Dziennik Gazeta Prawna

Tusk: Nie ma powodu podnosić larum

Ustaliliśmy, że Polska zaoferuje, jeśli premier Orban i Węgrzy będą tym zainteresowani, jakąś formę politycznego wsparcia, tak aby reakcje na sytuację na Węgrzech nie były przesadzone. Mam wrażenie, że część tych reakcji jest przesadzonych, mówię bardziej o reakcjach politycznych niż czysto formalnych czy proceduralnych związanych z oceną Komisji Europejskiej - mówił Tusk.

Veröffenlichung/ data publikacji: 19.01.2012

Donald Tusk dla "Corriere della Sera": nie można zostawić Europy Paryżowi i Berlinowi

To, że kanclerz Merkel i prezydent Sarkozy przejęli ster, jest już jasne. To jednak nie powinno przekładać się na trwały monopol polityczny; nie można pozostawić Europy dwóm stolicom – mówił Tusk. Aktywności Paryża i Berlina nie należy krytykować. To my powinniśmy być bardziej obecni i nie pozostawiać im inicjatywy – dodawał. Tusk podkreślił, że mówiąc „my”, ma na myśli także Włochy.

Veröffenlichung/ data publikacji: 19.01.2012

Samorządy chcą zlikwidować blisko 300 szkół i przedszkoli

W tym roku spośród 28 tys. działających szkół zlikwidowanych będzie co najmniej kilkaset. Samorządy decydują się na likwidację szkół, bo zgodnie z rządowym zaleceniem muszą ograniczać wydatki bieżące. A obecnie to właśnie na oświatę wydają najwięcej.

Veröffenlichung/ data publikacji: 17.01.2012

Cukrzycy wściekli. Zapłacą 500 procent więcej!

Chorzy na cukrzycę nie złożą ministrowi zdrowia życzeń na Nowy Rok. Od 1 stycznia resort podniesie ceny pasków służących do pomiaru poziomu cukru we krwi - o 500 procent! Polskie Towarzystwo Diabetologiczne w stanowisku ws. nowej listy leków refundowanych podkreśliło, że dla chorych na cukrzycę zawiera ona niemal same bardzo złe wiadomości.

Veröffenlichung/ data publikacji: 27.12.2011

Upadł wielki mit o Niemczech. Te dane nie kłamią

Niemcy obawiali się jak ognia najazdu mieszkańców wschodniej części Unii Europejskiej. Po otwarciu niemieckich granic, okazało się, że był to wielki mit. Pracownicy ze wschodnich krajów Wspólnoty gardzą miejscami pracy za Odrą.
Niespełna 41,5 tysiąca pracowników z ośmiu wschodnioeuropejskich krajów UE, w tym 26,3 tys. Polaków, przybyło do Niemiec w ciągu pięciu miesięcy po otwarciu rynku pracy w tym kraju 1 maja 2011 - wyliczyli niemieccy eksperci. To znacznie mniej, niż oczekiwano.

Veröffenlichung/ data publikacji: 27.12.2011

Najazd Polaków na sąsiedni kraj. Mieszkania idą, jak świeże bułeczki

Polacy zasiedlają wschodnie tereny Niemiec. W niektórych miejscowościach stanowią już ponad 50 proc. mieszkańców. Głównym powodem kolonizacji byłego NRD są mieszkania o połowę tańsze niż w Polsce. Niestety przeprowadzający się muszą być przygotowani na wyższe koszty utrzymania nieruchomości: miesięczne opłaty za 60-metrowe mieszkanie to wydatek rzędu 120 – 140 euro, czyli 500 – 700 zł. To efekt wyższych cen energii, a przede wszystkim dostarczania wody i odprowadzania ścieków.

Veröffenlichung/ data publikacji: 24.12.2011

Już ponad 2,1 mln osób w Polsce ma problemy ze spłatą długów

Prawie 2,1 mln osób w Polsce ma problemy ze spłatą zobowiązań - wynika z najnowszego, 18. raportu InfoDług, przygotowanego przez BIG InfoMonitor. Rekordzista, mieszkaniec województwa mazowieckiego, ma do spłacenia ponad 95 mln zł.
Statystyczny dłużnik to mężczyzna w wieku 30-39 lat, mieszkający w województwie śląskim lub mazowieckim. Jego zadłużenie wobec m.in. banków sięga niemal 16,5 tys. zł - wynika z raportu InfoDług.

Veröffenlichung/ data publikacji: 07.12.2011

Ulatuje energia z atomu, bo nie ma kto za niego zapłacić

– Otrzymujemy jasne sygnały, że będą naciski na banki, aby nie finansowały budowy elektrowni atomowej w Polsce – mówi „DGP” jeden z ważnych eurodeputowanych PO.

Veröffenlichung/ data publikacji: 05.12.2011

Ruszyła budowa gazoportu w Świnoujściu

Dziś oficjalnie rozpoczyna się jedna z najważniejszych inwestycji po 1989 roku – budowa terminalu LNG w Świnoujściu. Jeśli zgodnie z planem zacznie działać w 2014 r., na polskim rynku rozpocznie się gazowa rewolucja. Polska przestanie być w pełni zależna od gazu z Rosji, a Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) przestanie być monopolistą na rynku wewnętrznym.

Veröffenlichung/ data publikacji: 23.03.2011

Jedna wersja polsko-niemieckiej historii?

Ministrowie oświaty Polski i Niemiec dogadali się w sprawie zawartości pierwszego wspólnego podręcznika do historii
Czy naukowcom uda się obiektywnie przedstawić dzieje polsko-niemieckie? Złośliwi twierdzą, że wyniku bitwy pod Grunwaldem 1410 roku raczej nikt kwestionować nie będzie, ale spór może dotyczyć już jej znaczenia, bo w wielu niemiec-kich podręcznikach Grunwald w ogóle się nie pojawia.

Veröffenlichung/ data publikacji: 03.12.2010