jak warszawska Karta, która zajmuje się badaniem historii z perspektywy człowieka, a jej prezes Zbigniew Gluza ciągle udowadnia, że historię można odebrać politykom.

Veröffenlichung/ data publikacji: 11.05.2011

Żeby Polska była Polską, powinni być w niej Ślązacy

Ślązacy powinni zostać uznani za mniejszość etniczną, bo im się to po prostu należy. Nas, Polaków, wzbogaci to w sensie kulturalnym i nauczy sytuacji, gdy ludzie wokół mogą mówić innym językiem niż nasz i nie ma mowy, by kiedykolwiek wyrzekli się odmienności. Dziś to Ślązacy, jutro Wietnamczycy.
A nie można być jednocześnie narodowości śląskiej i polskiej?
- Ja sądzę, że można. Ale w Polsce, w której ciągle wygrywa tradycja narodu zunifikowanego, a nie obywatelskiego, Ślązak może istnieć tylko jako Polak.

Veröffenlichung/ data publikacji: 11.04.2011

"Rz": Ślązacy to zakamuflowani naziści

Wczoraj Piotr Zaremba pisał o "inwestycyjnych mocnych linkach śląsko-niemieckich", sugerując, że śląscy autonomiści "grają na zbliżenie z Niemcami", dziś z kolei wszystkie granice dobrego smaku przekracza Krzysztof Feusette. Ślązacy to dla niego absolutni idioci, których kompromitują nawet regionalne niebiesko-żółte barwy, na jakie mają zostać przemalowane krzesełka na Stadionie Śląskim w Chorzowie. "Jeśli w takich strojach polscy kibice wejdę kiedyś na mecz ze Szwedami, świat pęknie ze śmiechu" - pisze Feusette w środowej "Rz".

Veröffenlichung/ data publikacji: 07.04.2011

Śląski coming out Kluzik-Rostkowskiej

Bardziej zaskakuje - a raczej rozśmiesza - śląski comming out, którego przy okazji "Raportu o stanie Rzeczpospolitej" dokonali politycy ugrupowania Polska Jest Najważniejsza. "Jestem Ślązaczką i żądam, żeby prezes mnie przeprosił" - ogłosiła w liście (co znaczące: otwartym!) do Kaczyńskiego liderka tego ugrupowania Joanna Kluzik-Rostkowska, do tej pory zgrabnie unikająca zbytniego manifestowania swego pochodzenia.

Veröffenlichung/ data publikacji: 04.04.2011

Dlaczego Komorowski obraził Ślązaków?

Inteligentny i wykształcony prezydent Rzeczpospolitej dokonał - zdawałoby się - niemożliwego: zamiast w barbórkę zdobyć z marszu serca Ślązaków, dał im po pysku. Postraszył całą Polskę czarnym śląskim ludem.

Veröffenlichung/ data publikacji: 04.12.2010

Polskie światełko dla Rosjan

Na cmentarzach rozsianych po Polsce leży kilkaset tysięcy radzieckich żołnierzy. Ginęli w 1944 i 45 r. Szli na Berlin "za rodinu". Walczyli z Niemcami gnani rozkazami, ale i poczuciem krzywdy - pomścić zamordowane rodziny, spalone wioski, zniszczone miasta.

Veröffenlichung/ data publikacji: 05.05.2010

Wszystko na jedną Kartę

Jak pomóc Karcie?
Prof. Friszke przestrzega, że Karta sama sobie nie poradzi. - Musi jej pomóc państwo przez np. stałą dotację na porządkowanie i konserwowanie zbiorów. Karty nie można absolutnie traktować jak prywatnego biznesu.

Veröffenlichung/ data publikacji: 27.03.2010

Został z nich maras

Z dzieciństwa Alojzy Lysko zapamiętał babcię, która, siedząc na zydelku, skrobała ziemniaki, a łzy toczyły się jej po pobrużdżonych zmarszczkami policzkach. Płakała za starszym Alojzem, swoim synem. Gdy w 1945-46 mężczyźni zaczęli wracać do domów z sowieckiej niewoli, wysyłała wnuka przed dom: "Idź przed wrota, może wrócił". Ale syn nie wrócił. Wtedy babcia powiedziała chłopcu: "Alojz, ty się musisz dzielić twoim życiem z ojcem. Na pół".

Veröffenlichung/ data publikacji: 14.01.2010

Balcerowicz: Po co pełzać? Lepiej biec

Nie twórzmy na siłę miejsc pracy w Polsce B, zlikwidujmy przywileje emerytalne, przyspieszmy prywatyzację - apeluje Balcerowicz.

Veröffenlichung/ data publikacji: 18.12.2009