Dominika Wielowieyska

Liberalna infekcja, ta sepsa

Będziecie licytować się z PiS na radykalizm?
- My chcemy wrócić do idei solidarnego państwa śp. Lecha Kaczyńskiego, który chciał zmniejszać ogromne kontrasty społeczne. Tymczasem za rządów PiS przepaść między bogatymi i biednymi się powiększyła. Obniżono podatki dla najlepiej zarabiających o 8 pkt proc, na obniżce składki rentowej także zyskały najwięcej osoby zamożne.
Pan za tym głosował!

Veröffenlichung/ data publikacji: 17.12.2011

Nie wierzmy w cud emerytury obywatelskiej

Czy za kilkadziesiąt lat będziemy emerytami żyjącymi w nędzy? Co stanie się z tymi, którzy w ogóle nie płacili składek na ZUS? Czy emerytura obywatelska przysługująca, jest rozwiązaniem sprawiedliwym? I czy stać nas na to? Niezależnie od tego, jaka część naszej obowiązkowej składki będzie szła do OFE i będzie pomnażana na giełdzie, a jaka będzie w ZUS-ie, trzeba zmierzyć się z przykrą prawdą: za trzydzieści lat emerytury wypłacane z dwóch obowiązkowych filarów (ZUS-u i OFE) będą o wiele niższe od tych, które Polacy teraz otrzymują.

Veröffenlichung/ data publikacji: 03.10.2011

Oszukani otwierają usta

Co w pana przypadku przesądziło o tym, że powiedział pan "dość"?
- Zostałem oszukany. Zaproponowano mi start z pierwszego lub drugiego miejsca gwarantującego mandat. To była oferta SLD, z którą sami się do mnie zgłosili. Powiedzieli: "Robert, chcemy, żebyś miał jedynkę w Gdyni, po Izabeli Jarudze-Nowackiej, która walczyła o prawa seksualne ludzi wykluczonych. Chcemy, abyś kontynuował to, co ona robiła przez tyle lat, żebyś był w naszej drużynie w parlamencie, bo się na tym znasz jak nikt inny".

Veröffenlichung/ data publikacji: 28.08.2011

Sawicki: UE zmieniła polską wieś, ale wciąż ma dwie prędkości

Agata Nowakowska, Dominika Wielowieyska: Jak wygląda polska wieś po 20 latach przemian? Gdy słucha się polityków PSL, można odnieść wrażenie, że się nie zmieniła: była biedna i jest biedna.
Marek Sawicki: Panie chyba cytują polityków PiS. Nigdy nie powiedziałem, że wieś się nie zmieniła. Po 20 latach demokracji jest inna, ale tempo zmian jest różne.

Veröffenlichung/ data publikacji: 02.05.2011

Ulegliśmy cukrowej panice jak w PRL

Marek Sawicki, minister rolnictwa: Europa, licząc na tani cukier trzcinowy z krajów zamorskich, zdecydowała w latach 2005-06 o obniżeniu swojej kwoty produkcyjnej o 15 proc. Europa produkuje mniej cukru, niż wynoszą potrzeby konsumpcyjne jej mieszkańców. Warto przy kolejnych reformach pomyśleć o samowystarczalności w produkcji żywności.
Dlaczego jednak w Niemczech cukier jest tańszy, skoro mamy wolny rynek?

Veröffenlichung/ data publikacji: 26.03.2011

Nie dajmy się zrobić w babcię

Irena Wóycicka, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta, powiedziała "Gazecie", że będzie namawiać Bronisława Komorowskiego do pomysłu zrównania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn. Władze nie mogą się dalej uchylać od problemu zrównania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn. Nie ma żadnego wytłumaczenia, aby kobiety pracowały do 60. roku życia, a mężczyźni do 65. - tłumaczy Wóycicka.

Veröffenlichung/ data publikacji: 08.03.2011

Solidarne państwo polityków

Kłamstwa w tej kampanii jest coraz więcej. PiS powrócił do starych haseł podziału Polski na tę "liberalną" i tę "solidarną". Liberalną reprezentuje PO i rząd Tuska, a solidarną - oczywiście Jarosław Kaczyński i SLD. PiS chce przekonać, że pod etykietką "liberalna" kryją się ludzie nieczuli na krzywdę ludzką, którzy nie przejmują się losem niezamożnych Polaków.

Veröffenlichung/ data publikacji: 24.06.2010

Drugi tatuś mamy nie zastąpi

Chodzi o to, aby adopcja niosła ze sobą jak najmniejsze ryzyko. A to najmniejsze ryzyko zazwyczaj gwarantuje klasyczny model rodziny. Jeśli więc starcza chętnych na adopcję dzieci wśród rodzin tradycyjnych, to tam umieszczajmy dzieci

Mam wątpliwości, czy pary homoseksualne mogą mieć takie samo prawo do adopcji jak heteroseksualne. Nie dlatego, że drzemie we mnie ukryta homofobia. Ale dlatego, że stawiam na pierwszym miejscu dobro dziecka, a dopiero na drugim - prawa gejów i lesbijek.

Veröffenlichung/ data publikacji: 11.01.2010

Plan minimum albo krach

Rząd już w przyszłym roku musi ograniczyć przywileje emerytalne kilku wpływowych grup zawodowych. Bo czeka nas krach systemu emerytalnego.
Emerytów jest coraz więcej, ludzi płacących składki emerytalne - coraz mniej. Za 20 lat zabraknie pieniędzy na wypłatę emerytur. Rząd szykuje w "Planie rozwoju i konsolidacji finansów publicznych" zmiany w systemie emerytalnym.

Veröffenlichung/ data publikacji: 11.12.2009

Wreszcie reforma finansów: emerytury, KRUS, czas pracy

Rząd planuje dużą reformę finansów publicznych. "Gazeta" zna szczegóły: późniejszy wiek emerytalny, stopniowe wyrównanie go dla kobiet i mężczyzn, znoszenie przywilejów emerytalnych dla mundurowych, zmiany w KRUS.

Veröffenlichung/ data publikacji: 03.12.2009